Tämä käynee Pentille pahasti

Euroopaneläjä

Terve taas kaikille. Tälläkertaa referoin Saksan AutoBildin juttua käytetystä Toyota Auris hybridistä. Otsikko käännettynä on ”Säästää – myös korjaamolla” ja jatkuu ”Säästää, käytännöllinen, luotettava. Toyota Auris hybrid pystyy melkein kaikkeen – vain ajonautinnon kanssa menee tiukaksi”.
Teknisiä ongelmia autossa ei juuri ole, lukuunottamatta kaikille hybrideille tunnusomaista takajarrujen jumittamistaipumusta sen takia koska hybridillä ajettaessa takajarruja ei juuri käytetä vaan jarrutus tapahtuu sähköllä, samalla akkuja ladaten.Vanhemmissa autoissa myös pieni akku jolla ohjataan elektroniikkaa ja ylipäätään kaikkia normaaliautonkin sähköisiä toimintoja, ei kestä yhtä kauaa kuin iso ajoakku. Ruostuminen ei ole auton ongelma mutta koteloiden reilumpi vahakäsittely ei olisi pahasta.
Auto on sitä tyyppiä joka ei sovi kaahareille eli joilla on ”Benzin im Blut”vaan sellaiselle joka ei stressaa ja ajaa rennosti ja rauhallisesti (Saksan liikenteessä). Koeajokulutus oli 5.7 l/100km joka kertoo että täysillä on menty. Se siitä saksalaisesta ajonautinnosta.
Lopussa autolle annettiin 4 tähteä 5 mahdollisesta ja vaihtoehtoina samassa koko- ja hintaluokassa mm. Audi A3 e-tron 3.5* Honda Insight 3* ja Opel Ampera 2.5*

23

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Normaaliako

      Miksi tero kirjoittelee pentille? Tykkääkö yleisesti ottaen pojista, vai mistä on kysymys?

    • asiaa.kirjoittavat

      Pentti tietää hyvin että Tojolla ajaminen ei ole nautinto ja että ruostesuojaus pitäisi olla parempi. Ei mitään yllätyksiä.

      Ja kun vielä tietää miten kallista Tojon ylläpito on vaikka mikään ei menisikään rikki:
      TM 60.000km kestotestin huoltokulut

      Golf:
      30 - 254€
      60 - 507€
      Yht: 761€

      Auris:
      15 - 231€
      30 - 335€
      45 - 173€
      60 - 329€
      Yht: 1.068€

      Monta euroa olen säästänyt VW:llä 25 vuoden aikana tojoon verrattuna. Ja tietysti kyyti on ollut paljon parempaa.
      Helppo olla tyytyväinen.

      • sopii.Teroille

        Kukaan "Pentti" ei ylipäätään ole kiinnostunut Tojon hankkimisesta, ei uutena eikä käytettynä.


      • Teron_haaveita

        Pedntti ei ole Tojosta, mutta terolle Tojo on jopa uskonnolliseen kokemukseen rinnastettava kokemus.


    • Ompaisokulutus

      Ompa iso kulutus. Oma diiseli menee alle 5.

    • mitäpä tuohon muuta sanomaan kuin että toyota on erinomainen auto eikä se täällä trollailemalla ainakaan huonommaksi muutu, päinvastoin, toyota tekee suomessa ennätysmyyntiä.

      • hyvä.tsemppi

        Kieltämättä kova tulos noin rammalla mallistolla. Kun vielä pikkaisen pinnistää niin pääsee puoleen siitä mitä VW:n valmistamia autoja ostetaan.
        Ei välttämättä tule koskaan tapahtumaan, mutta kiva se on kun pienetkin pelaavat tosissaan.


      • Hönö.Pentti

        Kahdella merkillään Toyotan myynti ei yhteensä ole läheskään suurinta Suomessa - toisaalta mallisto on aika onneton joten se siitä. Kasvun varaa ei ole, jos ei mallisto muutu kiinnostavammaksi ja Toyotan laatuongelmia ei saada ratkaistua.


    • Toipumisiin

      Hei vaan! Tulin vaan kysymään että närästääkö maaliskuun myyntiluvut? Oletko jo muistanut laskeakaikki vw-sukuiset merkit yhteen? Ei tuntuisi niin pahalta?

      • laiha.saalis

        Kun Tojon luvusta vähentää vertailujumbot eli tuhnumopoauto-Yarikset ja kaikki esittelyautot eli Corollat ja Rav4:t, niin eipä siitä paljon jää jäljelle.


      • terveysvaara
        laiha.saalis kirjoitti:

        Kun Tojon luvusta vähentää vertailujumbot eli tuhnumopoauto-Yarikset ja kaikki esittelyautot eli Corollat ja Rav4:t, niin eipä siitä paljon jää jäljelle.

        Yarista Hybridiä ei voi suositella kuin jo valmiiksi kuulovammaisille. Liekö kaikki äänieristeet jätetty pois painonsäästön vuoksi.


    • Euroopaneläjä

      Kuten ennustin, asiallinen aloitukseni meni Pentille tunteisiin ainakin sillä perusteella että tässä vaiheessa kahta (2) lukuunottamatta kaikki vastaukset tulivat Pentin koneelta. Enhän minä mitään sille mahda että joukossanne on kaikenlaisia hörhöjä. Täällä meilläpäin ei sallittaisi lainkaan tuollaista solvaamista edes autokeskusteluissa vaan hörhö lentäisi palstalta äkkiä.
      AutoBildin artikkelista vielä senverran että se oli kirjoitettu poikkeuksellisen positiiviseen sävyyn eikä autosta oikeasti löydy heikkouksia. Autoa ei moitittu ruostuvaksi vaan todettiin että koteloissa VOISI olla enemmän vahaa. Kaikkia ei myöskään miellytä moottorin ääni kovassa kiihdytyksessä koska ääni pysyy samana koko ajan. Eikä autoa myöskään suositeltu sellaiselle jolla on "bensaa suonissa" eli kaahareille vaan aivan tavalliselle autoilijalle.
      Palstaa päivittäin seuraavana en koskaan lakkaa ihmettelemästä, kuinka täällä sallitaan nykyinen sairaalloinen trollaus monella palstalla.

      • herr.lederhosenille

        Katse peiliin voisi auttaa sinua monessa ihmettelemässäsi asiassa vai mitä PenttiHolisti. Huvittava tuo sinun meilläpäin käsite. No onhan Suomikin Eurooppaa.


      • Euroopaneläjä
        herr.lederhosenille kirjoitti:

        Katse peiliin voisi auttaa sinua monessa ihmettelemässäsi asiassa vai mitä PenttiHolisti. Huvittava tuo sinun meilläpäin käsite. No onhan Suomikin Eurooppaa.

        Lederhosenitkin löytyvät. Kyllä minä täältä Saksan länsiosista teille kirjoittelen ja kertoilen mitä paikalliset lehdet autoista kirjoittavat. Huomaat varmaan asian siitä että referaattini ovat yleensä tuoreita, usein jopa lehden ilmestymispäivältä. Katselen peiliinkin päivittäin ja kieltämättä ihmettelen monia asioita, muun muassa sinun sekopäistä toimintaasi palstalla. Mistä ihmeestä tuollainen vihasi Toyotaa kohtaan kumpuaa? Oletko saanut potkut Toyota-myyjän hommasta? Katkeruutesi maailman tasalaatuisinta normaaliautoa kohtaan on käsittämätöntä mutta tänne vaikuttaa siltä että nolaat vain itsesi. Nyt täällä on muuten se aika keväästä kun puut kukkivat tosi komeasti. Ja torstaina tulee taas uusi AutoBild. Jos siinä on jotain mielenkiintoista, referoin kyllä.


    • asiantunteva.kirjoitus

      "Kuten ennustin, asiallinen aloitukseni meni Pentille tunteisiin ainakin sillä perusteella että tässä vaiheessa kahta (2) lukuunottamatta kaikki vastaukset tulivat Pentin koneelta."

      Täytät aika hyvin vainharhaisen määritelmän siltä kantilta että pidät omia olettamuksiasi faktoina. "Tiedät" kuka on postannut ja mitä. Jokainen tervejärkinen ymmärtää että tuollainen on harhaa.
      Tervejärkinen epäilee kaikkea, vajakki pitää ajatustaan totuutena.
      Toisaalta olet osoittanut että et kuulu tähän joukkoon joten turha tätä on sulle yrittää avata. Muut ovat asian ymmärtäneet jo kauan sitten.

      Itse yhtenä näistä Penteistä voin vain toistaa sanomani. Hyvin kirjoitettu artikkeli jossa nostetaan esiin oikeutetusti Tojon ongelmat. Huono ajettavuus, meluisuus ja huonosti tehty ruostesuojaus.

    • yksinäisen.epätoivo

      "Kuten ennustin, asiallinen aloitukseni meni Pentille tunteisiin"
      Tässä myönnät hyvin suoraan että kirjoituksesi motiivi oli mennä Pentin tunteisiin. Mielenkiintoinen tapa käyttää aikaansa.
      Ei kovin antoisaa touhua hakea huomiota mielikuvitus-kaverilta.

    • 13-2019

      Meilläpäin uudessa saksankielisessä AutoBildissä on koeajossa käytettynä Pösö 406 Coupe. Kehutaan kauniiksi ja hyväksi.

      • PinkkiäKans

        Sun pitää ostaa nättiä, se sopii sulle.


      • Euroopaneläjä

        Totta, luin saman jutun muutama tunti sitten. Ruosteesta varoitellaan ja neuvotaan ostamaan hyvin huollettu yksilö mielellään ensimmäiseltä omistajalta. Pikselivirheet vaivaavat sekä takaluukun keskuslukitusongelmat johtojen murtumisen takia. Pakoputkisto on öljyvuotojen ohella ikuinen vaiva ja kyseisessä yksilössä pakin pomppiminen pois päältä. Mutta, autohan on kaunis katsella.


    • Eivagisti

      Mitäpä tähän muuta toteamaan, kuin että tojo on hyvä ja luotettava auto. Jos tämä ottaa vikavagistien korvanväliin, minkä sille sitten voi.

      • helpponakki

        Onko mitään käsitystä minkä ikäinen auto on 406 pösö ? Saman ikäluokan tojot häviää kaikki tuolle pösölle.


      • ikäero
        helpponakki kirjoitti:

        Onko mitään käsitystä minkä ikäinen auto on 406 pösö ? Saman ikäluokan tojot häviää kaikki tuolle pösölle.

        406 Coupé tuli vm 1998, Auris Hybrid vm 2010.


    • huonoautovw

      eikö pysy tojo tiellä suomen kovissa rajoituksissa-heh

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      63
      3991
    2. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      716
      3815
    3. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      399
      3609
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      81
      3417
    5. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3179
    6. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      2658
    7. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      50
      2635
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      121
      2522
    9. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      14
      2189
    10. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2179
    Aihe