Tarvitsemme tulevina vuosina työvoimaa ulkomailta. Englanti tulisi ottaa viralliseksi kieleksi, jolloin pienten maailmanlaajuisesti marginaalisten kielten suomen ja ruotsin osaamattomuus ei estäisi työllistymistä ja asioiden hoitoa esim. viranomaisten kanssa. Seuraavan hallituksen (vasemmistoenemmistöinen toivottavasti) tulee tehdä tarvittavat päätökset joilla turvataan maamme tulevaisuus.
Työvoimapula on todellisuutta muille paitsi persuille
24
252
Vastaukset
- ei_persjalkainen
En kannata englannin ottamista viralliseksi kieleksi enkä etenkään ole vassu mutta onhan se sanottava että nyt on persujen ainoa teema lytätty perinpohjaisesti maanrakoon. Ai ai ai. Juuri EK:kin on kertonut maahanmuuton välttämättömyydestä. Mitenkäs tässä näin pääsi käymään.
- kulutmiljardivuosi
Noiden vahtiminen myös maksaa, vahtiiko niitä tuojat ?
https://www.nykysuomi.com/2017/03/23/tilastokeskus-julkaissut-selvityksen-ulkomaalaisten-rikoksista-kasvua-joka-saralla/
- näinköpähän
Pitäisiköhän kuitenkin ensin yrittää työllistää ANTIPERSU ja PERSJALKAINEN ja vasta senjälkeen ottaa ulkomailta työvoimaa. Vai halunnevatko ANTIPERSU ja PERSJALKAINEN edelleen jatkaa työttömän lokoisaa elämää. Jää enemmän aikaa kirjoitella trolleja tänne.
- Isopersemerjaaaaggg
Kyllä tämä antipersu on pitkästi yli kuusikymppinen akka joka on näillä palstoilla riehunut yli kymmenenvuotta.
- Isopersemerjaaaaggg
Muistutan vielä että tämä antipersu on pitkästi yli kuusikymppinen akka joka on riehunut näillä palstoilla yli kymmenenvuotta hänen laisensa kanssa ei kannata käydä mitään keskustelua.
- ANTlPERSU
Persut haikailevat Suomeen, jota ei enää ole ollut pitkään aikaan. Valtioon, jossa on yksi valtio, yksi kieli ja varmaan yksi johtaja myös. Tulevaisuus tulee olemaan monikulttuurinen, jossa eri uskoiset, ei väriset, ei kieliset ihmiset asuu ja työskentelee maassamme. On meidän kaikkien etu että nyt kun työvoimasta on pula, sitä tuodaan maahamme, jolloin nämä pääsevät heti rakentamaan omaa elämäänsä itsenäisesti.
- vasuriUrpoPersuilee
Jos jotain vasuri on elämässään oppinut hyvin, niin se on "persu"-sana!
Tämä yksi urpo ei muuta osaa hokea.... hehehehehehehehe
- JJJX
Kyllä ensimmäinen kotoutumisen ehto keskimääräiselle pakilaiselle on maan kielen oppiminen. Siitä ovat kaikki asiantuntijat yhtä mieltä. Nykyhallitus on laiminlyönyt asian taysin, samoin muut kotouttamistoimenpiteet. Selviä työnhaluluisia tapauksia makuutetaan toimettomina löysässä hirressä vuosikaupalla.
- ANTlPERSU
Aivan niin. Työhaluisia ollaan jopa karkoittamassa Suomesta vaikka töitä löytyisi. Maamme voisi ottaa paljon enemmän työhaluisia maahanmuuttajia ilman menneessä eläviä suomalaisia. Uskon vakaasti että seuraava hallitus tulee olemaan viisaampi ja avaa rajojamme maahanmuutolle.
- PasiToivonen
>> Seuraavan hallituksen (vasemmistoenemmistöinen toivottavasti) tulee tehdä tarvittavat päätökset joilla turvataan maamme tulevaisuus.>>
Kuten Pohjois-Koreassa ja Venezuelassa. - hehjaheh
Töihin siitä ja heti. Hys hys riehuja yhteiskuinnan tuilla eläjä. Työpaikoista on pula eikä ihan varmasti ole pulaa työntekiöistä. Intiassa pelkästään on sata miljoonaa työtöntä,-- joten lähteä vain kusiainen rahaa sinne että pääsevät junaan ja tänne loisimaan. Panetko katuja lakaisemaan.
- 1010101010
tyypillistä persumaista selittämistä syytetään maahanmuuttajia omista virheistä
- PasiToivonen
Olin tänään töissä. Metsää haravoimassa Mäntän SPR:n tontilla. Kohta tulee työttömiä kun pörssit romahtavat.
- Tärkeä.panos.jo.nyt
Tarvitsemme niitä koko ajan.
Aika moni asia pysähtyisi ainakin Kehä III:n sisäpuolella, jos muut kuin kantasuomalaiset lopettaisivat työnteon. Ravintolatyöntekijöistä, remonttimiehistä, bussikuskeista, postinjakajista jne jne huomattava osa on muualta tulleita.
Kehä III:n ulkopuolella suurin osa kylistä ja pikkukaupungeissa elää pysähtyneisyyden aikaa joka tapauksessa oli vanhustentaloissa ja pubeissa töissä ketä tahansa. - lisää.maahanmuuttoa
Puheenjohtajien kohtaamisessa huomasimme taas kuinka yksin persut (ja siniset) ovat maahanmuuttopolitiikassa. Kaikki muut puolueet tunnustavat että tarvitsemme ulkomaista työvoimaa ja ovat sitä myös valmiita tukemaan verorahoista. Vain persuilijat sönköttävät joka paikassa että suomalaiset työttömät tulisi työllistää ensin.
- Isopersemerjaaaaggg
Ei ainakaan minua haittaa vaikka kaikki somalit laitettaisiin töihin,mutta ei taida olla näille koneinsinööreille ja avaruustutkioille niin yksinkertaisia töitä että he selviäisivät niistä .Kukaan persu ei varmasti vastusta työperäistä maahanmuuttoa,jos tänne joku vielä tulisi maksamaan korkeita veroja ja asumaan kalliisti .Kyllä suomalaiset täytyy olla etusialla onhan he saaneet koulutuksen yhteiskunnalta heidän vuoronsa on maksaa velka takaisin eikä jäädä yhteiskunnan eläteiksi.
- ANTlPERSU
Niin Impivaaralaista erotella ihmiset suomalaisiin ja muihin. Emme tarvitse rajoja, emmekä erottelua. Rajat auki ja ihmisille oikeus valita asuinpaikkansa maailmassa. Kyllä Suomessa riittää töitä kaikille halukkaille, itsestä se on kiinni.
- kunnonliksaettäelää
Kylläpä punaviherkommunistit riehuu,mihin vittu täällä tarvitaan lisää väkeä puolet kansasta jo pätkätöissä,eihän sillä kympin tuntipalkalla elä ettekö saatanan pöpit älyä.
ANTlPERSU kirjoitti:
Niin Impivaaralaista erotella ihmiset suomalaisiin ja muihin. Emme tarvitse rajoja, emmekä erottelua. Rajat auki ja ihmisille oikeus valita asuinpaikkansa maailmassa. Kyllä Suomessa riittää töitä kaikille halukkaille, itsestä se on kiinni.
Selitä minkä takia meidän pitäisi elättää esim. näitä Irakilaisia öljyttyjä ananaspäitä,jotka "pörrää" päivät pitkät kauppakeskuksissa Iphonet kädessä meidän maksamilla verorahoilla.Paras ratkaisu olisi,että heidän lomailulle laitettaisiin piste ja matkalippu kotimaahan.
- Vieraskoree
Ei myöskään tarvita mitään inhottavia lukkoja oviin kaikille mahdollisuuksien mukaan saa tulla asumaan kenenkä majajaan tahansa ja vieraille on parasta antia mitä talosta löytyy löytyy.
- HerätkääPahvit
HAUSKA ALOITUS TILANTEESSA JOSSA JUURI TULLEEN TIEDON MUKAAN AKTIIVIMALLI OLISI PIENENTÄNYT TYÖTTÖMYYSKORVAUSTA 136 000 TYÖTTÖMÄLTÄ, PROSENTTEINA 37 %. Tuon kaavan mukaan Suomessa on edelleen lähes 400 000 työtöntä, varmaan aivan kamala työvoimapula:)
Realismia peliin.Kehitysmaamuslimi ei ole, eikä tule olemaan ratkaisu suomen työvoimaapulaan.Nämä edellä mainitut vain lisäävät julkisenhallinon menoja (terveydenhoidon,oikeuslaitoksen,sosiaalihuollon, koulutuksen y,m..).Punavihreittenkin olisi aika opetella kriittinen ajattelu,eikä nähdä rasismia jokapuolella.
Taitaa taas olla modena punavihertävä suvakki.Kun oikein yrität,niin etköhän pian muutu tummaksi.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa2663423Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard382470Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,3332202SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän822066Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.321981Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava1091943Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --471832Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue331549Särkyneelle sydämelle
Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂301520Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1251401