WC käsisuihkusta puolet menee lavuaarin hanasta

käsisuihkuongelma

Mistä johtuu kun käsisuihkua käyttää niin lavuaarin hanasta tulee samanaikaisesti paineella vettä ?

8

3140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rakasta sitä niin ongelma häviää. ;D

    • siitäpä

      Viasta.

    • KalkkeutumaaTukkimassa

      Todennäköisesti käsisuihku on kalkkeutunut niin tukkoiseksi, ettei vesi pääse kunnolla virtaamaan.
      Nuppineulalla tms suihkupään reiät aukaisemalla alkanee taas toimia hyvin.

      Mikäli em. ei auta, on helpointa vaihtaa koko käsisuihku. Hinta n. 20 euroa.

      • Anonyymi

        Tuo on totta, kalkki pienentää tukkien virtaumaa vähitellen ja vesi alkaa tulla lavuaarin hanasta. Asian saa helposti korjattua, kunhan liottaa muutaman tunnin suutinta esim. Domestos WC-pytyn puhdistus liuoksella, sen suuttimen voi ottaa irti, tai laittaa myrkkyä vain siihen päälle, jolloin se valuu niihin pieniin reikiin. Helpompi temppu, kuin uuden vaihtaminen, pitää vaan huolehtia, ettei kukaan suihkuttele itseään, ennen kuin on hyvin huuhdeltu, teipillä kiinni jonnekin sivuun ja varoitus lappu, jos on useampia henkilöitä taloudessa.


    • selvä_tapaus

      Eihän nyt kukaan noin vain mene käsisuihkua uusimaan, onhan täällä ensin käytävä palstaa aktivoimassa!

    • semmoista

      Aktivoin palstaa vasta sen jälkeen kun uuden suihkun vaihtaminen ei muuttanut asiaa. Vaihdoin uuden koska vanha särkyi muusta syystä.
      Mielenkiintoista että tälläiselläkin palstalla on näin paljon retardeja, luulisi niiden viihtyvän enemmänkin juorupalstoilla.

    • Anonyymi

      Usein mietin, kuinka tyhjää niiden ihmisten elämä on, jotka käyvät keskustelupalstoilla trollaamassa. On äärettömän surullista, miten paljon näitä yksinäisiä pahoinvoivia raukkoja Suomesta löytyy.

      Mutta asiaan: Itsellä oli sama ongelma. Olin varma, ettei johdu käsisuihkusta, kun vika paheni nopeasti mutta kuitenkin suhteellisen pikkuhiljaa. Selvittelin jostain, että Oras-hanan sisällä oleva ejektori voisi olla rikki tai jumissa. Ja kun ei kokemusta moisesta työstä ollut ja arvelin homman menevän joka tapauksessa taloyhtiön (rivarissa asutaan) piikkiin, pyysin paikalle isännöitsijän suositteleman putkimiehen. Hän vaihtoi käsisuihkun, minkä jälkeen vika poistui ja minulle jäi käteen 90 euron lasku, jonka maksoin oppirahoina tästä hommasta.

      Mutta olisiko sinun tapauksessasi tuo ejektori tms.

    • Meillä oli sama juttu, tai on taas. Vuoto hanasta kasvoi hiljalleen. Sitten hajosi suihku, vettä tuli käsille liipasimen tyvestä. Uusi suihku toimi, mutta vuoto hanasta ei loppunut. Lopulta hana alkoi tiputtaa, niin piti vaihtaa sisuskalut. Samalla vaihtui ejektori ja kaikki toimi vähän aikaa. Sitten alkoi ohivuoto hanasta uudelleen pikku hiljaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      20
      10787
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8047
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5191
    4. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3518
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      110
      3516
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      28
      3467
    7. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      61
      3370
    8. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3137
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      50
      2427
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      34
      1936
    Aihe