Koiran allergia?

Sakkenen

Jos koira on allerginen ja tulee kutinaa, niin voiko olla myös sen takia vihainen? Kiitti vastauksista.

4

161

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • allergioitaeiole

      Allergioita ei ole olemassa. Ne ovat koira-wihaajien keksintöä.

      • Resse

        Ei ihmisilläkään, ne on Jeesuksen keksimä taru vaan. Eli koirat siis reakoi ihan samallailla, kuin ihminen. joitain ärsyttää paljon ja jotku tulee allergioitten kanssa toimeen.


    • hkkjuycdv

      Jos koiralla on ihotulehduksia,punoittavia ja vuotavia.Se saattaa olla lyhytpinnaisempi.Jos tassut kutisee,niin ettei voi pureskelua lopettaa,tai muu paikka ni voi olla vihanen.Siis jos koiran olo on sietämätön, niin varmasti huomaat.Ja viet sitten lääkärille.
      Jos on pientä rapsutusta, ni ei se vihaiseksi tee.Mutta siis,eläinlääkäri osaa neuvoa paremmin.Meillä kun kävin näyttämässä sai antibiottia ja kortisonitabletteja kuurina kutinaan.Helpotti heti koiran oloa.

    • Meillä ainakin joka lämmityskauden aikana koira rapsutti paljon. Keväällä se loppui.
      En silti huomannut että se olisi ollut agressiivinen. Puhun nyt entisestä koirastani. Nyt minulla on pieni pitkäkarvainen joka ei ainakaan vielä ole osoittanut samoja merkkejä.

      Voi pestä paljon öljyjä sisältävillä peuaineella. Sinänsä vesi kuivattaa mutta jos koiraa ei ole vähään aikaan pesty niin kannattaa kokeilla. Hoitoainettakin on ja se kannattaa valita huolella. Itselläni on pitkäkarvaiselle sellainen joka itsessään jo hiukan puhdistaa. Jos koira ei ole koviin pitkään ollut ilman pesua niin varmaan sellainenkin riittäis.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      177
      3643
    2. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      28
      2790
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      70
      2780
    4. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      65
      2289
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      199
      2195
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      43
      1709
    7. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      365
      1635
    8. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      92
      1604
    9. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      27
      1471
    10. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      199
      1404
    Aihe