Olen käynyt 9 vuotta Jyväskylän steinerkoulua vuosina 1985-1994.
Eurytmiaa oli alussa, mutta jossakin vaiheessa se jäi pois. Onko kenelläkään tarkempaa tietoa, miksi näin. Koulu muutti keväällä 1988 Kortemäkeen, yksi syy voisi olla ettei sitä ollut tilaa harjoittaa, mutta toisaalta muuta liikuntaa käytiin harjoittamassa Kortepohjan koulussa.
Toinen mikä tulee mieleen on eurytmian opettajan puuttuminen.
Itse oppilaiden negatiivinen suhtautuminen eurytmiaan tuskin on voinut asiaan vaikuttaa, mutta vanhempien ehkä kylläkin? Minunkin luokaltani useampi siirtyi (= vanhemmat siirsisivät) alaluokilla peruskouluun, pelättiinkö että lähtee loputkin jos eurytmiaa jatketaan?
Onko JKL:n steinerkoulussa muuten nykyään eurytmiaa?
Jyväskylän steinerkoulu, miksi ei eurytmiaa 80-90 -luvuilla ?
7
1098
Vastaukset
- tuskinvaan
Onko Jyväskylässä ollut jo tuolloin steinerkoulu?
- Anonyymi
Jyväskylän steinerkoulu (aiemmin Jyväskylän Rudolf Steiner -koulu) aloitti yksityisopetusryhmänä 1983 ja sai opetuksenjärjestämisluvan muistaakseni 1991.
- Anonyymi
Olet kai joku helsinkiläinen, joka kuvittelee, että juuri mitään ei Suomessa uudenmaan ulkopuolella ollut ennen 2000-lukua paitsi peltoa ja lehmiä...
Kuules, olet kenties joku helsinkiläinen, joka luulee, että Jyväskylässä ei ole ollut juuri mitään aloittajan mainitsemana aikana. Jyväskylä on ollut Suomen Ateena. Ja Jyväskylässä on myös kuulovammaisten koulu ja näkövammaisten koulu. Ja steinerkoulu on ollut vuodesta 1983.
- Anonyymi
Olen ollut Jyväskylän Rudolf Steiner-koulussa 1990-luvulla ja 2000-luvun ensimmäisellä vuosikymmenellä. Eurytmiaa ei valtaosana ajasta ollut, mikä johtui käsittääkseni pätevän opettajan puutteesta.
- Anonyymi
Oras Tynkkynen, joka on ollut Jyväskylän Rudolf Steiner -koulussa mainitsemanasi aikana, muistaakseni kertoi, että Jyväskylän Rudolf Steiner -kouluun ei saatu eurytmianopettajaa.
Saksalaisen eurytmianopettajan palattua kotimaahansa ei saatu eurytmianopettajaa paitsi välillä lainaksi Tampereelta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan1711003Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv7710164- 474221
- 243922
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv353716Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h563614No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol413463Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni73365- 533153
- 422875