Villisika - petoeläinkö..

Steyr

Onko Suomen luonnossa vapaana elävä villisika petoeläin?

7

1246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En tiedä miksi lie luokitellaan jo otus mutta kaikkien hampaissa se tuntuu olevan paitsi ei vihreiden. No he suojelevatkin usein vain ulkonäkö edellä eläimiä. Sika ei ole kaunis eikä ansaitse suojelua.
      Sikarutto pelko on käsittämätöntä. Tavallaan annettu syy hävittää uusi tulokas yhettömiin. Jos susi olisi tuomassa tänne jotain koiraruttoa niin ei varmana olisi pakko hävityskampanjoita.
      Ja jos kerran ruton tartuntaherkkyys on sitä luokkaa että jo auton renkaatkin pitäisi desifioida ajettaessa baltiassa niin totuus on se että taudin tuo sieltä silloin suomeen miljoonat muuttolinnut herkemmin kuin villisika itse.
      No meillä sikaa ainakin suojellaan ja ruokitaan. Ammutaan pari porsasta vuodessa mutta muutoin annamme kannan kasvaa.
      Kuvia tuli viimeyönäkin ruokinnalta.

      • Steyr

        Minun mielestäni karvainen villisika on aika hauskan näköinen elukka, kun se katsoa tapittaa ystävällisen ja uteliaan näköisesti pienillä silmillään valokuvaajaa. En ole luonnossa nähnyt ainuttakaan villisikaa, jotenka täytyy muodostaa kuva otuksesta vain pelkän valokuvan ja You Tuben elokuvatarjonnan perusteella.

        Sen sikaruttoepidemiapelkohysterian lietsomiseen taitaa tosiasiassa olla aivan muut syyt kuin mahdollinen sikarutto. Suurimpia vaikuttajia asiassa lienevät Suomen kesysikaa jalostavat suursikalatilalliset sekä lemmikkisikojen omistajat. Meinaan täällä Suomessa hyvin harva metsästää villisikaa. Ja kun kanta kasvaa vauhdilla, niin jokin tekosyyhän se täytyy asiaan tehdä, että metsästys saataisiin kasvamaan. Viimeisin villitys taitaa olla se, että metsästyslaki sallii lasertähtäimen ja valonvahvistimen käytön laillisesti villisian metsästyksessä, vaikka se ei muun riistan metsästyksessä ole aina sallittua.


      • Steyr kirjoitti:

        Minun mielestäni karvainen villisika on aika hauskan näköinen elukka, kun se katsoa tapittaa ystävällisen ja uteliaan näköisesti pienillä silmillään valokuvaajaa. En ole luonnossa nähnyt ainuttakaan villisikaa, jotenka täytyy muodostaa kuva otuksesta vain pelkän valokuvan ja You Tuben elokuvatarjonnan perusteella.

        Sen sikaruttoepidemiapelkohysterian lietsomiseen taitaa tosiasiassa olla aivan muut syyt kuin mahdollinen sikarutto. Suurimpia vaikuttajia asiassa lienevät Suomen kesysikaa jalostavat suursikalatilalliset sekä lemmikkisikojen omistajat. Meinaan täällä Suomessa hyvin harva metsästää villisikaa. Ja kun kanta kasvaa vauhdilla, niin jokin tekosyyhän se täytyy asiaan tehdä, että metsästys saataisiin kasvamaan. Viimeisin villitys taitaa olla se, että metsästyslaki sallii lasertähtäimen ja valonvahvistimen käytön laillisesti villisian metsästyksessä, vaikka se ei muun riistan metsästyksessä ole aina sallittua.

        On mielestäni edesvastuutonta sallia ns kaikki keinot jonkun tietyn lajin hävittämisen toivossa. Tuossa näkee hyvin että pimeänäkölaitteiden yms käyttökieltoa ei voida enää perustella sillä että se muodostaisi turvallisuusriskin muille luonnossaliikkujille.
        Jos jonkinlainen "viha" jotain eläinlajia kohtaan mahdollistaa perus metsästäjille parhaat mahdolliset yömetsästystaktiikat mielestäni sama pitää sitten sallia muidenkin riistaeläinten kohdalle. Moni hirvi, peura, kauris, kettu yms lajien kyttäyspyytäjä olisi mielissään kun valonvahvistimet mahdollistaisivat pyynnin läpi yön.
        Outoa tässä on sekin että itsestään maahamme levinnyt villisika saa kuin vieraspeto leiman samalla kun aikanaan kanadanhanhea, kanadanmajavaa, valkohäntäpeuraa, supikoiraa, minkkiä, piisamia yms on rajoitettu metsästämästä pyyntiluvilla tai erillisillä metsästysajoilla. Tämäkin jo kertoo sen että koko sika jupakassa ei ole kaikki ihan mielestäni edes päivänvaloa kestävää.
        Mitäs sitten kun baltiasta leviää sakaali itsestään tänne?


      • Anonyymi

        Syövätkö somalit villisikoja. Näin ongelma poistuis kun metsästäsivät villisikoja on muuten hyvänmakuista kelpais somaleillekin.


    • Vieraslaji

      Eikös hetki sitten tullut jokin vieraslaji-lista, jonka tarkoituksena on hävittää vieraslajit ja estää niiden leviäminen. Ko. listalle kuuluu kasveja, eläimiä ja jopa täplärapukin.

      • Kyllä ja villisian ei pitäisi kuulua koko listalle. Sika on levittäytynyt omin jaloin kaakosta suomeen joten se on tulokas laji jota nyky ilmasto suosii. Vieraslajiksi se halutaan ruttoepäilyn takia jolloin on alkanut selittelyt että siat ovat vain tarhakarkulaisia.
        Jos tällä perusteella aletaan poistamaan vieraslajeja niin sitten alkaakin kova räiskiminen meinaan monet pikkulinnut, hyönteiset yms ovat levittäytyneet tänne nimenomaan ilmaston niin salliessa. Samalle listalle kuuluu näinollen myös valkoselkätikka. Mitä veikkaatte alkaako valkoselkätikan poistokamppanjat lisääntymään?

        Vieraslajeja ovat puutarhoista levinneet kasvit muunmuassa lupiini ja jättiukonputki monia mainitsematta.
        Samoin amerikoista tuodut täpläravut jotka syrjäyttäneet jokiravut moninpaikoin, kanadanmajava, joka taas vienyt tilaa euroopanmajavalta, minkki joka ehkä syrjäytti vesikon jne.
        Valkohäntäpeurakin mutta sehän ei ole syrjäyttänyt yhtään lajia. Aiheuttaa toki onnettomuuksia ja syö viljelmiä mutta taloudellisesti merkittävänä lajina sitä ei koskaan tulla hävittämään. Vaikka valkohäntä vapautettaisiin kuten toivoisin pyyntiluvista sitä ei ikinä saada niin loppuun että se häviäisi.
        Ei villisikakaan syrjäytä yhtään lajia ja sillä enempi oikeutta on täällä tallustella kun on tänne omin jaloin tullut. Onneksi sikakanta on niin paljon kasvanut, on tehokas lisääntyjä ja vaikea metsästettävä että ei sitä pois enää saada.
        Tervetuloa uusi riistalaji maahamme Villisika!


      • Steyr

        Listalle olisi syytä lisätä myös koirasusi, joka sekin on kansallinen vieraslaji. Ja kun jotkut laista piittaamattomat koira-alan kasvattajat ovat ryhtyneet aivan vasiten kasvattamaan koirasusia kenneleissään, niin montako lienevät päästäneet Suomen luontoon. Luin meinaan tässä aamutuimaan uutisen tamperelaisesta naisesta, jolla oli ollut kennelissään piilossa kolme aitoa sutta, jotka oli vangittu koirasusien siittämistä varten. Kun asia paljastui, aidot sudet ja koirasudet oli lopetettu viranomaisten toimesta.
        Monikohan muu kenneli on syyllistynyt samaan venkkulanpeliin. Tuollainen susien suojelubuumihan menee aivan naurettavuuksiin tuollaisilla toimilla. Ja eikö suomalaisille riitä, että jotkut venäläiset ovat kasvattaneet koirasusia rajanpinnassa. Eräskin ruski kertoi, että on laskenut 60 kasvattamaansa koirasutta luontoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13416
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9731
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      96
      9148
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      8046
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      39
      6770
    6. 148
      6178
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3335
    8. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      21
      1635
    9. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      397
      1265
    10. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1184
    Aihe