Filmikuvaus, negatiivita positiiviseksi

hermoraunio

Olen etsinyt ohjelmaa millä voisin kääntää vanhat mustavalkoiset negatiivit positiivisiksi, latasin jonkun suomenkielisen kuvankäsittelyohjelman ( GIMP ) sinä pitäisi olla myös tämä käännös mahdollisuus, mutta en ole sitä sieltä löytänyt, olen jo vanha ukko, ja tämä nykyinen tekniikka on minulle aika hebreaa, englainnin kieli ei hallinnassa, heh,, meinaa mennä hermo :) löytyisikö muuta yksinkertaista kuvankäsittelyohjelmaa millä nämä negat voisi kääntää ? en tarvitse muuta kuvan käsittelyä,,

7

1071

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokkeile

      Oletan että sinulla on negojen skannaukseen sopiva skanneri. Yleensä niiden mukana tulee joku perusohjelma jolla asia hoituu. Lue vaikka ensin sen laitteen ohjeet. Yleensä jotakin asetusta joutuu vähän säätämään esim tummuus ja kontrasti. Joskus pitää säätää enempi kuvankäsittelyohjelmalla.

      Hyvällä tuurilla paikallisessa kirjastossa on skannaus mahdollisuus jolloin saat tarvittaessa opastusta miten homma toimii. Tai paikallinen kansanopisto pitää jotain kursseja aiheesta.

    • Hermoraunio

      Otan digikameralla negoista kuvan jatallennan tietokoneelle negatiivin, sieltä se pitäisi saada käännettyä positiiviseksi, minä tiedän että näin. tehdään jollain kuvankäsittelyohjelmalla

      • OnnistuuKyllä

        "Otan digikameralla negoista kuvan jatallennan tietokoneelle negatiivin, sieltä se pitäisi saada käännettyä positiiviseksi, minä tiedän että näin. tehdään jollain kuvankäsittelyohjelmalla"

        Esimerkiksi mainittu IrfanView tekee tuon tempun kyllä. Ja saa sillä sitten muutakin tehdyksi, säädellyksi kontrastia, värejä yms.

        Mutta tuo ihan alkuvaihe vähän mietityttää. Kannattaisiko ehkä satsata skanneriin, jolla saa skannatuksi negatiiveja. Itsellä on selllainen ja vähän tuntuisi siltä ettei digikameralla helpolla pääse saman tasoiseen tulokseen. Voi olla että hyvällä kameralla, järjestämällä valaistuksen ja tarkennuksen kunnolla, voi tulla hyvääkin jälkeä mutta on se kyllä helpompaa skannerilla.


    • VanhaKonkari

      Jos sattumalta teet hommia jollakin wintoosalla, niin vanha, kunnon Irfan View tekee sinulle tuon tempun salamannopeasti.

    • fjsdkjhjgdfh

      Helppoa Gimpilläkin.
      Valitse menusta Colors (värit) ja alivalikosta INVERT (käännä).
      Siinä se.

    • Isoille kuvamäärille ImageMagick voi olla hyvä. Löytyy valmis NEGATIVE2POSITIVE scripti.
      Esim negative2positive nega.png positiivi.png.

      ImageMagick on komentoriviohjelma joka vaatii hieman opiskelua. Kuvien kääntö tapahtuu negate optiolla. negate mustavalkoisille ja -negate värillisille.

      Itse olen tuolla pistänyt vesileiman, pienennyksen, terävöinnin ym kerralla n. 1000 kuvaan.

      Yksi tapa lainata Nikon D850, Se osaa kääntää negatiivin jo kuvatessa. Kamera & makro nopea tapa negatiivien digitoimiseen. Nikkor 60 mm makro tuohon paras. Siihen saa lisälaitteen nokalle joka laadukas.

      • Irrrrfan

        Vanha, kunnon Irfan View tekee kaiken tuon saman, ja vieläpä sallamannopeasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      35
      3775
    2. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      51
      1704
    3. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1369
    4. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1211
    5. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      172
      1067
    6. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1051
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      84
      935
    8. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      41
      836
    9. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      49
      781
    10. Mikä tekee kuuman

      Kaivatustasi?
      Ikävä
      39
      760
    Aihe