Talkkarilla vähintään kyseenalainen fiksaatio parkkeerauksessa

Eli, peruutin ensimmäistä kertaa ikinä omale tolppapaikalle. "Talkkari", jonka nimestä en ole tietonen vielä viien vuojen taloyhtiössä asumisen jälkeenkään, tulee paikalle sen näkösenä niinku mie oisin vähintään käyny paskomasa sen postiluukusta ja sannoo, että ei saa ajjaa nuippäi, käännäppä se auto. Yritin kaivaa perusteluita tämmösele ihme ruikutukselle ja paras oli, että ku täälä on aina ollu tämmönen tapa ja ethän sie aja talvellakkaan nuippäi.. oli myös jotaki, että pöllähtää pakokaasut takana olevan auton keulaan? Niin???
No mie nyt olin kerran mieliksi ja käänsin, että sain sen siitä ruikuttamasta ja soitinki sitte isännöitsijälle, jolla sattu taas olemaan omasta mielestä joku yhtiökokous, mitä kylläki epäilen vahvasti. Jotaki tuplapotin tuplaus musiikkia sieltä enemmän kuulu. Lupasi soittaa. Eli ei soita. Mie soitan sille aamula uuestaan.
Eli saako ajjaa omaan parkkiruutuun vaikka perä eellä jos mieli tekkee, ja jos ei muka saa, nii onko tälle olemassa jotaki parempaa perustelua ku yllämainituissa, vähintään säälittävissä selityksissä?
Emmie ainakkaa mistään löytäny.

4

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • woe_taewas

      Yliherralla vähintään kyseenalainen fiksaatio palstan aktivointiin

      • Itku kuulema auttaa. Kokkeileppa.


    • Anonyymi

      Ihan sairasta touhua. Pistäppä kumi laulamaan ja nopat heilumaan.

    • Anonyymi

      Anusmeemi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      233
      5820
    2. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      39
      4668
    3. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      10
      4266
    4. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      3021
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      118
      2974
    6. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      74
      2452
    7. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      121
      2406
    8. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      190
      1669
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      46
      1629
    10. Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna

      Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:
      Euroviisut
      23
      1296
    Aihe