Ihmeitten aika ei ole ohi, G4 plus sai tänänään 8.1 Oreo päivityksen, luulin että valmistaja on unohtanut koko puhelimen koska tietoturva päivityksetkin on viime huhtikuulta. No kait tällä taas hetken aikaa taas pärjää.
Pävitys tuli
6
160
Vastaukset
- lukija
Siinä on reilu päivitysväli 1 vuosi ei tuu turhaa häiriötä.
- hyväon
Motorola Moto G4 Plus Julkaistu 2016, toukokuu 3 v. vanha laite, hyvä
- Tuossssssanoinn
Jännä että Oreo-päivityksiä tulee vieläkin, vaikka kyseinen Android-versio julkaistiin jo 2017.
Mutta kaikesta huolimatta, erittäin positiivinen asia. Päivittyihän tietoturvapäivitystasokin tälle vuodelle? - Anonyymi
Olen odottanut kieliposkella Moto e5 puhelimeen Android 9 Pie päivitystä mutta eipä ole tullut eikä taida tullakkaan. Todella harmittaa jälkikäteen kun ei tiedä osto hetkellä mihin puhelin malliin päivitys tulee ja mihin ei. Olisin ilman muuta ostanut Moto g6 puhelimen johon Android 9 päivittynyt. Miksi yleensä on myynnissä uusia puhelimia joiden käyttöjärjestelmä on vanha jo osto hetkellä?
Kyseessä on budjettimalli, joten käyttöjärjestelmän suhteen tehdään kompromisseja. Sen lisäksi, että päivitysten optimointi laitteelle maksaa työtunteja, ylipäätään uusimman käyttiksen iskeminen saattaa aiheuttaa puhelimessa ei toivottua toimintaa.
Onneksi kyseessä on kuitenkin Android-laite, joten siihen saa halutessaan Pie :n jos vaan yritteliäisyyttä riittää:
https://forum.xda-developers.com/moto-e5/development/9-0-pixelexperience-p-unofficial-t3843506- Anonyymi
devnull kirjoitti:
Kyseessä on budjettimalli, joten käyttöjärjestelmän suhteen tehdään kompromisseja. Sen lisäksi, että päivitysten optimointi laitteelle maksaa työtunteja, ylipäätään uusimman käyttiksen iskeminen saattaa aiheuttaa puhelimessa ei toivottua toimintaa.
Onneksi kyseessä on kuitenkin Android-laite, joten siihen saa halutessaan Pie :n jos vaan yritteliäisyyttä riittää:
https://forum.xda-developers.com/moto-e5/development/9-0-pixelexperience-p-unofficial-t3843506Mitä jos lopettaiset valehtelun ja olisit hiljaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943749Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512632- 1561314
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151230Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741200Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101139- 46924
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019910- 40835
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt205760