Nyt pikkaisen jäitä hattuun

Jaahah.Kokoomus

– Oikeusministeri Häkkäseltä tyrmäys pakolaissopimukseen puuttumiselle
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/269307-nyt-pikkaisen-jaita-hattuun-oikeusministeri-hakkaselta-tyrmays-pakolaissopimukseen
Oikeusministeri Antti Häkkänen (kok) ei lämpene hallituskumppani Sinisen tulevaisuuden ehdotukselle pakolaissopimukseen puuttumisesta.

Siniset ehdotti tänään YK:n pakolaissopimuksen tulkitsemista uudelleen ja perustuslain muuttamista siten, että törkeästä seksuaalirikoksesta tuomitun voisi karkottaa, vaikka lähtömaan turvallisuustilanne ei sitä muuten sallisi....

26

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • persusussu

      Kokoomuksen kanta pakolaisten ja turvapaikanonkijoiden tekemiin lasten (ja naisten) joukko-/raiskauksiin tuli selväksi.

      • samatäällä

        Ei tipu meiltä ääniä.


      • No jääkö nyt muuta mahdollisuutta Suomalaisten lasten vanhemmille ja isovanhemmille, kun pistää koko Suomi Yleislakkoon hallituksen kaatamiseksi ? Onko Suomalaisista puolustamaan omia lapisiaan ja lapsenlapsiaan ? ? ? Että silleen.


      • vihainenmummo
        Että_silleen kirjoitti:

        No jääkö nyt muuta mahdollisuutta Suomalaisten lasten vanhemmille ja isovanhemmille, kun pistää koko Suomi Yleislakkoon hallituksen kaatamiseksi ? Onko Suomalaisista puolustamaan omia lapisiaan ja lapsenlapsiaan ? ? ? Että silleen.

        Mitä pystyisin viiden lapsenlapsen ( 10-16V) eläkkeellä olevana mummona tekemään, että he saisivat elää rauhassa ilman pelkoa näiden maahamme tunkeutuneiden ahdisteluilta? Sen olen jo nyt muutamana päivänä ottanut käyttöön, että kohdatessani näitä siipeilijöitä näytän katseellani mitä heistä ajattelen. Itkettää ajatella minkälainen tulevaisuus lasteni lapsilla on. Lakkon en voi mennä, mutta mielenilmauksiin kyllä juoksen jos sellaista on tulossa ja vaaliteltoilla käyn sanomassa kaiken mitä ajattelen näistä turvapaikkaturisteista.


      • Hgffxx

        Isoäitinä tunnen juuri samoin kuin vihainenmummo eli tulevien sukupolvien kohtalo todella huolestuttavaa. Kaikki ns. valtapuolueet ovat pahasti mokailleet.


    • näillä...mennään

      En äänestä Kokoomusta.

    • No_ei_kai

      Kokoomuksessa ole haluja muuttaa sopimusta kun oman puolueen edustajien sukulaiset tekevät tiliä pakolaisbisneksellä.

      • No jos muutetaan lakeja niihin tehdään sellaista kapulakieltä niihin muutoksiin, että raiskattu on syyllinen ja raiskaaja saa korvaukset ja täyshoidon Suomessa maailman tappiin saakka.
        Että silleen.


    • realismi______

      Jokohan olisi aika lopettaa lasten aivopesu monikulttuurin ihanuudesta ja puhua asioista suoraan hyvässä ja pahassa ilman mitään vihaa?

    • murhapuoluekokoomus

      Satanistipuolueen satanistijuppi, toivottavasti Putin aikanaan tekee tarvittavat toimet.

    • Siis perustuslaillisia muutoksia ei voida tehdä tapauksessa, jossa hallinto- ja päätösvalta on annettu valtion ulkopuoliselle taholle ja perustuslain vastaisesti ilman eduskuntakäsittelyä ja äänestystä.
      Kuinka se häkkäsen mielestä siis voi olla miltään osin sitova?
      Tässä näkyy selkeästi se, että oikeuslaitos ei ole enää suomen ja suomen kansalaisten oikeuksia turvaava laitos, tosin se tuli ilmi jo aiemmin, kun tuli selväsi, ettei poliisillakaan ole enää aikaa paneutua suomen kansalaisten rikosilmoitusten tutkimseen.

      Mutta tuo sinisten ehdotuskin on valitettavan avuton, kun tiedossa on kaikesta huolimatta katoaminen siniseen avaruuteen, nyt ei ole enää edes mitään menetettävää, kaikki on jo mennyt.

    • sdgr

      Se on hyvä, että nämä asiat tulee esille jo hyvissä ajoin ennen vaaleja.

    • ueyx

      Läheskään kaikki maat maailmassa euvät ole allekirjoittaneet Yk:n pakolaissopimusta joka nykyisellään on vanhentunut koska olosuhteet maailmassa pakolaisuuden ympärillä ovat muuttuneet ja peliin on tullut pakolaisuusstatuksen hyväksikäyttäjiä eri alan rikollisia aineksia maailman eri maista.

    • realismi______

      Pelin pitää olla kovaa mutta rehellistä maahanmuuttopolitiikassa muuten mitkään toimet ja lisärahat ei auta?

    • mielipiteeni

      Voi s--t-na on meillä päättäjät !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • hihihh
      • Nähty-on-vinkeet

        Minä en luota häneen.


      • emme.luota
        Nähty-on-vinkeet kirjoitti:

        Minä en luota häneen.

        "Emme luota Orpoon."


    • se-32

      Suomen Eduskunnankin tulee muistaa, että olette VAIN meidän Suomen kansalaisten juoksupoikia.

    • persusussu

      Historian hav... hypetystä 8.9.2015

      "Eläkevakuuttaja Ilmarisen taloudesta ja eläkepolitiikasta vastaava johtaja Jaakko Kiander arvioi, että laajamittainen maahanmuutto muuttaa Suomen ikärakennetta merkittävästi. Samalla ikääntymisestä johtuva julkisen talouden kestävyysvaje voi jopa puolittua.

      – Jos maahanmuuttajien työllisyysaste nousisi kantaväestön tasolle vuoteen 2030 mennessä, olisi työllisten määrä tuolloin noin 100 000 henkeä ennustettua suurempi. Tällaisella muutoksella olisi huomattavia taloudellisia vaikutuksia, Kiander laskee.

      – Työikäisen väestön määrä ei tulevaisuudessa supistukaan vaan voi jopa kasvaa, koska suurin osa maahanmuuttajista on nuoria. Tällä on puolestaan oma vaikutuksena väestön vanhushuoltosuhteeseen eli eläkeikäisten ja työikäisten lukumäärien suhteeseen."

      Joku tutkiva journalisti voisi käväistä ottamassa Kianderilta uuden haastattelun

      https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/316271-turvapaikanhakijat-nostavat-suomen-vakilukua-100-000lla-tama-on-varovainen-arvio

      • qwby

        Kiander on kokoomuslainen joka haluaa lisää halpatyövoimaa Suomeen palkkoja polkemaan.


    • mkjs

      Minäpä en luota Kokoomukseen!

    • Sopimuksesta-irti

      Pakolaissopimuksesta pitää irtisanoutua. Vai onko se kiveen hakattu. Kaikki maat eivät ota kiintiöpakolaisia.

    • Kun niille lapsosille pitäisi saada perille että tupakka, alkoholi, huumeet ei ole minkään ikäisten juttu, eikä varsinkaan alle 16-vuotiaiden lasten. Heidän paikkansa on vielä kotona, ilman nettiä.

    • ygqx
    • hyväoppipoika

      Elolta vois kysyä, että mitäs se populismi nyt sitten taas olikaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      198
      2283
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      39
      1557
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      133
      1213
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      281
      994
    5. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      962
    6. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      896
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      892
    8. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      268
      856
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      765
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      763
    Aihe