Olen asunut useamman kuukauden ulkomailla. Puhelimeni sekä laukkuni varastettiin joulukuun alussa, about päivälleen kuukausi sitten. Olen ollut kovin kiireinen ja suurimman osan ajasta alueilla, joissa ei ole verkkoa. En siis ole tehnyt rikosilmoitusta paikalliselle poliisille (en ole enää edes samassa kaupungissa, tämän voi toki tehdä myös netissä), enkä vielä korvaushakemusta suomalaiselle vakuutusyhtiölle.
Onko olemassa takaraja, jolloin nämä täytyisi tehdä jos haluan saada "täysimääräisen" korvauksen varastetusta omaisuudestani? Vakuutusyhtiön sivuilla vain ympäripyöreä "mahdollismman pian".
Takaraja rikosilmoituksen ja korvaushakemuksen tekemiseen?
Ankustiina
1
552
Vastaukset 1
Hei!
Ikävää, että omaisuuttasi on varastettu ulkomailla. Tällaisessa asiassa kannattaisi olla mahdollisimman pian yhteydessä sinne omaan vakuutusyhtiöön. Yleensä varkaustilanteissa vakuutusyhtiölle pitää toimittaa kopio rikosilmoituksen teosta. Asiasta olisi hyvä tehdä rikosilmoitus. Sinun vakuutusyhtiö pystyy myös vastata kysymykseesi, että onko heillä jotain aikarajaa, kuinka nopeasti vahinkoilmoitus pitää tehdä.
Ystävällisin terveisin
Rikosuhripäivystys
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 932413
- 70919
- 60902
Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,263785Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista
Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l129721- 54650
- 39612
Ttp:llä kuontalot ojennukseen
Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste66611- 42557
- 32539