arvoinen, onko noista monista patjoista kaikki ihan tarpeelliset?
https://jysk.fi/makuuhuone/jenkkisangyt/gold/jenkkisanky-160x200-gold-c10-dreamzone
onkko jenkkisänky tosiaan hintansa
16
982
Vastaukset
Riippuu siitä miten haluat itsesi tuoda esille.
Haluatko esim. mainostaa jotain selkä-ongelmaa?
H.- ettäsilleesti
Jenkkisängyn alimmainen osa on vain runko ja sängyn laatu riippuu valitusta patjasta - kuten kaikissa muissakin sängyissä. En itse näe mitään eroa muihin sänkyihin.
- dppew
Jos tosiaan on selkäongelma, niin sängyn sopivuudesta ei tiedä kuin kokeilemalla. Missään kaupassa ei kylläkään pääse yöksi nukkumaan suunnittelemaansa sänkyyn. Tiedän ihmisiä, jotka ovat investoineet tosi kalliisiin sänkyihin ja muutoinkin huonossa kunnossa oleva selkä on äitynyt vielä pahemmaksi. Itsellä takuuvarma on ilmapatja ja niitä saa halvalla. Se on nimittäin ainoa jossa selkä ei kipeydy. Tuppaavat vain reikiintymään useinkin ja silloin on uuden osto edessä. Mukaan tulevista paikkalapuista ei ole mitään hyötyä, kun ei näe kangaspäällysteen alta minimaalista reikää josta ilma tursuilee ulos.
- ö-Öö
Mnaah, linkki osin musta.
Copypeistaa osoitekenttään, tai googlaa ite. - Bengalitikku
En ikuna uskaltaisi ostaa motorisoitua sänkyä.
Kommeltelisin niin, että olisi iso soomlane lihapirukas
- vaihtoehdott
en hankkisi 3 tuhannen euron sänkyä ikinä.
- Viaton.selkä.ja.vartalo
Nyt kun on ollut pakkaset, harmittaa makkarissa oleva jenkkisänky. Kun niin olisin halunnut viedä ulos tuulettumaan, vaan eihän tuommoista möykkyä minnekään saa hilatuksi.
Kaipaan aikaa, jolloin sängyn pohjassa oli säleet ja siinä bonnelit, jotka pystyi heittämään päiväksi hangelle. Ainakin yhdessä Esperin hoitokodissa näin sähkösängyt asukkailla, kai sitten enemmän tarpeen kuin hoitaja.- Bengalitikku
Älä ihmeessä kaipaa sälepohjaista sänkyä.
Sitä ei voi käyttää trampoliinina.
Yritetty on vauhdinhurmassa riks.
Vaikea jälkikäteen löytää samanlaatuista sälettä.
Sikstoisekseen, sehän natisee kuin heteka. - Viaton.selkä.ja.vartalo
Bengalitikku kirjoitti:
Älä ihmeessä kaipaa sälepohjaista sänkyä.
Sitä ei voi käyttää trampoliinina.
Yritetty on vauhdinhurmassa riks.
Vaikea jälkikäteen löytää samanlaatuista sälettä.
Sikstoisekseen, sehän natisee kuin heteka.On nytkin bonnelpatjalla tämä sänky. Lapsenlapset siinä hyppi riemuissaan. Juttelin liikkeessä kun uudestaan menin jotain muuta katsomaan. Myyjän mukaan ei missään nimessä kannata hyppiä. Kun pieni jalka sattuu yhden jousen kohdalle sopivasti väärin, se linksahtaa paikaltaan ja sitä on mahdoton korjata.
- henrjii
Riittää kun on tarpeeksi tykky, ettei paritellessa mene kuosista pois.
Ihan kolmellastaa saa tyydyttävän - Tyytyväinen
No, tuo linkissä oleva jenkkisänky ei ainakaan ole hintansa arvoinen. Alusrunko halpaa pehmeää jousitusta, jotka paukkuu rikki parissa kolmessa vuodessa. Tuo päälipatja ei ole nukkumisen arvoinen ohuine superlon täytteineen.
Laadukkaampia jenkkisänkyjä saa muualta. Mutta hintalappu lähtee 1000 ylös suuntaan. Sanoisin, sellainen 1200 - 1500 hintaluokkainen jenkki alkaa olla ookoo. Siihen pitäisi saada jo päädytkin samaan kauppaan.
Itse ostin joulun alla tällaisen (jos löydän linkin :) Mutta loppui suonenvedot, krampit ja selkäkivut. Olen 182 ja painoa noin 85 kiloa.
https://www.kodin1.com/huonekalut/sangyt/sänkypaketti/franco-sänkypaketti-säilytystila-ja-led-valaistus-160x200-160x200-p239639-v228058
Alla on säilytystilaa kaksi laatikkoa.- ö-Öö
Toi ei ole jenkkisänky.
Kirjoitin aiheesta aiemmin, kehotin perehtymään moottorisänkyihin, niitäkin saa kolmella patjalla. Mutta suurin osa kakspatjaisia, alasokkeli vain verhoiltu patjan näköiseksi. Kolmipatjassa ideansa, jotkut pitää, jotkut ei. Laadussa paljon eroja ja hästens sitten maksaa hestenssin hinnankin.
https://www.vepsalainen.com/fi/tuotteet/brandit/hastens/?gclid=EAIaIQobChMI257_-Kas4AIVCaQYCh0gjgX6EAAYASAAEgJJ8fD_BwE
Kattokaa kooklesta moottorisänkyjä, omaishoitajatkin tulee kiittämään, selän lisäksi.
=DW=
- muuan.mummeli
Hyvästä kannattaa maksaa. Skannon sänky ostetu 1978 edelleen hyvässä kunnossa .
Pari kertaa on petauspatja uusittu.
Nukkujat 95 -100kg 55 - 60kg ja joskus lisänä muutama hyppivä lapsenlapsi.
Sängyn "pellavahame" on alkuperäinen, Skannosta tilaustyönä. - en_ikinä_luovu
Kuka tykkää mistäkin... Minäkin kokeilin erilaisia ratkaisuja, kunnes tuli tämä vastaan...
https://www.isku.fi/tuote/tempur/3806/tempur#/3806 Myy kyllä muutkin...
Ilman lahjuksia, tms. voin sanoa että tuolla patjalla, 70mm, nukkuminen on toiseksi paras asia mitä sängyssä voi tehdä;)- hintaa-latua-löytyy
"Viskoelastinen ja lämpötilan tunnistava"
Samaa tuotetta, eri nimellä, saa esim ikeasta ja jyskystä murto- osalla tempurin hinnoista. Ominaisuudet yhtä hyvät.
Ei ole hullu joka pyytää, vaan umpihullu joka maksaa. hintaa-latua-löytyy kirjoitti:
"Viskoelastinen ja lämpötilan tunnistava"
Samaa tuotetta, eri nimellä, saa esim ikeasta ja jyskystä murto- osalla tempurin hinnoista. Ominaisuudet yhtä hyvät.
Ei ole hullu joka pyytää, vaan umpihullu joka maksaa.sinulla on sitten sekä tempur että tuo halpis kun olet pystynyt vertaamaan?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25045436Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3811296Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21910926Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389745Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858558Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2356560Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03230Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302269- 401837
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261550