Millaiseen koneeseen pitäisi valita W10 32b

Alkoi ihmetyttään?
3673
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Mielenkiintoinen kysymys, 32 bitinen ei ole edes kevyempi jotta valitsissi sen hitaampaan koneeseen.
Mutta Miksi kukaan valitsee Windows 10? Valitsee vakoilun!

Äänestä
  • vakoiltavaan koneeseen

    Äänestä

  • W10 kello oli aluksi jonkin aikaa 2 tuntia edellä, eli 9:34, mutta asettui sitten kuitenkin minuutin sisällä oikeaan aikaan 7:34. W10:ssä ei ollut nyt isompaa sekoiluja, a

    Äänestä

  • edgen+osuus+nyt+kuun+vaihteessa+2.21%

    Äänestä

ei mihinkään

Äänestä
  • siis vanne?

    Äänestä

  • jalaa eli berceliä puristaa pahasti

    Äänestä

  • lössösössö kirjoitti:

    jalaa eli berceliä puristaa pahasti

    Jaa sitä valehtelijaa

    Äänestä

No semmoseen joka ei ymmärrä 64 bitin touhuja, yleensä ne on aika vanhoja koneita. Asiaan vaikuttavat emo ja prossu.

Äänestä
  • se 32 bittinen on kuitenkin liian raskas johonkin vanhaan penaan.

    Äänestä

  • Penoihin ja jaskoihin on löylykauha

    Äänestä

  • Joo, MS officea ei pidä missään nimessä mennä asentelemaan minnekkään, winkuran kanssa ei ole niin väliä mitä paskaa siihen asentelee, muistaakseni winkuraan asentuu automaattisesti paljon muutakin roskaa, josta on hankala päästä eroon.

    Äänestä

Käytän sitä vanhassa läppärissä, jossa ei ole kuin gigatavu keskusmuistia.

Äänestä
  • Eihän sen tarvitse W10 olla. Asenna joku kevyempi käyttis.

    Äänestä

  • Vaihtoehtoja_on kirjoitti:

    Eihän sen tarvitse W10 olla. Asenna joku kevyempi käyttis.

    Eipä ole oikein sopivia. Tuossa koneessakin oli aikaisemmin win7, ja siihen verrattuna win10 on selvästi nopeampi.

    Äänestä

  • autotallikone kirjoitti:

    Eipä ole oikein sopivia. Tuossa koneessakin oli aikaisemmin win7, ja siihen verrattuna win10 on selvästi nopeampi.

    valetta, selvästi hitaampi.

    Äänestä

  • autotallikone kirjoitti:

    Eipä ole oikein sopivia. Tuossa koneessakin oli aikaisemmin win7, ja siihen verrattuna win10 on selvästi nopeampi.

    ???

    Äänestä

No, jos haluaa luotettavan käyttöjärjestelmän.
Jos järjestelmävaatimukset täyttyy, kannattaa valita 64 bittinen.

Äänestä
  • Windows 10 64b ei ole kyllä mitenkään luotettava. Sen on Windows 10 päivitykset osoittaneet.
    Luotettava niin Chromebook.

    Äänestä

W10 on melko plösö, ei taida se pm 3000 enään riitää? W10 jouhevaan pyörittelyyn.

Äänestä
  • Toi viimekuun päivitys alko tahmaa jopa tota kolmekertaa nopeamalla koneella.

    Äänestä

Jokos se pääsiäis-loma alkoi, päätellen siitä kun linuxhörhöt on aktivoituneet.

Äänestä

w10 32 bittiseen on vähemmän viruksia kuin 64 bittiseen

Äänestä
  • tai ainakin ne on pienempii viruksii

    Äänestä

Windows 10 kylmäkäynnistys ssd levyltä ottaa 13 sekuntia, tähän ei edes linuksi pysty.

Äänestä
  • valehtelet taas!

    Äänestä

  • Lie_Lie_Lie kirjoitti:

    valehtelet taas!

    Tottahan tuo, miksi syytät valehtelusta.

    Äänestä

  • 4trewq kirjoitti:

    Tottahan tuo, miksi syytät valehtelusta.

    silkaa valetta ja tuubaa!
    Ubuntu mm nousee ylös 2 sekunnissa!

    Äänestä

  • Ei se on uffoporno ringissä, ikähaarukankin pisti,

    Äänestä

  • Itsehän valehtelet tuossakin kokoajan

    Äänestä

Helvetti vieköön, en todellakaan tajua sitä, että miten jaksetaan kinata käyttöjärjestelmän käynnistysajasta. Okei, toinen käynnistyy nopeammin. Mitä sitten? Mitä näillä säästyneillä sekunneilla ajattelitte tehdä? Ite joskus vertasin oman pääasiallisen koneen, ja olohuoneen HTPC:n käynnistysaikaa. Pääasiallisessa koneessa Win10 Education 64 bit, ja olohuonekoneessa Ubuntu 18.04.2. Win10 buuttasi työpöydälle noin 30 sekunnissa. Kone oli täysin sammutettuna, ei siis missään lepotilassa. HTPC, joka oli myös täysin sammutettu käynnistyi muistaakseni 5 sekuntia nopeammin. Win10 koneen rautana on Intel Xeon prossu, 16 Gt DDR3:sta ja Kingston HyperX Red SSD, HTPC:n rauta AMD Phenom X4, 16 Gt DDR3:sta ja Kingston V300 128 Gt SSD. Tämä muutaman sekunnin heräämisaika Ubuntulla onnistuu silloin, kun laite on lepotilassa, täysin sammutetun laitteen käynnistys kestää väkisinkin pidempään.

Äänestä
  • Hönö hei, ei kukaan pidä tai hanki suorituskykyistä ympäristöä säästääkseen aikaa, vaan lisätäkseen käyttömukavuutta. Se nyt vaan on niin paljon kivempi kun kone on valmis 12 sekunnissa. Ei 120 sekuntia nopeampia käynistymisiä suosita ajan säästön vuoksi vaan käyttömukavuuden vuoksi.

    Ei siinä mitkään """HyperX Red SSD""" auta jos koneeseen ubuntun asentaa, se kun on paska niin se on paska.

    Äänestä

  • Ja kahdesti eri naisilta

    Äänestä

  • Jalaa1x romut. OK

    Äänestä

Minulla on tabletti. jossa on Windows 10 32 bit.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


eitajua kirjoitti:

Alkoi ihmetyttään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu