Loma aina yllättäen, missä menee raja?

nerdd

Lomakausi alkaa taas ja saa taas jännittää että koska pääsee lomalle.
Kuukausi ennen pitää työnantajan ilmoittaa loma, ja jos se ei ole mahdollista niin kaksi viikkoa ennen.
Mutta jos sekään ei ole mahdollista? Viime vuonna kun oli viimeisiä päiviä aloittaa loma, niin pomo tuli ja sanoi että lomasi alkaa huomenna. Ja sitä edeltävänä vuonna ja sitä edeltävänä vuonna jne. Onko missään määrin laillista? Kun meillä kävi joku helvetin näihin erikoistunut henkilö töissä niin sanoi että pomoa totellaan aina.

12

268

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lom

      Työnantajalla on tulkintaetuoikeus eli erimielisyystapauksessa pomoa totellaan, kunnes todistetaan, että ei ole. http://tieteentermipankki.fi/wiki/Oikeustiede:työnantajan_tulkintaetuoikeus

      Pomo pitää saada noudattamaan vuosilomalakia ja työehtosopimusta. Jos se ei onnistu lukemalla pomolle pykäliä vuosiloman ajankohdan ilmoittamisesta, niin sitten pyydetään apua
      vuosilomalain noudattamista valvovalta työsuojeluviranomaiselta https://www.tyosuojelu.fi/tietoa-meista/yhteystiedot. Ne jotka kuuluu liittoon ottaa yhteyttä sinne.

    • Anonyymi

      Jos pomolla on pomo, niin ylemmän puheille ensin ja sitten vasta apua ulkopuolelta.
      Luottamusmies/luottamus tai työsuojeluvaltuutettu asialle, jos sellainen löytyy.

      • Anonyymi

        Korjaan. Piti olla luottamusmies/luottamusvaltuutettu


    • Anonyymi

      saakohan se itsekin tietää lomansa vasta niin myöhään. Eihän siinä voi tehdä mitään lomasuunnitelmia ollenkaan. Ei voi varaa reissua, tai mitään suunniteltua menoa mihinkään, tai kaikki parhaat paikat on jo puukattu. Noi pomot voisi ajatella joskus itsensä toisten asemaan. Luulisi työntekijän toiveitakin hiukan kuunneltavan, eikä aina tehdä silleen, kuin ylempi taho käskee. Parhaat johtajat kuuntelevat alaisiaan, eivätkä jakele vain määräyksiä.

    • Anonyymi

      Hei!
      Niin se kapitalisti usein tekee sellaisille joojoo-miehille ja -naisille, jotka eivät valvo etujaan ja todennäköisesti eivät kuulu edes ammattiliittoon. Kannattas joskus kurkistaa, mitä siellä työehtosopimuksessa mainitaan vuosilomasta ja muistakin työehdoista.

      • Anonyymi

        Aallon Riku tulee varmasti mielellään valvomaan lomiesi toteutumista, jos lomiltaan joutaa. Miksikä ei tulisi kun vääntää itselleen 60% palkankorotuksen samalle periodille josta itse saat kolmisen prosenttia. Inflaatio ja mahdollinen vihervasurien hallituspolitiikan muassaan tuomat veronkorotukset tekevät liittoon kuulumisesta entistä tärkeämmän. Maksa kiltisti ay-jäsenmaksusi, minä tulen ihan sujuvasti siivellä ilman maksuja :)


    • Anonyymi

      Tutulta kuulostaa. Olen ollut samassa työpaikassa yli kaksikymmentä vuotta ja kertaakaan ei ole pystynyt perheen kanssa tekemään mitään lomareissua, kun kesäloma aina syyskuussa ja se viikon talviloma taas huhtikuussa, noh kohta on lapset jo parikymppisiä niin ei niiden kanssa tartte enää mihinkään lähteä. Välillä käy kateeksi ihmiset joilla on niin hyvä työpaikka, että lomat tiedetään tarpeeksi ajoissa tai jos on lomareissua tekemässä niin siihen voi ottaa palkatonta. Liitostakin kysytty neuvoa, niin tämä meidän tilanne on kuulemma ihan ok ja kyseessä siis entinen metalliliitto.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Haluaisin pitää lomani syyskuussa mutta kukaan ei tiedä ehdinkö.
      Onko minulla oikeutta pitää lomani viimeisenä lomakuukautena vai onko pomolla suurempi oikeus määrätä lomani alkavaksi vaikka marraskuussa.
      Lomani alkavat yleensä aina päivän varoitusajalla. ennen olin nuori ja tottelin mutta nyt alkaa järkeä löytymään että osaan todeta ettei se aina voi noin mennä.

    • Anonyymi

      Toivoa on, jos työnantaja noudattaa lakia.

      Kesäloma eli 24 arkipäivää vuosilomasta on sijoitettava lomakaudelle, joka on 2.5.–30.9. Muu osa lomasta eli talviloma on annettava viimeistään seuraavan lomakauden alkuun mennessä.
      Sekä kesäloma että talviloma on annettava yhdenjaksoisena, ellei työn käynnissä pitämiseksi ole välttämätöntä jakaa 12 arkipäivää ylittävää osaa kesälomasta pidettäväksi yhdessä tai use￾ammassa osassa. Vähintään 12 arkipäivää vuosilomasta on siis annettava aina yhdenjaksoisesti.
      Jos loman antaminen lomakaudella aiheuttaa kausiluontoisessa työssä olennaisia vaikeuksia
      työnantajan toiminnalle, kesäloma voidaan antaa lomakauden ulkopuolella saman kalenteri￾vuoden aikana eli joko ennen lomakauden alkua tai sen jälkeen saman kalenterivuoden aikana

      Lataa TEM:n vuosilomalakiesite ja lue sitä myös esimiehellesi. https://tem.fi/tyolainsaadantoesitteet

    • Anonyymi

      Jippii saatana.
      Ilmoitettiin tänään että lomani alkaa ensiviikolla. Saan pitää viikon, sitten tulen töihin kahdeksi viikoksi ja taas lomalle viikoksi. Loput lomat katsotaan myöhemmin.
      Liittoon soitto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1672
    2. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      456
      1218
    3. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      86
      1130
    4. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      69
      1029
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      186
      1023
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      897
    7. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      33
      755
    8. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      65
      675
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      172
      661
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      652
    Aihe