Missä on kaikkein edullisinta säilyttää listaamattomia osakkeita?
Entäs jos on sekaisin pörssissä listattuja sekä listaamattomia osakkeita? Vaikuttaako miten hintaan?
Missä voi säilyttää listaamattomia osakkeita kaikkein edullisimmin?
10
1473
Vastaukset
- listaamatonjalistattu
Nobody?
- Juutinraumaa
Ihmeellisiä kysymyksiä.. mutta pörssiin jos osake listataan julkisen kaupankäynnin kohteeksi, niin se ei sitten ole enää listaamaton.
- Juutinraumaa
Juutinraumaa kirjoitti:
Ihmeellisiä kysymyksiä.. mutta pörssiin jos osake listataan julkisen kaupankäynnin kohteeksi, niin se ei sitten ole enää listaamaton.
Korjaus..
siis on myös pörssin ulkopuolella listattuja juurikin OTC -osakkeita. Jos joku niitä välittää niin kyllä sitten säilyttääkin. Se on toinen juttu mitä maksaa. Kuluttajasuoja voi olla aika puutteellinen. Yksi vastaava tuote Suomessa on kaikista kaupoista yli tiskin, eli Over the Counter saatavat raaputusarvat. Jos arpa ei voita, niin arvan välittäjää ei saa vastuuseen huonosta tuotosta. OTC-osakkeet ovat myös arpoihin verrattavia, vaikka miten houkuttelevaa kehitystä olisi ollut olevinaan.
Kyllä sieltä voi löytyä kultakaivos senttiosakkeista, en kiellä.
Meni rasittavaksi :) vaikenen nyt tyystin tästä, amen! - mitenniinihmeellistä
Juutinraumaa kirjoitti:
Ihmeellisiä kysymyksiä.. mutta pörssiin jos osake listataan julkisen kaupankäynnin kohteeksi, niin se ei sitten ole enää listaamaton.
Mitä ihmeellistä kysymyksessä on? Suomen Arvopaperikeskus Euroclear Finland Oy sulkee asiakastilipalvelut, jossa on maksutta voinut säilyttää osakkeita. Nyt pitää löytää mahdollisimman edullinen korvaava palvelu tilalle. Nordnetillä pörssissä listattujen osakkeiden säilytys on ilmaista mutta listaamattomien osakkeiden säilytys maksaa myös heillä. Ilmaista tuskin löytyy mutta missä on edullisin säilytys?
Listaamattomien puhelinyhtiöiden tai niistä muotoutuneiden uusien yhtiöiden osakkeita on yhä paljon ihmisillä, jotka eivät omista muita osakkeita. He ovat käyttäneet Euroclearin säilytyspalvelua, joka nyt päättyy. Jokainen joutuu nyt miettimään kenen hallintaan arvo-osuustilinsä siirtävät. Monet ovat "tavallisia tallaajia" ilman mitään kokemusta arvopaperimarkkinoista ja jotka haluavat vain säilyttää osakkeitaan jossakin.
- alkuperäinenkyselijä
Eikö kukaan muika tiedä?
- paraspaikka
Oman pankin arvo-osuustilillä.
- hinta-ratkaisee
Pankin hinnoittelu ei miellytä. Alkuperäinen kysymys kuului että missä säilyttää kaikkein edullisimmin.
- eitaidaollatietoa
hinta-ratkaisee kirjoitti:
Pankin hinnoittelu ei miellytä. Alkuperäinen kysymys kuului että missä säilyttää kaikkein edullisimmin.
Ilmeisesti on aika vähän hintavertailuja tehty.
- 33.000_kpl
Euroclear irtisanoo ilmaiset arvo-osuustilit – palvelussa jäljellä yhä noin 33 000 suomalaista tiliä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005955163.html - maksaa...jooo
Tässä ainakin Nordnetin hintatietoa.
https://www.nordnet.fi/palvelut-ja-tuotteet/salkut-ja-tilit/osake--ja-rahastosalkku.html
https://www.nordnet.fi/palvelut-ja-tuotteet/hinnasto.html#toimenpidemaksut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k273613- 412459
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut362294Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s72057Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta431572- 381519
- 131309
- 1271302
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.2661275Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t451265