Ja vaarallisimmille kielto.
Vero koiran vaarallisuuden mukaan?
12
992
Vastaukset
- Vahingossa.irti
Vaaralliset pitää kieltää. Verot voisi laittaa palveluskoiraroduille ja sen verran isot, ettei niitä turhanpäiten oteta. Muut vaaralliset kieltoon heti. Kumma kun huvin vuoksi saa ottaa koiria aseeksi, ei muukaan väkivalta tai sellaisella uhkailu ole sallittua.
Henkirikos koiran avulla on ilmeisesti Suomessa laillinen.- koiratappajat
Nykyisinhän toisen rampauttaminen koiralla johtaa pienimpään rangaistukseen, kakkosena tulee auto. Sama järjestys jos tappaa toisen.
- Anonyymi
Henkirikosta koiran avulla ei kai ole Suomessa tapahtunut. Toisaalta motiivit ns. vaarallisten koirarotujen omistamiselle ovat usein kyseenalaisia. Harva tarvitsisi kovaa koiraa itsensä tai perheensä puolustamiseen. Useimmiten se on vain liian pienen vehkeen korvike. Oli itselläkin Cane Corso, mutta ei sen takia, että se olisi iso ja pelottava. Kiltti perheenjäsen. Pieniäkin 5 kilon koiria on ollut ja samalla tavalla niihin olen suhtautunut kuin isompiin.
- harmistunut
tämä kirjoitus ei ole koirasta.eikö kukaan voi laittaa kansalaisaloitetta verotietojen salaamiseen.eihän pankin tilitietojakaan julkisteta eikä sairauskertomuksia.miksi siis verotiedot on julkisia nyky-suomessa?osoitetietonsakin saa salattua ja paljon muutakin.
Niin mikä vero? Koiraveroa ei ole enää missään Suomessa. Tuskin kunta- ja tai valtion verotus voisi olla koiran mukaan. Eihän siellä puhuta koirista halaistua sanaa.
- hgffiu
Miten nuo asiat liittyvät tähän? Mitä väliä nykylainsäädännöllä on, aloituksessahan esitetään sen MUUTTAMISTA. Oletko vähän tyhmä?
hgffiu kirjoitti:
Miten nuo asiat liittyvät tähän? Mitä väliä nykylainsäädännöllä on, aloituksessahan esitetään sen MUUTTAMISTA. Oletko vähän tyhmä?
Niin joo. ajattelen että jos joku asia muutetaan niin se on jo joku olemassa oleva asia.
Puhuisin uudelleen käyttöönotosta (koiravero).
Aloittaja puhuu verosta joka määrätyille henkilöille/omistajille pitäisi saada.
Ja kun puhutaan koirista niin se olisi jonkinsortin koiravero, esim. koiravero isoille, vaarallisille jne. koirille. Koirista puhutaan kuitenkin.
- ajankuluasekin
Pohdivaan,jos se auttaa tilassas.Se ei oo keltään pois.
- pohdintaaa
Nimim ajankuluasekin, älä pohdi, jos se auttaa tilassas.Se ei oo keltään pois.
- koiranomistajatPois
Kaikki yli 10 kg painavat koirat tulee kieltää yksin tein.
ÄLKÄÄ ÄÄNESTÄKÖ KOIRANOMISTAJIA ENSI VAALEISSA!Mites on 10,7 kg. Olisko siinä joku siirtymä. Aika jolloin voisin laittaa sen laihduskuurille jotta täyttäisi kriteerit. Vai olisiko tuo viimeinen luku 10,5. Siinä tapauksessa valehtelisin ilman muuta.
Äänestitkö koiranomistajaa ja jos luulet että et, mistä tiedät että hänkin ei puhunut potaskaa.
- järkikäteen
Koiravero ei ole mikään ratkaisu. Koira on ystävä ja perheenjäsen. Ei sellaisesta tule maksaa haittaveroa, sillä koiran omistaminen on jo sen verran kallista, että sen hankkiminen on aina pitkän harkinnan tulos.
Paljon järkevämpää olisi tiettyjen rotujen omistajille vaadittava peruskurssi, jossa käydään läpi koiran kasvattamista ja vastuun ottoa.
Koiran paskat ärsyttää kyllä itseänikin kadunreunoilla, mutta asiaa ei ratkaista rankaisemalla myös niitä vastuullisia koiranomistajia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a698074Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1154710Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K1113869Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut763386Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii742986Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1342700SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het382145Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan631973Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä561938Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2621935