WC käsisuihkusta puolet menee lavuaarin hanasta

käsisuihkuongelma

Mistä johtuu kun käsisuihkua käyttää niin lavuaarin hanasta tulee samanaikaisesti paineella vettä ?

9

3817

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BabylonGetaway

      Rakasta sitä niin ongelma häviää. ;D

    • siitäpä

      Viasta.

    • KalkkeutumaaTukkimassa

      Todennäköisesti käsisuihku on kalkkeutunut niin tukkoiseksi, ettei vesi pääse kunnolla virtaamaan.
      Nuppineulalla tms suihkupään reiät aukaisemalla alkanee taas toimia hyvin.

      Mikäli em. ei auta, on helpointa vaihtaa koko käsisuihku. Hinta n. 20 euroa.

      • Anonyymi

        Tuo on totta, kalkki pienentää tukkien virtaumaa vähitellen ja vesi alkaa tulla lavuaarin hanasta. Asian saa helposti korjattua, kunhan liottaa muutaman tunnin suutinta esim. Domestos WC-pytyn puhdistus liuoksella, sen suuttimen voi ottaa irti, tai laittaa myrkkyä vain siihen päälle, jolloin se valuu niihin pieniin reikiin. Helpompi temppu, kuin uuden vaihtaminen, pitää vaan huolehtia, ettei kukaan suihkuttele itseään, ennen kuin on hyvin huuhdeltu, teipillä kiinni jonnekin sivuun ja varoitus lappu, jos on useampia henkilöitä taloudessa.


    • selvä_tapaus

      Eihän nyt kukaan noin vain mene käsisuihkua uusimaan, onhan täällä ensin käytävä palstaa aktivoimassa!

    • semmoista

      Aktivoin palstaa vasta sen jälkeen kun uuden suihkun vaihtaminen ei muuttanut asiaa. Vaihdoin uuden koska vanha särkyi muusta syystä.
      Mielenkiintoista että tälläiselläkin palstalla on näin paljon retardeja, luulisi niiden viihtyvän enemmänkin juorupalstoilla.

    • Anonyymi

      Usein mietin, kuinka tyhjää niiden ihmisten elämä on, jotka käyvät keskustelupalstoilla trollaamassa. On äärettömän surullista, miten paljon näitä yksinäisiä pahoinvoivia raukkoja Suomesta löytyy.

      Mutta asiaan: Itsellä oli sama ongelma. Olin varma, ettei johdu käsisuihkusta, kun vika paheni nopeasti mutta kuitenkin suhteellisen pikkuhiljaa. Selvittelin jostain, että Oras-hanan sisällä oleva ejektori voisi olla rikki tai jumissa. Ja kun ei kokemusta moisesta työstä ollut ja arvelin homman menevän joka tapauksessa taloyhtiön (rivarissa asutaan) piikkiin, pyysin paikalle isännöitsijän suositteleman putkimiehen. Hän vaihtoi käsisuihkun, minkä jälkeen vika poistui ja minulle jäi käteen 90 euron lasku, jonka maksoin oppirahoina tästä hommasta.

      Mutta olisiko sinun tapauksessasi tuo ejektori tms.

    • Meillä oli sama juttu, tai on taas. Vuoto hanasta kasvoi hiljalleen. Sitten hajosi suihku, vettä tuli käsille liipasimen tyvestä. Uusi suihku toimi, mutta vuoto hanasta ei loppunut. Lopulta hana alkoi tiputtaa, niin piti vaihtaa sisuskalut. Samalla vaihtui ejektori ja kaikki toimi vähän aikaa. Sitten alkoi ohivuoto hanasta uudelleen pikku hiljaa.

    • Anonyymi00008

      Käsisuihkuissa tyyppivika tahtoo olla että alkavat ennemmin tai myöhemmin vuotaa ”liipaisimesta”, hinnasta ja merkistä riippumatta. Myös tuo tukkeutuminen on tyypillistä, mutta osa käsisuihkuista jo uusinakin sellaisia, että vain osa vedestä tulee siitä läpi lopun vedessä tullen lavuaarin hanasta. Itselle näin käynyt, uusi bideesuihku ollut muuten toimiva eli vedenpitävä ja riittävän suihkun antava, niin olen pitänyt sitä pienempänä pahana. Kun on ollut viimeiset 20 vuotta 1 kylpyhuone ja 2 wc:tä, on tullut huomaamaan että kovin on vaihtelevaa kestävyys, toimivuus ja kalkkeutuminen näissä käsisuihkuissa, jotkut toimivat vuosikymmeniä ongelmitta, jotkut alkavat vuotaa tms. parissa vuodessa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      121
      1380
    2. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      113
      1011
    3. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      20
      929
    4. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      309
      794
    5. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      42
      720
    6. Jos tunnistit...

      Voit hyvin ottaa yhteyttä...olisi mukava jutella☺️
      Ikävä
      59
      637
    7. Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!

      "Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on
      Maailman menoa
      244
      592
    8. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      41
      591
    9. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      61
      563
    10. Väsynyt odottamiseesi, M.

      Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym
      Ikävä
      38
      545
    Aihe