kepujussit katselevat persujen perävaloja

kyllänytkorpeaa

miltä näyttää massikan kopista kun serkkupuolue kiilaa ohi?

68

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NÄIN-KOLMASKERTA

      EI VILJELIJÄT TYYDY KATSELEMAAN VAAN PROTESTIÄÄNET MENEVÄT PERSUILLE

      SE ON SELKEÄ VIESTI MIKÄ KESKUSTALLE PITÄÄ KERTOA

    • IHMINENKUNEIMUUTUKOSKAAN

      HISTORIAA


      Puolueista Kokoomus ja ruotsalaiset olivat Mannerheimin takana. TÄMÄ VUONNA 1919 MANNERHEIM OLI SITOUTUMATON

      KUITENKIN 1939-1944 KORKEITAKUNNIAMERKKEJÄ JAETTIIN KUINLEIPÄÄ

      https://www.hs.fi/paivanlehti/06122017/art-2000005477530.html


      Kunniamerkkejä palkkioksi myötätunnosta ja viljatoimituksista – tietokirja paljastaa, miten Suomi palkitsi natsijohtoa jatkosodan aikana
      Korkeita kunniamerkkejä annettiin yli kolmellesadalle ulkomaan kansalaiselle.
      Heinrich Himmlerin esikuntapäällikkö Karl Wolff (oik.) kantoi Suomen Valkoisen Ruusun suurristin rintatähteä miekkoineen, kun pääministeri Rangell (vas.) esitteli Helsingin olympiastadionia Himmlerille ja hänelle 30. heinäkuuta 1942. (KUVA: Kansallisarkisto)


      TOSIN KYLLÄNYKYÄÄNKIN OSATAAN

      Tarja Halonen myönsi presidenttikaudellaan suurristejä ketjun kera hyvin kyseenalaisille hallitsijoille, kuten Syyrian presidentille Bashar al-Assadille, jota syytetään sotarikoksista Syyrian verisessä sisällissodassa. Halonen antoi suurristin vuonna 2009 ennen sodan alkamista, mutta jo ennen sitä kansainväliset ihmisoikeusasiantuntijat olivat syyttäneet al-Assadin hallintoa vakavista ihmisoikeusloukkauksista, kuten kidutuksesta ja opposition mielivaltaisista pidätyksistä.

      Suurristin saivat myös Haloselta muun muassa Kazakstania diktaattorin ottein hallinnut presidentti Nursultan Nazarbajev ja vakavista ihmisoikeuksien rikkomisista syytetty Saudi-Arabian kuningas Abdullah.

      Tasavallan presidentti on ritarikunnan suurmestari ja päättää, kuka saa suurristin ketjuineen. Kunniamerkkejä voidaan antaa ulkomaalaisille tunnustukseksi Suomen hyväksi suoritetusta toiminnasta. Valtiovierailuihin liittyy usein vastavuoroinen kunniamerkkivaihto.

      Halonen perusteli viime vuonna Ilta-Sanomille kunniamerkkien myöntämistä kyseenalaisille tahoille sillä, että käytäntö on osa "kutyymiä".

      "Pikemminkin on niin päin, että jos vierailun yhteydessä ei annettaisi kunniamerkkiä, se olisi juttu", Halonen kertoi.

      Kuitenkin Ritarikuntien kanslian verkkosivujen listauksen mukaan Halonen ei antanut suurristiä ketjuineen isännöivälle valtiopäämiehelle läheskään kaikilla valtiovierailuillaan. Listauksen perusteella ilman suurristiä jäivät Halosen tekemillä valtiovierailuilla muun muassa Etelä-Korean presidentti Kim Dae-Jung ja Israelin presidentti Shimon Peres, joista molemmat olivat voittaneet ennen sitä Nobelin rauhanpalkinnon.

      Vuonna 2015 suurristin sai Niinistöltä Meksikon presidentti Peña Nieto. Muun muassa YK:n ihmisoikeusvaltuutettu on syyttänyt Nieton kaudella huumekartellien sodista kärsineen Meksikon turvallisuusviranomaisia ihmisoikeusrikoksista.

    • Hienohomma

      Hyvältähän se näyttää. Persut ajaa viljelijöille roimaa osuutta ruokakaupasta.

      • niinväsynyt

        Kyllä vain, Kepu hoitaa vain omia lesta yhteyksiä ....


    • MassikanKopista

      Maalaisten juhlat ovat lopuillaan, Meille Tänne Kaikki- järjestön poliittinen siipi Maalaisliitto suuntaa kohti veret seisauttvaa jytkytappiota.

      Tulevan vaalivoiton saatuaan serkkupuolue Vähä-Persut jakaantuu taas kerran...

    • jondeere

      ja mettäpuolelle sama meininki.kepulainen ajattelutapa helvettiin metsänhoitoyhdistyksistä ja mtksta,

    • VoiKunOletVäärässä

      Taitaa olla jo kokemusta kirjoittajalla toisten perävalojen katselusta koko iältään? Saahan sitä haaveilla, että joku muu siellä olisi....Oma valintasi. No

    • mietiketääänestät

      keskustalaisuuden kaksinaamaisuus on paljastumassa viljelijöille sekä muille maalaisille

      • hesanvähäpoika

        Kaksinaamaisin Jopa vasta onkin esimerkki.


      • ireaparakki

      • JAANÄÄVAI
        ireaparakki kirjoitti:

        http://www.superhiiri.fi/?p=147
        No niinpä!

        Taloussotkut

        Taloyhtiössä isännöitsijänä – omat ja firman rahat sekaisin ja vuoden tositteet kateissa

        Antti Rinne oli 1980- ja 1990 -lukujen taitteessa isännöitsijänä taloyhtiössä, jossa itse asui. Taloyhtiön hallituksen mukaan Rinne vahingoitti taloyhtiön taloutta, koska hoiti taloyhtiön raha-asioita puutteellisesti, ei toimittanut tositteita vuodelta 1991 ja maksoi omat puhelinlaskunsa taloyhtiön rahoilla. (Helsingin sanomat 15.5.2014)

        Suomen kuvalehden tietojen mukaan hän joutui maksamaan vuosina 1995-1996 taloyhtiölle 25000 markan eli yli 4000 euron korvaukset.

        AKT:n lakimiehenä – kahteen kertaan laskutetut matkakorvaukset

        Vuodesta 1987 vuoteen 1996 Antti Rinne toimi (muun muassa) AKT:n lakimiehenä. Hän joutui eroamaan tehtävästään, koska oli laskuttanut samoista matkoista kahteen kertaan. (Suomen kuvalehti).

        Tällaista virhettä tuskin tapahtuu tuollaisen taustan omaavalle kaverille vahingossa.

        Ironista kyllä, Antti Rinne on toiminut vuoden verran myös Suomen valtiovarainministerinä.
        Ahneus ja kaksinaamaisuus

        Veikkaus vs VVO

        Antti Rinne nostaa mielellään metakkaa yritysjohtajien palkoista. Esimerkiksi veikkauksen Veikkauksen toimitusjohtajan 32 000 euron kuukausipalkkaa hän ihmetteli Ylen uutisissa 30.8.2016 todeten, että “32 000 euron kuukausipalkka on tässä tilanteessa kohtuuton” Oikeassa hän tuossa asiassa onkin, mutta lausunnon (ja Rinteen itsensä) kaksinaamaisuutta kuvaa se, että samaan aikaan hän on ollut itse päättämässä VVO:n toimitusjohtajan paljon suuremmasta palkasta. Esimerkiksi vuonna 2013 VVO:n toimitusjohtajan palkat ja palkkiot olivat 648 325,04 euroa eli noin 54 000 euroa kuukaudessa. Rinne istui VVO:n hallituksessa vuodesta 2006 vuoteen 2013.

        Ei pidä unohtaa myöskään sitä, että istuessaan VVO:n hallituksessa, Rinne tienasi pelkästään tästä toimesta näiden kahdeksan vuoden aikana yli 100 000 euroa. Esimerkiksi vuonna 2013 VVO:n hallitus kokoontui 9 kertaa. Näistä kokoksista Rinne tienasi 13 400 euroa. Jos tuo summa jaetaan yhtä kokousta kohden, niin Rinne tienasi yhdestä kokouksesta 1488,88 euroa. Liekö niin, että ei se toimitusjohtajan palkkakaan silloin Rinnettä harmita, kun on itsekin hunajapurkilla.


    • eivoienääestää

      Viljelijöille koittaa hyvät ajat. Luuletteko todella että perussuomalaiset koskee ulkomaiseen ruokaan?

      Rahaa sataa laariin!

      • VIKIVIKI

        VALION LAARIIN EIHÄN VALMAKAUPPA OLE SEN EDULLISEMPI KUIN KAUPAN TARJOUSTISKIKÄÄN

        NÄIN VALIO PALKITSEE OMISTAJAT


    • MölliIlmeet

      Äänestyspaikka oli ruuhkautunut viimeisen tunnin alkaessa... kepukansaa ei kyllä näkynyt

      • voimahotoonta

        ai, vaalit pidettiin jo?

        Pidettiinkö ne työväentalolla?


      • Jälkeenjäänyt
        voimahotoonta kirjoitti:

        ai, vaalit pidettiin jo?

        Pidettiinkö ne työväentalolla?

        Ootko tynnyrissä kasvanut kuullut ennakkoäänestyksestä ?


      • voimahotoonta
        Jälkeenjäänyt kirjoitti:

        Ootko tynnyrissä kasvanut kuullut ennakkoäänestyksestä ?

        eikö näkynyt kepukansaa? Ja äänestyspaikka oli ruuhkautunut viimeisen tunnin alkaessa....

        Tietääkseni vaalipäiväksi on määrätty 14.4.2019, vai onko työväentalon vaalit jo pidetty?

        Tämä tiedoksi tynnyrissä kasvaneelle


      • Maalaispölhö
        voimahotoonta kirjoitti:

        eikö näkynyt kepukansaa? Ja äänestyspaikka oli ruuhkautunut viimeisen tunnin alkaessa....

        Tietääkseni vaalipäiväksi on määrätty 14.4.2019, vai onko työväentalon vaalit jo pidetty?

        Tämä tiedoksi tynnyrissä kasvaneelle

        Ennätysmäärä äänioikeutettuja äänesti ennakkoon.


      • eiäänioikeutta

        Jopa on sairas.


      • voimahotoonta
        eiäänioikeutta kirjoitti:

        Jopa on sairas.

        Jep, kohta se nostaa taas sen keskusteluketjun moottorisahan korkin ongelmista esiin. Niin tyypillistä sairaudesta heikon ihmisraunion paniikkitoimintaa


      • talipäät
        voimahotoonta kirjoitti:

        Jep, kohta se nostaa taas sen keskusteluketjun moottorisahan korkin ongelmista esiin. Niin tyypillistä sairaudesta heikon ihmisraunion paniikkitoimintaa

        Buugit komppaa toostensa tyhjäpäisiä kommentreja


      • antakkeeRahhoo

        me vilijelijät oomma niin köyhiä,
        eikä satoakaan suaha,
        antakkee rahhoo...


      • voimahotoonta
        antakkeeRahhoo kirjoitti:

        me vilijelijät oomma niin köyhiä,
        eikä satoakaan suaha,
        antakkee rahhoo...

        Ihmisraunion jorinoita....


      • jopankohtalo
        talipäät kirjoitti:

        Buugit komppaa toostensa tyhjäpäisiä kommentreja

        Vammainen ei pääse äänestämään.


    • Navettavelatmaksuun

      Sipilän mukana sortuvat viljelijöiden toiveet...
      On selviytymiskamppailun aika... sukuperintötila uhkaa mennä vasaran alle

    • Koviaaikoja

      Alkaako uusi hallitus perkaamaan tehotonta maataloustukijärjestelmää?
      Nouevatko myyntituoton määrien vaatimukset kansallisten tukien perusteina?

    • kohti_auringonlaskua

      "Meille on tulossa 2000-luvun vilkkaimmat eduskuntavaalit"

      Yli 1,5 miljoonaa äänesti ennakkoon – eli 36,1 prosenttia äänioikeutetuista.
      Vuoden 2015 eduskuntavaaleissa ennakkoäänestysprosentti oli 32,3.

      Kansa käy uurnille maalaisliittolaista rahanhaaskauspolitiikkaa vastaan.

      • sunrisetaas

        Vähä-älyisen jorinoita....


      • pelkokasvaa

        pohjanmaalla ennakkoäänestettiin laiskasti... apatia on vallannut kepun äänestäjät


      • itsestäänselvää

        Ennakkoon äänestävät työttömät, vaalipäivät menevät tunnetusti ryypätessä.


      • vainmutua
        itsestäänselvää kirjoitti:

        Ennakkoon äänestävät työttömät, vaalipäivät menevät tunnetusti ryypätessä.

        tutkimusten mukaan yleensä ennakkoon äänestää aktiiviväestö mutta ehken sinulla on tapasi mukaan parempaa mutu-tietoa


      • VoiKunOletVäärässä
        pelkokasvaa kirjoitti:

        pohjanmaalla ennakkoäänestettiin laiskasti... apatia on vallannut kepun äänestäjät

        Meilläpäin taas äänestettiin reilusti yli 40% ennakkoon. Se enteilee yli 70 äänestystäprosentiksi. Ei olla yhtään apaattisia. Kannattaisko avata silmät eikä nähdä näkyjä unelmistaan omassa päässään?


      • omakokemus
        VoiKunOletVäärässä kirjoitti:

        Meilläpäin taas äänestettiin reilusti yli 40% ennakkoon. Se enteilee yli 70 äänestystäprosentiksi. Ei olla yhtään apaattisia. Kannattaisko avata silmät eikä nähdä näkyjä unelmistaan omassa päässään?

        missä on teilläpäin?


      • onseesairahas

        Jopa kiimoisahan utelehen navetrojehen sijaintriaha.


      • navettaprinssinakki
        onseesairahas kirjoitti:

        Jopa kiimoisahan utelehen navetrojehen sijaintriaha.

        katos vähäpoika.. pääsitkö jo äitees kanssa jo äänestämään?
        vai jäitkö navettaan?


      • vammavimma

        Vammaiset ei pääse äänestämään


      • jonainpäivänäsinäkin
        vammavimma kirjoitti:

        Vammaiset ei pääse äänestämään

        okei olen pahoillani puolestasi.


      • muutenhyväyritysjopa

        Ei vammaisilla ole tunteita.


      • Maitomaakunta
        omakokemus kirjoitti:

        missä on teilläpäin?

        Pohjois-Savo


    • verhotkiinni

      ohos nythän serkkupuolue meni jo gallupissa pitkälti ohi maalaisliiton...
      miltäs nyt näyttää vähäpoikien maailma peräkammarin ikkunasta tai massikan kopista katsoen?

      • hyvältänäyttää

        Demut oppositioon.


    • uusixmän

      Vuosikausia valmisteltu eläinsuojelulain uudistus ehti ennen hallituksen eroa kalkkiviivoille saakka. Aika loppui kuitenkin kesken ja laki jäi säätämättä.

      Uusi hallitus puuttuu maalaisliiton johdolla tehtyyn valmisteluun mm. parsinnavettojen sekä porsitus- ja tiineytyshäkkien kohdalta.

      Sipilä petti tässäkin viljelijät erotessaan ennenaikaisesti.

    • jopaonkatkera

      Jopa ei pääse vammansa vuoksi äänestämään. Harmittaahan se.

      • kiinnostaisi

        mikä vamma sillä on?


      • siitäuutisoitiinjuuri
        kiinnostaisi kirjoitti:

        mikä vamma sillä on?

        Hevosen kanssa sattunut.


      • meniohi
        siitäuutisoitiinjuuri kirjoitti:

        Hevosen kanssa sattunut.

        mitä tapahtui


      • sadstory
        meniohi kirjoitti:

        mitä tapahtui

        Ei siitä kehtaa edes kirjoittaa.


      • arvatasaattaa
        sadstory kirjoitti:

        Ei siitä kehtaa edes kirjoittaa.

        Käsittääkseni Jopa erehtyi hevosen "päästä"


    • Keskusta on unohtanut alkuperäisen aatteensa

      ÄÄNESTÄ SUOMI TAKAISIN

      - PERUSSUOMALAISET -

    • Perustoimintaa

      Suomi otetaan nyt takaisin. Ulkomailta ei osteta enää ollenkaan ruokaa, vain jotkut hedelmät.

    • PorskuttavaKepu

      Kävin jo äänestämäs, www.metsavaalit.fi/aanesta

    • elähäunoha

      Nynne Persut on kiilannu Demujen onnikan metän puolelle. Perskuta!

    • Siirtymää

      jussit äänestää persuja kepun sijaan näissä vaaleissa

      • salliapakko

        me otamme omamme pois. Nyt on aika kypsä.


      • Persutjohtaameitä
        salliapakko kirjoitti:

        me otamme omamme pois. Nyt on aika kypsä.

        Näin on. Nyt loppuhuu riisto.


      • Huumorijussi
        Persutjohtaameitä kirjoitti:

        Näin on. Nyt loppuhuu riisto.

        Hehheee
        Tukieemelin riistoa?
        Miten yhteiskunnan elättejä riistetään?


      • Suomiomilleen
        Huumorijussi kirjoitti:

        Hehheee
        Tukieemelin riistoa?
        Miten yhteiskunnan elättejä riistetään?

        Huutele sä vaan niille kepulaisille. Perussuomalaisille on turha rääpiä suutaan.


      • persut
        Suomiomilleen kirjoitti:

        Huutele sä vaan niille kepulaisille. Perussuomalaisille on turha rääpiä suutaan.

        heikoista heikointa -kepulaisten heikoin aines?


      • vassutjääoppositioon

        Kovasti jopa kärsii.


      • mitävanhemmilleskuuluu
        vassutjääoppositioon kirjoitti:

        Kovasti jopa kärsii.

        oh-la-la... onko kannuksen vuoteenkastelija vähäpoika siirtynyt Halla-ahon kannustajaksi?
        no onhan se armeijakin molemmilla käymättä... mutta vain toisella omasta tahdosta.


      • jussitmuistasejopa

        Kenraaleita molemmat.


      • AdolfNinjakyllä
        jussitmuistasejopa kirjoitti:

        Kenraaleita molemmat.

        Mutta ei kai Halla-ahokin ole harhainen?


    • Aamuunastikaljaa

      perussuomalaiset ovat ehkä se ainoa todellinen puolue joka ajaa suomen omavaraistaloutta. muilla puolueilla näyttää olevan enemmänkin linjana se että suomen pitäisi kerjätä ruokansa eun laarista ja olla niin sitä suurta iloista perse, perhettä jotka ovat täysin riippuvaisia toisistaan ja varsinkin siitä eusta. varsinkin vihreät saisvat tuijottaa tässä asiassa siihen kuuluisaan peiliin.

      • kulutushulluja

        Pahimmat ympäristön tuhoajat löytyy vihreistä.


    • 885232

      Mikä on tämän keskustelun anti ja ajatus? kaikenlaista p..... huudellaan , puolin ja toisin. Maataloudesta ei puhuta mitään .Ei edes perävaloista? Olen suomaaisen maatalouden kannattaja , koska se pitää Suomen asuttuna . Vaikka menisi 10 miljardia ja hävittäjät jäisi ostamatta , niin maaseudulta löytyy se "sissiporukka " joka ei maitaa luovuta.

    • 7412369

      Kuka tään kirjoituksen aloitti? kaupunkilainen nuori, jonka vanhemmat ovat maajussien jälkeläisiä?ite istuu terassilla iltapäivä olusilla ja oottaa perintöä, joka tulee maalta. Ihanaaa! Sitten pääsee oikeisiin töihin , you tubeen ja Someen kuvia lähettelemään. Istumaan lentokoneessa ja makaamaan karibian rannoilla.

    • SelväHomma

      Onhan tuo ihan selvää... Kysytään miltä perinteisistä keskustaa äänestäjistä viljelijöitä tuntuu kun ovat jäämässä neljänsiksi.
      Sehän tietää kiristyvä aikoja.

      • loppuumakoolu

        Tulee jopalle kikyä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      158
      4966
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3616
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      35
      2607
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2268
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      96
      2159
    6. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2067
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      66
      2050
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      87
      2013
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      21
      1516
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      106
      1430
    Aihe