Oletko ajan tasalla jätevesiesi käsittelyssä mökillä ja talossasi ? Lain takaraja astuu voimaan 1.11. alkaen. Silloin on oltava valmista !
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006038923.html
Paskalaki voimaan
15
<50
Vastaukset
- Virtsaa
Juupa juu,maanviljelijät saa ajaa lietelantaa 5 metrin päähän vesistöstä.Kyllä sieltä myrkkyä menee vesistöön monituhatkertaiset määrät verrattuna siihen ,kun eläkeläispari viettää asumuksessaan n3 kk vuodessa.Mietippä sitä,äläkä ala millekkään.
- lakisanoo
Laki on laki, kyllä sitä pitää noudattaa. Lain mukaan nuo maajussitkin menettelee.
- toetäjäitä
Laki se on oltava että kakki ihmiset noudattaivisakortti viuhuten ja viraomaisvalvomana lajina kuten ilmastoa suojelemassa lentoasemien keräyslippailla.
https://www.youtube.com/watch?v=0LXhGSZ_bh8&list=UUKcmQgEmtBO1DpqxbiufyFw&index=22 - sattunarit
Lehtomäellä ja sukulaisilla tais olla omat mielessä, meinaan pönttöjen valmistus. Laittaisivat kaivosten jätevedet ensin kuntoon! Siinä,sitä miettimistä vasta olisikin.Paljonkohan Lehtomäen osakkeet uppos Talvivaarassa? Onnittelut hänelle!
- paskalain.äiti
Muistaakseni 300000 euroa menetti "paskalain äiti" Lehtomäki Talvivaaraan,
mutta sai hyvän komennuksen ulkomaille.
Saa toivon mukaan paikattua tappioitaan.
- Jotainrajaa
Epäilenpä , että suurin osa ei tuota lakia noudata. Tilanne on aivan absurdi, lue se ,kun viljelijät saa ajaa lietelantakuormat muutaman metrin päähän vesistöstä.Laki sallii tämän ,huh, huh ,mikä virtsa ja fosforimäärä.
- kallis_makki
Aivan ja köyhä mökinakka ja ukko joutuu pikku kakkansa ja paskamakkinsa takia tekemään 10000 euron investoinnin. Se on paskalaki.
Ei maanviljelijöitten lietteitä koskeva. Ne on sallittuja.
Eikö ole absurdia ?
- lisääkö_paskalakeja
Ei ole tämäkään paskalaki asia selvä ja Lehtomäen vouhotuksen takia moni eläkeläinen joutui ottamaan velkaa.
Nyt jatkuu ilmasto- ja saastutusvouhkaus,
mitä vielä lisää keksitään ?- onnelaan
Äänestäkää vihervasemmistoa, niin keksitään matujen joukkolennätys tänne onnelaan. Isikset on nyt hätää kärsimässä, varsinkin naiset ja lapset. Ne on haettava Suomeen turvaan .
- terror
onnelaan kirjoitti:
Äänestäkää vihervasemmistoa, niin keksitään matujen joukkolennätys tänne onnelaan. Isikset on nyt hätää kärsimässä, varsinkin naiset ja lapset. Ne on haettava Suomeen turvaan .
Isis-naiset on yhtä lailla terroristeja. Ei ne viattomia pulmusia ole.
Etkö katsonut terroristi-ohjelmaa ? - muistakunäänestät
terror kirjoitti:
Isis-naiset on yhtä lailla terroristeja. Ei ne viattomia pulmusia ole.
Etkö katsonut terroristi-ohjelmaa ?Ei ne suvakit välitä mistään perusteluista, kaikki tänne avosylin , meillä on tilaa . Jätetään vaikka omat lapset synnyttämättä että saadaan nuo lisääntymään tänne. Suomalaisten ihmisoikeudet ei siinä paljon kiinnosta.
- valitettavasti
Rkp.n Enestam oli ministeri,joka lain allekirjoitti.
- Anonyymi
Kun eläkeläinen saa 1000 € kuukaudessa eläkettä niin kestää kymmeniä vuosia ennen kuin eläkeläinen saa sen 10000 € lainan koskien jätevesien uusimista maksettua sillä 1000 € eläkkeestä ei ole kovin montaa euroa kuukaudessa lainaa lyhentää.
Enestam lain allekirjoitti mutta silloin ei tiedetty että laki kohteli haja-asutusalueella asuvia ihmisiä joilla on omakotitalo ja tai kesämökki aivan kohtuuttomasti. Keskustalaiset ymäräistöministerit Paula Lehtomäki ja Kimmo Tiilikainen olisivat voineet tehdä seuraavan muutoksen mutta kuten kaikki maaseudulla asuvat ihmiset ovat huomanneet että Keskusta ei lainkaan välitä maaseudulla asuvista köyhistä.
Laki jätevesien käsittelystä pitää muuttaa niin että jätevesien käsittelyä ei tarvitse uudistaa jos on kyse vanhasta omakotitalosta / vanhasta kesämökistä - jätevesien käsittely pitää laittaa vain uusien määräysten mukaisiksi kun rakennetaan uusi omakotitalo / rakennetaan uusi kesämökki / kun tehdään iso remontti omakotitaloon / kun tehdään iso remontti kesämökkiin.
Mikä tässä on sellaista jota ympäristöministerit ei ymmärrä?
Kun omakotitalo on rakennettu niin silloin on hyväksytty 3 sakakaivoa jätevesien käsittelyä varten - ei sen jälkeen saa kohtuuttomia uudistuksia laittaa lakiin kun kuitenkin tiedetään että on kymmeniä tuhansia ihmisiä joilla ei ole varaa uusia jätevesien käsittelyään ja ei siinä mikään 5 vuoden siirtymäaika mitään ratkaise sillä miten köyhällä voi olla 5 vuoden päästä laittaa 10000 € jätevesien käsittelyn uusimiseen.
Ajatelkaa nyt kuinka kalliiksi paskantaminen tulee kun kahvikupillinen paskaa kerran päivässä vaatii 10000 € - 20000 € jätevesien käsittelyn uusimisen.
Laissa pitää huomioida se ettei kenellekään tule liian kalliiksi jätevesien uusiminen jos vapaaehtoisesti laittaa jätevesien käsittelyn uusiksi. 2000 € korkeintaan saa maksaa jätevesien uusiminen sillä jos maksaa enemmän kuin 2000 € niin silloin jätevesien uusiminen menee kohtuuttomaksi hinnaltaan.
Kun aiklinaan- Anonyymi
Hyvä kirjoitus.
Itse en aio, eikä ole taloudellisia mahdollisuuksiakaan, muuttaa nykyistä sakokaivojärjestelmääni mitenkään.
Olen aikoinaan rakentanut taloni ja määräysten mukaan on laitettu jätteekäsittely.
Ei vanhaan autoonkaan tarvitse laittaa katalysaattoria
Jätevesiasetus koskee ennen vuotta 2004 rakennettuja kiinteistöjä, jotka sijaitsevat joko pohjavesialueella tai alle 100 metriä vesistöistä.
Muissa kiinteistöissä asia pitää hoitaa kuntoon seuraavan luvanvaraisen remontin yhteydessä.
(TV1 tekstitv sivu 103.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2073556Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen133256Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä632499Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92145Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411960Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61868Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue401698- 901581
- 721143
- 741120