Miten me nuoret (14-vuotiaasta ylöspäin) saadaan rahaa??? Jos ei kesätöitä kerran saa nii mistä vi**sta me saahaan rahaa ja joo on näit perus ”ulkoiluta koiraa, vahi lapsia..” tämmösiä mut jos ne ei oo mahollisia toteuttaa nii miten?? Ite haluan mopokortin, mutta ei oo semmoseen rahaa ku ei sitä mistään tule. Taitaa haaveeksi jäädä kaikki mopot yms.. Miten muilla on sit varaa semmosiin, maksaako vanhemmat vaan? Ei se nyt oikein oo kun ei ne rahaa nuo vaa anna ja jos tekee kotihommia niin siitäkin saa vain 2e.
Menee pikkuhiljaa hermot kun ei sitä rahaa mistään tuu vaikka tarvitsis!
Menee pikkuhiljaa hermot kun ei sitä rahaa mistään tuu vaikka tarvitsis!
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kyllä se vaan niin menee, että jotkut vaan syntyy kultalusikka suussa....ja vanhemmilla on vaan rahaa...
Kyllähän se valitettava fakta on, että vaikea niitä mopon ja mopokortin vaatimia summia on hankkia, jos perhe ei tue rahallisesti yhtään.
Mutta miksi nuo mainitsemasi esimerkit eivät ole kohdallasi mahdollisia?
Nuo ei ole mahdollisia rahan saamiseen, koska voin tehdä nuo asiat, muttei siitä mulle makseta.
Oletko etsinyt töitä perheesi ulkopuolelta?
Itse olen vuosien varrella työllistänyt useita nuoria, joista nuorin oli 14. Aivan yhtä pätevä hän oli niihin hommiin, kuin pari-kolme vuotta vanhemmatkin.
Kauppa se on joka kannattaa
AHA EISITTEN KIINNOSTANUTKAAN TIETÄÄ MITEN RAHAA TEHDÄÄN
Voit mennä jakamaan mainoksia.Siitä saa rahaa.
kerjää rahaa kavereiltasi kun muu ei kelpaa
Joo kauppa on se mikä kannattaa mutta se on ku pelais rulettia. Ainakin jos omia tuotteitasi testailet.
mene kulmille siellä on tiedossa nopeaa rahaa jos on hyvä imemään ja kannattaa opetella nielemään jo kotona ettei tarvi yskiä porttikongeissa
hä? mitää tää nyt tarkoittaa?
Se viittaa suuseksin myymiseen.
En todellakaan suosittele lähtemään sille uralle. Seksuaalipalveluiden ostaminen alle 18-vuotiaalta on aina rikos. Sellaiseen syyllistyvä saattaa olla valmis käyttämään koviakin keinoja sen varmistamiseksi, että ei jää kiinni.
Kesällä ja syksyllä saa helpoimmin rahaa keräämällä marjoja ja sieniä.