Mieheni sukua. Sotilas Johan Bränille minulla ei ollut vanhempia tiedossa. Nyt löysin siis : Matts Ericin Ringstierna s. 1731 Pirkkalassa k. 1784 Vesilahdella ja vaimo Maria Larsintytär Vattunen s. Vesilahden Kuralassa.
Tietääkö joku tästä parista jotakin lisää. esim. Matts Ericin Ringstiernan vanhemmat ?
Sotatoimet kiinnostavat myös.
Johan Mattsin Brän ja isänsä Matts Ericin Ringstierna Vesilahdelta
4
202
Vastaukset
Suku Forumilla on ollut kysymys Matts Ringstiernasta, katsoppa sieltä. Löytyy googlaamalla, otsikko on Vesilahden sotilaita. Vastauksena oli linkkejä sotilasrulliin. Jotta voisit niitä lukea, pitää olla SSHY:n jäsen; kannattaa muutenkin liittyä. Voit myös rekisteröityä Suku Forumiin ja laittaa oman kysymyksesi tuohon samaan ketjuun edellisen jatkoksi. Siellä on ihmisiä, jotka tietävät paljon.
Onko Matti jossain nettitiedossa Erichsson? - siitä saat isän etunimen, Erik , Erkki, Eerikki. Ringstierna oli ilmeisesti sotilasruodussa kulkeva sotilasnimi; ei osoita sukulaisuutta. Brän (Bränn) voi myös olla alkujaan sotilasnimi.
Netistä löytyi myös jotain tietoja Matista, muttei hänen vanhemmistaan. Nämä ulkolaiset sukututkimusohjelmat taitavat vaan laittaa vaimojen sukunimet tuohon virheelliseen os. tyttönimi -muotoon (alkoi vasta 1900-luvulla) ja lisätä patronyyminkin vielä siihen... ("os. Larsdotter Vattunen"). Tarkista itse kaikki alkuperäislähteistä; netti on täynnä virheitä.
Osa Vesilahden kirkonarkistoa on palanut 1868 ja Pirkkalakin on aika puutteellinen. Etsi siis myös henkikirjoista tietoja. Wikipediasta löydät Suomen läänit ja niiden kartat eri ajoilta. Vesilahti taisi kuulua pitkään Uudenmaan ja Hämeen lääniin, v. 1832 alkaen Hämeen lääniin. Googla Digihakemisto ja ao. läänin henkikirjat, niin löydät ne helpoimmin. Sitten pitää vielä selvittää, mihin kihlakuntaan Vesilahti kuului. Aikaisempia henkikirjoja löytyy Uudenmaan ja Hämeen läänin tilejä-nimellä. Mutta sotilaitten ei ennen tarvinnut maksaa henkiveroa eikä heitä aina listattukaan siitä vapautettujen joukkoon.- ringis4
Hyvää Uutta Vuotta !
Johan Mattsinpoika Bränin vaimo Maria Mårtenintytär Ärölä. Netissä on Ärölän Sukutaulut.
Siinä mainitaan Johan Mattsinpoika Bränin vanhemmat Matts Ericinpoika Ringstierna ja Äiti Maria Larsintytär Vattunen.
Yritin kirjautua Suku Foorumiin ei vielä onnistunut.
Vesilahden eikä Pirkkalan rippikirjoista ei ole hyötyä, siis netissä ei ole.
Henkikirjat ovat minulle uutta. Ohjeittesi mukaan yritän eteenpäin.
Kiitos Suomen Sukututkimusseura järjestää nyt helmi-maaliskuussa koulutusta sotilasasiakirjoista Helsingissä, Tampereella ja Turussa sekä yhden iltaluennon huhtikuussa Helsingissä. Googlaa Suomen Sukututkimusseura ja koulutukset. Heikki Vuorimies on julkaissut kirjan Ruotusotilaitten tutkiminen; siitä olisi varmaan apua. Vuorimiehen väitöskirja "Suuren Pohjan sodan jälkeen Hämeeseen siirretyt ruotsalaisotilaat..." löytyy netistä. - Voisikohan tämä Erkki-isä olla Ruotsista Suomeen siirretty sotilas? Näitä tuli Suomeen 1720-luvulla n. 2 400 kpl, joista puolet jäi tänne, perusti perheen jne. Onko miehesi siis Johan Bränin jälkeläisiä? Jos DNA-serkkutesti tuo kaukaisia osumia Ruotsista, niin voi hyvinkin olla kyseessä Ruotsista tuolloin siirrretty sotilas. Mutta ihan supisuomalaisetkin ruotusotilaat saivat ruotsinkielisen sotilasnimen. - Näköjään suoria linkkejä sisältävät vastaukset poistetetaan "sääntöjen vastaisina".
- ringisnainen
Minun isäni sukuun tulee Ruotsista "vasköötti " VG3 Olof Österberg . Johan Brän on mieheni esi-isä ja pitkään se vanhin, mutta tämä Ringstierna, mikäli tieto on oikea on nyt vanhin.
Tämä päivä meni näitä asioita tutkiessa.
Tämä on toinen vastaus jonka minä kirjoitan, siis ei hylätty mitään.
Menemme Sampolaan sukututkimuspäivälle, ehkä sieltä saa tietoa lisää.
Kiitos taas vinkeistä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847132Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277079Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176215Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845318Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635225Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193555Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410