Joo.
4000 m2, ei rakennuksia vielä. Siis tontti.
Mantereelle matkaa 780 m.
4000 m2, ei rakennuksia vielä. Siis tontti.
Mantereelle matkaa 780 m.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Aha. 😴
Saari on paras, ei kutsumattomia veraita.
Ville 555 täällä.
Kun liityimme Euroopan unioniin niin alkoivat varkaudet, 3 kertaa on käyty.
Nyt sitten tehtaillaan kaikenlaista, niin eiköhän tämä yhtälö ratkaista siirtymällä saareen.
Verotus vaan kovenee ja kovenee. On välitöntä, välillistä ja piiloveroakin.Joopa joo.
10 toimistokontti ja aurinkosähkö ja se aggrigaatti ja jne...
Happy holidays in taxlandia, assholes!
Minä nautin kesästä ja made keitosta.
Meillä alkoi varkaudet NL:n romahdettua. Liittymisen jälkeen on tainnut käydä kerran varkaita ja nekin olivat paikallisia kolleja (juu, tiedetään). Vuosien 1990 ja 1995 välillä taidettiin murtautua seitsemän kertaa... Silloin kelpasi kaikki, voiveitsistä lähtien.
Lopputekstiisi en jostain syystä osaa oikein ottaa kantaa. Ehkä se johtuu siitä, etten hahmota sen yhteyttä mihinkään.
Saaressa Joulua viettämässä. Tunnelmaa ja omaa rauhaa. Itselyydystettyä kalaa ja muutenkin hyvää ruokaa. Saunaa ja lepoa.
Epävarmaa mennä jouluksi mökille, kun kotijärvessäni on vasta reilu viisi senttiä jäätä. Samoin kevätsiivoukseen ja polttopuiden tekoon pääsee vasta kun jäät lähtee kokonaan.
Keskitalvella voisi käydä, mutta todella harvoin on niin vähän lunta jäällä että pääsisi autolla liikkumaan.
Sepä se. Milläpä viet polttopuut. Kiva niitä veneellä kuskata. Vituttaa.
Meillä polttopuut on aina hakattu saaresta. Ei ole ikinä tullut mieleenkään, että lähtisin niitä veneellä mantereelta kuskaamaan. Polttopuusavotta on mielekästä hyötyliikuntaa mökillä.
Selkämerellä avovesikausi on pitkä, joten mökillä kuljetaan yleensä aina veneellä aina kun sinne haluaa. Hiihtolomien aikoihin sitten potkukelkalla tai jalan. Autolla ei olla käyty mökillä ikinä.
Onhan tuossa omat hankaluutensa, mutta meille saarimökki sopii oikein hyvin. Ollaan muutenkin totuttu vähän vaatimattomampiin olosuhteisiin ja tykätään olla omassa rauhassa saaressa.
Tilaan aina tarvittaessa paikalliselta kalastajalta, tuo 2 kuution säkeissä laiturille siitä joudun itse kantamaan vajaan. Onhan hyvä että voi hiukan työllistää paikallista kun tuo kalastus on aika huonoa hylkeiden takia.
Samoin on toimittu Ugissa. Polttopuut saaresta. Saaressa myös sähkö ja juokseva vesi. Kulkeminen kelirikkoaikana on mahdotonta, mutta emme muutenkaan käy mökillä talvella. Vastaavasti kesällä vietämme paljon aikaa saaressa.
Saarimökit on arvottomia
Ja tontit halpoja.Saaressa.
Miten helposti saareen heltiää rakennuslupa?
Riippuu, minulla 60 m2-
Toimistokonttiin ei tartte. Sauna on Savotan telttasauna.Senkin laitoin metsäverotukseen-
ei noin pientä tonttia ole mitään järkeä ostaa. Eihän tollaselta tilkulta saa edes takkapuita.
Mutku sinne ei tuu vieraat eikä hyttyset.
Minulla omaa metsää ja ammatti metsäteknikko.
Samalla ne polttopuut tekee peräkärryyn risusavotassa ja siitä kumiveneeseen.Kumiveneen mitat 4 m pituus, leveys 2 m.Muovitynnyrissä ne kulkee näppärissä.
Saman verran tekee mitä kuluu niin polttopuu Capital pysyy näin tasapainossa.
Rospuutto aika menee, sitten autossa. Kone käyntiin ja radio auki.Takapenkille on kiva sammua vaatekasan keskelle.
Aaah...
Aggregaatiksi Honda 20 1. kannettava.
Voi käyttää veneessä ja metsässäkin, 1390 ecuu.
Kätevää....
Kauppaan 5, 3 km!
ville 555
Meillä saaresta kaupungin torille 2 km. Veneellä lählmpään kauppaan 5 min. Silti saaressa oma rauha ja vapaus.
Joo, ei tuu ihan heti "rikastuttajat" kylään saareen!
Maapohjan arvo 4000€. Vaikea rakentaa, vaikea käyttää.
Hyvä että jollekin kelpaa. Kauheaa jos ei kelpaisi.
Olipa yhtä juhlaa viedä viime juhannuksena seuruetta saarimökille kun aallot pärski laitojen yli ja kaikilla vaatteet märkänä (matkaa veneellä noin 5 kilometriä). Perillä tuuli niin vietävästi että letunpaistosta ja ulkona syömisestä ei tullut mitään. Pakko oli olla sisätiloissa.
Sama kun juhannuksen olisi viettänyt omassa asunnosa.
Jos saarimokin haluaa niin mahdollisimman lyhyellä venematkalla ja tarpeeksi suuresta saaresta ettei ihan jokasuunnasta pääse tuuli puhaltamaan.
Vene pitää olla kelin mukaan. Mulla mökki saaristomerellä saaressa, enkä muuta huolisikaan.
Meillä on mökki saaressa, jossa asuu vakituisesti yksi pariskunta. Meillekin on hyvä että joku asuu vakituisesti, kattelevat vähän perään ettei siellä ala kulkea outoa porukkaa. On hyvä pelotevaikutus kun joku päivittäin kulkee veneellä tai jäitä pitkin ympäriinsä, pysyy varkaat poissa.
Vieraita muuten kun alkaa tulla yli sietokyvyn, saattaa veneen moottori mennä joskus "rikki" ... vinkki vinkki.
Joo, mulla "veturi" ja "proomu", eli 2 venettä.
Kulkee tavarat hyvin. Veturi on Kaisla veneiden 550 HT ja proomuna normi soutuvene.
Iivari.