Erään esikoisnuortenromaanin syntyprosessi

Moro!

Esikoisnuortenromaanini ilmestyy elokuussa 2019 Myllylahden kustantamana, jonka oheen oon tehnyt YouTube-vlogia: https://www.youtube.com/user/Sinfis/featured?disable_polymer=1.

Jos kiinnostaa, niin saapi tulla kattomaan. :) Kommentoidakin saa, olis mukava käydä keskusteluja ja kuulla muidenkin kokemuksia käsittelemistäni aiheista.


Mikko

11

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bearbe

      Ei kannata ruveta liikaa mainostamaan ja brändäämään itseään. Se kostautuu nopeasti.
      Omasta mielestään mestarikirjailija, muiden mielestä naurettava pelle ei ole hyvä yhdistelmä.

      • seonsiispakko

        Samaa mieltä, mutta jotkut kustantamot vaativat someilua jo kustannussopimuksessa. Olen kuullut.


      • Anonyymi

        Tyypillinen suomalainen passiivis-aggressiivinen dissaus Bearbelta.

        Tottakai kirjailijan tulee mainostaa paitsi teostaan myös itseään. Eihän ole mitään järkeä julkaista kirjaa, josta kukaan ei kuule, ei tiedä mitään. Kirjoja julkaistaan myytäviksi ja luettaviksi, mikä vaatii markkinointia ja tuntemattomalta esikoiskirjailijalta paljon kekseliäisyyttä ja viitseliäisyyttä. Mikon vlogi vaikuttaa kerrassaan mainiolta kanavalta.

        Onneksi olkoon, Mikko, esikoisesta ja menestystä kirjailijan urallesi! :)


      • Anonyymi

        Mainostaminen pitää alussa olla hienovaraista. Brändi muodostuu melkein itsestään kun tai jos kirja on hyvin kirjoitettu.
        Ei ole uskottavaa, jos joukko samoja täti-ihmisiä uikuttaa somessa kirjan hyvyyttä ja kirjailijan miellyttävyyttä kirjasta toiseen, vaikka kirjoissa on pahoja puutteita.
        Jossakin vaiheessa kirjailijan ja tyhmien tätien yhteistyö roiskahtaa reisille ja kirjailija muuttuu pelleksi!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mainostaminen pitää alussa olla hienovaraista. Brändi muodostuu melkein itsestään kun tai jos kirja on hyvin kirjoitettu.
        Ei ole uskottavaa, jos joukko samoja täti-ihmisiä uikuttaa somessa kirjan hyvyyttä ja kirjailijan miellyttävyyttä kirjasta toiseen, vaikka kirjoissa on pahoja puutteita.
        Jossakin vaiheessa kirjailijan ja tyhmien tätien yhteistyö roiskahtaa reisille ja kirjailija muuttuu pelleksi!

        Höpöhöpö. Omakustanteet ovat asia erikseen tason puolesta ja henkilökohtaiset täti-ihmistraumat taas jotakin ihan muuta.

        Kyllä tunnetun kustantamon kustannussopimus jo kertoo, että kirjassa ei ole niitä "pahoja puutteita" vaan tason puolesta se isoin kynnys julkaisukelpoisen ja -kelvottoman välillä on ylitetty. Kun Mikon kirja on toimitettu, julkaistu ja myynnissä elokuusta alkaen niin kyllä sitä kehtaa markkinoida. YouTube-vlogi on nuortenromaanin lukijajoukon huomioiden mainio tapa puffata esikoistaan ja kirjailijaa itseään.

        Eihän Mikko ole tässä markkinointipuolessa millään lailla ampunut yli ja ne kuvitteelliset uikuttavat täti-ihmiset ovat vain ja ainoastaan sinun päässäsi ja selvästikin joku sinun ihan oma juttusi, jota kukaan muu ei näe eikä kuule eikä varsinkaan ymmärrä.


      • Anonyymi

        Valitettavasti on pahoja puutteita jopa perusasioissa.
        Mainettaan ei kannata pilata katteettomilla nettimainoksilla ja luomalla itselleen useita nettipersoonia, jotka hurmaavat tyhmät täti-ihmiset peesaamaan nettitrollausten ylistysyikutusta.
        Luottamus laatuun ja kirjailijan rehellisyys on kaiken mainostamisen ja brändäyksen perusta!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Valitettavasti on pahoja puutteita jopa perusasioissa.
        Mainettaan ei kannata pilata katteettomilla nettimainoksilla ja luomalla itselleen useita nettipersoonia, jotka hurmaavat tyhmät täti-ihmiset peesaamaan nettitrollausten ylistysyikutusta.
        Luottamus laatuun ja kirjailijan rehellisyys on kaiken mainostamisen ja brändäyksen perusta!

        Mitä ihme tätitraumoja sä purat? Anna toisen iloita menestyksestä.


      • Anonyymi

        Älä takerru täteihin.
        Sano mielipiteesi myös mainostrollauksesta ja useista nettipersoonista ; )


    • Tuskainen1

      Kirjassa on tosi kivankuuloinen idea! Onnittelut sopimuksesta!

    • Mistä te oikein puhutte? :D Täti-ihmistraumoista, pelleksi leimautumisesta ja trollauksesta? Aika mielenkiintosia aasinsiltoja. :)

      Jos en ihan väärässä ole, niin toistaseksi ainoa varsinainen mainos on linkki kanavalleni tässä keskustelussa. Arvelin nimittäin täältä löytäväni kiinnostuneita seuraamaan vlogiani, jossa haluan tuoda esille kaikkia niitä asioita, mitä kirjottamisen ”taakse” sisältyy. Ja koska ne asiat liittyy työn alla oleviin teoksiin, totta kai ne teoksetkin pitää mainita. Sellaista vlogia minäkin seuraisin, enkä toistaiseksi tiedä juuri yhtään suomalaista; muiden YouTube-kanavalinkkejä odotellessa siis!

      Mutta, ai niin. Eihän Suomessa saa kertoa kenellekään, jos sattuu jotain mahdollisesti uutta ja mielenkiintosta tekemään. :)

      Kiitos teille, muutama kannustaja, mukavista sanoista!

      Mikko

    • Anonyymi

      Onnittelut kustannussopimuksesta, Mikko! Älä välitä tästä yhdestä negatiivisesta "varoittelijasta", joka ei selvästikään tiedä asioista mitään ja purkaa vain omaa katkeruuttaan/traumaansa. Nimenomaan pitää mainostaa ja olla esillä, varsinkin kun kirjoittaa nuorille, ja Youtubesi vaikuttaa hyvältä keinolta. Jokaisessa kirjassa on puutteita, joten jos mahdolliset "puutteet" ovat este mainostamiselle, niin apua, kukaan ei saisi tai voisi mainostaa. Onnea urallesi!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45329
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      195
      10856
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      35
      1597
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe