Uusi iPad: en löydä konstia millä saisi näytön suunnan lukittua :(
Vanhassani oli namikka koneen sivussa, mistä tämä tapahtui, mutta uudessa ei ole, enkä löydä asetuksista hakusanallakaan sellaista asetusta missä lukituksen voisi tehdä .
Siis kyseessä on toiminto, jolla saa esmes elokuvan estettyä pomppaamasta pystysyyntaiseksi kun haluan katsella sitä sängyssä kyljelläni maaten ;)
Voisko joku jelpata?
Näytön suunta
5
390
Vastaukset
Vastaan itse itselleni.
Jo löytyi, mutta haluan silti purkaa kiukkuani, koska ei läytynyt sieltä mistä jokainen sitä ensimmäiseksi etsii, nimittäin Asetukset-valikosta.
Sensijaan näyttöä alaspäin pyyhkäisemällä ilmaantu muutamia toimitoja valittaviksi. Miksi, sitä en ymmärrä, sillä esmes Lentokonetila löytyy Asetuksistakin,, Kello taas löytyy jopa valmiina näytöltä.... Sensijaan tuota etsimääni toimintoa, jonka nimeksi paljastui "Näytön suunnan lukitus" ei löydy edes tuolla hakusanalla mistään muualta kuin tästä kyseisestä valikosta, joka on arvaamalla etsittävä.
En ymmärrä, onko tarkoitus pitää käytttäjä nöyränä, ihan muistuu mieleen armeijan alokasajan ensimmäiset varustarkastukset, jossa vääpeli oli hyvin tietoinen, mistä saumoista pölyä löytyy, mutta alokkaat eivät, KOSKA SITÄ EI OLLUT HEILLE OPETETTU. Muistan elävästä salatun riemun vääpelin kasvoilla kun hän pääsi näin osoittamaan miten tyhmiä alokkaat ovat :(- Plasmat_sekaisin
Koska se on todella paljon kätevämpi löytää alaspäin valikosta.
Jokainen katsoo ensin yleensä sieltä eikä asetuksista, olis melko hodasta ja typerää tuollaisia ja muitakin toimintoja aina asetuksista mennä säätelemään.
Kaikki ei ole niin kokeneita mutta kaikki voi oppia. Plasmat_sekaisin kirjoitti:
Koska se on todella paljon kätevämpi löytää alaspäin valikosta.
Jokainen katsoo ensin yleensä sieltä eikä asetuksista, olis melko hodasta ja typerää tuollaisia ja muitakin toimintoja aina asetuksista mennä säätelemään.
Kaikki ei ole niin kokeneita mutta kaikki voi oppia.Mee sä opettaan isääs. Kato setä on seurannu näitä juttuja alusta asti ja on monta kertaa törmänny tommosiin automaatteihin, jotka vaikeuttaa asioita.
Tota, voisikko selittää esmes sen, että miksei tota voitu ees kertoa siellä asetusten puolella.
Ja kerro saman tien, mistä ite oot tietos hankkinu, se vois helpottaa näijen systeemien kehittelytyötä.- Plasmat_sekaisin
xjuippi kirjoitti:
Mee sä opettaan isääs. Kato setä on seurannu näitä juttuja alusta asti ja on monta kertaa törmänny tommosiin automaatteihin, jotka vaikeuttaa asioita.
Tota, voisikko selittää esmes sen, että miksei tota voitu ees kertoa siellä asetusten puolella.
Ja kerro saman tien, mistä ite oot tietos hankkinu, se vois helpottaa näijen systeemien kehittelytyötä.Isääni olen opettanutkin, hyvin on muuten oppinut ipadinsä käytön.
Itse hankin tietoni kokemuksesta, opin asioita kun niiden kanssa päivittäin olen tekemisissä ja joistakin asioista hankin tietoa netistä, kokeile sinäkin. xjuippi kirjoitti:
Mee sä opettaan isääs. Kato setä on seurannu näitä juttuja alusta asti ja on monta kertaa törmänny tommosiin automaatteihin, jotka vaikeuttaa asioita.
Tota, voisikko selittää esmes sen, että miksei tota voitu ees kertoa siellä asetusten puolella.
Ja kerro saman tien, mistä ite oot tietos hankkinu, se vois helpottaa näijen systeemien kehittelytyötä.Tuon valikon luiskautus oli muistaakseni heti käyttöönottopastuksessa kun naputtelin uuden laatan tulille. Siis tässä tapauksessa eilen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1136587Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,3696009Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam414428Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään123735Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk723617Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina1112816Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni202310Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,252262Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t221836Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.181644
