Vanhukselle uusi lelu

exrek

Olen 75-vuotias heikkokuntoinen ukko, muutin vieraalle paikkakunnalle, asun ja elän yksin nyt lähes erakkona. Elämä alkaa käydä tylsäksi.
Kaikenlaista minulla on ollut, veneitä, moottoripyöriä, mönkijä, mutta ei ole enää. Hyvä auto on vieläkin ja ajolupa ainakin vuoteen 2020, mutta haluaisin myös uuden lelun, kun en oikein fillaria enää jaksa polkea.

Kaikkialla mainostetaan senioriskoottereita, joista Skand Leijona 1300 on alkanut kiinnostaa.
Mitä mieltä olette arvoisat palstalaiset, tekeekö sillä mitään, vai meneekö lähes kolme tonnia aivan hukkaan?

9

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin-on-

      Hukkaan menee rahat,

      ajele vaan autollasi 2020 asti, on turvallisempaa,

    • vanhanmiehen-kynnys

      Missä iässä itse kukin kuntonsa mukaan tuntee itsensä vanhukseksi. Liian usein toistuvat unohtelut tulivat rasitteiksi sattumalta kun 80 tuli täyteen.
      Jalat vielä jotenkin toimivat, mutta käsissä ei juurikaan ole voimaa. Olkavarren jänteet ovat toiselta puolen poikki. Tapaturma omissa puuhissa.

      Tunnustan olevani ainakin osaksi vanhus. Itsenäisyyteni ja ohuen kukkaroni olen voinut säilyttää. Vaimo ja koira varttuu jo pilven päällä. Ei täältä ikävä ole lähteä.

      Jotkut nuorisostakin jo ikävästi perään huutelee. Ei jaksais enää rähjätä. Mut huomenna odottaa lumityö, ennustavat.

    • crosserikuski

      Olen ajanut vastaavalla kohta 6 vuotta. Erittäin hyvä laite; suosittelen. On otettava huomioon muutamia asioita ennen hankkimista. On oltava säilytys/latauspaikka. Taloyhtiöiden pyörävarastot eivät useimmiten ole sallittuja, käytävät ja aulat eivät koskaan. Kotona (sisällä) voi säilyttää, jos sinne pääsee. Se onkin paras paikka, mutta laitetta on aina vähän putsailtava ennen sisälle ajoa. Toinen asia: Ajoviima on kylmä. Pyöräillessä ja kävellessä kroppa tuottaa lämpöä ja ihminen pysyy lämpimänä, mutta nyt vaan istutaan ja laite kulkee reipasta pyöräilyvauhtia. Pakkasrajana kannattaa pitää sellaista -10 astetta; kylmemmällä ei kannata lähteä liikkeelle, akun tehot tippuvat ym hankaluuksia voi ilmetä. Itse käytän kelvoillisella kelillä aina mieluummin sähkömopoa kuin autoa. Nopeampi, sillä pääsee todella ovelta ovelle ja kauppoihin sisälle (jos mahtuu).

      • exrek

        Kiitos asiallisesta vastauksesta, käyttäjän näkemystä juuri halusinkin kuulla. Taidan ostaa viimeistään keväällä, tai ehkä jo maaliskuussa itselleni syntymäpäivälahjaksi. Tilaan Hobby-Hallista. Sieltä ostin myös reilut pari vuotta sitten moposkootterin, mutta annoin sen pojanpojalleni, kun hän tuli mopoikään. Kiva peli oli sekin, mutta eihän sillä saanut kevytliikenneväyliä kulkea.

        Rivitalokämpässä on säilytyspaikkoja, varastohuone tai vaikka eteinen. Pienehkössä kirkonkylässä Kanta-Hämeessä kaikki palvelut ovat runsaan kilometrin säteellä ja kevytliikenneväyliä on joka suuntaan, myös paikkoihin joihin ei autolla pääse.
        Autosta en suinkaan aio luopua, vaan mielessä on hyvällä säällä kauppareissut, huviajelu ja ulkoilu. Mutta voisihan sillä talvellakin kulkea, kun lisävarusteena on saatavissa nastoitetut talvipyörät.


      • crosserikuski

        Niitä on myynnissä myös käytettyinä aika paljon. En muista kaverin toiminimeä, mutta joku "kauppakaveri" se taisi olla. Toreilla tekee kauppaa. Kauppiaalla on pitkä kokemus alalta.


    • Kuuhki

      Hankintahinnalla ajelee taksilla monet kyydit, ja voit istua takapenkillä kuin ministeri.

      • crosserikuski

        Ainahan auton takapenkillä voi istua, mutta sähkömopolla voi oikeasti ulkoilla. Istuin seuraa mukana. Voi pyöriskellä koko päivän kylillä, akku riittää hyvin päivän ajoihin.


    • Minäkin olen miettinyt kesäskooterin ostoa. Sillä olisi mukava ajella mökille silloin kun ei ole paljon tavaraa kuljetettavana.
      Ajelen autolla ja sähköpyörällä. Sähköpyörällä saa kuitenkin liikuntaa, voisin laiskistua jos olisi vielä skooteri lisänä.
      Katselin skootereita jo viime kesänä, jäi kuitenkin hankkimatta.
      Minä tykkään myös leluista, sellaisista joilla on käyttöä.

    • ma.osamaksudiilin.teen

      Olen katsellut kateudesta vihertävänä keski-ikäisen momoautoa. Se on varustettu pienellä katetulla avolavalla. Ehkä Apo 50 lukee ovessa.
      Ei haittaa sateet, ei huolta katsastuksista. Mainoslehdessä oli vastaava mustavalkoinen mopoauto. Hintakin päheät 6900 €.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3930
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      189
      3195
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2986
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      70
      2570
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      368
      2310
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      172
      1971
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1595
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      33
      1515
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1408
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1382
    Aihe