Helsinkikeskeisyys...

Ei ole tähän linkkiä ei laulua,
mutta toi Yle on aika helsinkikeskeinen propakandalaitos

tänään katselin aamuteeveen jälkiviisaita, ohjelma jonka aina katson,
juontaja tokaisi, jotain että ollaan niin helsinkikeskeisiä, sehän pitää paikkansa, tai ainakin heitä siitä muka syytetään, ja seuraava puheen aihe oli

sähköpotkulaudat,
juupajuu, eikös juuri helsinkiläiset ajele moisilla laudoilla.
Ei täällä hiekkateillä pahemmin näy sähköpotkulautoja.

pikku juttu,
mutta Yle antaa yhä useammin ylen kun sen ohjelmia katselee.
verovaroin, melkein joka mökin mummo ja pappa joutuu pakosta osallistumaan talkoisiin,,
että saadaan joku ylen toimittaja lähetettyä jonnekin polynesian pikkusaaren vaaleja selostamaan.
Olenkohan vain paatunut juntti, joka ei ymmärrä globaalista tiedonvälityksestä edes pilkun vertaa.
47140
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 47

Vanhimmat

Eikö Ylen uutisissa hetki sitten ollut puukotuksesta Australiassa?
Jestas miten kauheeta, ei vaan Euroopassa ( Brittein saarilla tapetaan ihmisiä enemmän kuin koskaan - puukolla ).

1Äänestä

Minua tympivåt seksuaali-vammaiset ja ällöt Pyknikot.

H.

2Äänestä
  • Aloittaja

    Maikkari vie parhaimmat ja hoikimmat.

    Äänestä

Kuka mihinkin kiinnittää huomiota. Minusta nuo paikalla olijoiden kuvat, videot ja kommentit ärsyttävät. Mediathan pyytävät kärkkäin mainoksin: "Oletko/olitko paikalla, lähetä kuvamateriaalia jne." Siinä sitten tulee tilanneasiantuntijoita "Maija tai Matti Meikaläisistä".

1Äänestä
  • Aloittaja

    Yle rakentaa kokonaisia kuvagallerioita esimerkiksi taavi tavallisten kuvaamista sääkuvista.
    Mitään ei makseta kuvaajalle, hyväntahtoisuuttasi lähettelet hyviä otoksia yleen.
    En tosin tiedä mitä yle sitten velottaa näistä kuvagalleriansa kuvista kun niitä eteenpäin julkaisee.
    Iloisia ja ahkeria vapaaehtoisia kuvaajia Yle rakastaa.

    Sama koskee ylen järjestämää kesäkuvakilpailua, parhaat siinäkin palkitaan.

    1Äänestä

Pääkaupunkialue on iso keskittymä niin ihmisiä, tapahtumia ja mikä tärkeää täällä on mediaa toisin kuin jossain hikiällä. Missä hitossa koko Hikiä on?

1Äänestä
  • Aloittaja

    No, sehän on totta, media täällä Hiton HIkiällä on tuo esson baari, se saa riittää tänne,
    ai niin on meillä täällä muutama tehokas kyläluutakin, teillä kyläluudatkin liikkuvat sähköllä, vai.

    Hoitakaa te siellä mediakeskuksessa Helsingin ja muun maailman asioita, sillä lailla maailma pelastuu, eikä suomi ainakaan pirstaloidu. (on muotisana nykyään, hyvä kun sain tähän tällättyä ja tärkkeintä ettei mikään vaan pirstaloidu)

    1Äänestä

  • Niinpä olisikin oikeus ja kohtuus, että YLE-vero olisi kalliimpi siellä, kuin Hikiällä.

    1Äänestä

Kepu yrittää käydä viivytyssotaa myös Hikiällä , mutta tulokset eivät ole kummoisia, kun porukat tuppaantuvat kehien sisään. Ennen sentäs Pönttövuoren tunneli säännösteli junan tuomia.

Äänestä
  • Aloittaja

    Mitä ihmeen viivytyssotaa se Kepu oikein käy Hikiällä. en ole huomannut.
    Ehkä tarkoitat, että kaikille maaseutua halutaan pitää elävänä, mutta se ei ole minkään puolueen yksinoikeus, vaan kaikkien etu.

    Ilmankos noita ratoja pitääkin kunnostaa ja matka-aikoja nopeuttaa, että väki pääsisi nopeammin sinne pääkaupunkiseudun ruuhkiin. Hyvin ovat onnistuneet, jos vielä tuo Tre-Hki menisi tuntiin , niin avot kyllä kelpaa.

    Se olikin legendaarinen tunneli se Pönttövuoren tunneli, jo muinaisia kouluaikoina oli hyvä tietää Suomen pisin tunneli.

    Äänestä

Helsinki-Espoo-Vantaa alueella asuu n.1,2 miljoonaa ihmistä, YLE veroakin kertyy.....

2Äänestä
  • Aloittaja

    Se on hyvä juttu, että kertyy...
    ja täytyyhän heidän saada vastinetta sille kertyneelle rahalle ja ylen lähettää pääkaupunkikeskeistä keskusteluakin.

    Varmasti jokainen noista 1,2 miljoonasta pääkaupunkiseudun asukkaasta myös tienaa
    sen 14- 25 tuhatta euroa vuodessa, eli ovat niitä uskollisia yle-veron maksajia.

    Äänestä

Maissii.
Olisit syönyt tukevasti, ennen kuin teit aloituksen.
Hurja rämpätys ja se kun tarttuu.

Yle: valtakunta, pääkaupunkiseutu ja paikallinen.
Olen välillä tilannut paikallis l e h d e n.
Suurin etusivun uutinen on, kun kummin kaiman kissa katosi ja löytyi lähitienoolta hyväkuntoisena, kun huomaavaiset naapurit ruokkivat.
Huomenna päivänä ne uutiset, mitä muut mediat ovat kertoneet tänään.
Seis. Stop.

Uutisvinkkejä voi laittaa muualta Suomesta. Niinhän se monialueisuus toteutuisi.

esim. Roosnan helyt löytyivät Taka-Hikiältä (tietenkin valeuutinen) ja vähän Iberon koruja pussiin. Eihän se leijonajaan oikea ollut, mutta Sonni, villisiat, lehmälaumat olivat aitoja.
Hikiä on 69 km Helsingistä, lähellä Riksua eli melkein pääkaupunkiseutua.

Beng

Äänestä
  • Aloittaja

    Voi, että kerrankin aamupäissäni tein aloituksen ja rämpätykseksi meni.
    Ei sovi tämä laji.
    Eikä tämän tarkoitus ollut missään mielessä asettaa mitenkään vastakkain maaseutua ja pääkaupunkiseutua, rämpikööt rauhassa, mutta joskus pistää silmään yksipuolisuus.
    ja onneksi osaan käyttää on/off kytkintä.

    Ei voi olettaa, että yle taka Hikiän uutisia kertoisi ja kuullaanhan sitä paikallisuutisia kymmenen minuuttia pari kertaa illassa ja sitten seuraavana päivänä voi katsella koko muun suomen maakunnallisia uutisia, vanhoina juttuina. Niistäkin parhaat palat kerrottu jo ykkösuutisissa.

    Luen mielelläni oman paikkakuntani jopa entisen asuinpaikkani Hiton Hikiän sanomia,
    paikallisuus on parasta, niin näkyy olevan kultaisella pääkallon paikallakin.

    Äänestä

  • Minusta tuntuu, että katse ja kuulo tarkentuu, kun jotkin asiat koskevat tuttua aluetta.
    Ei minusta siinä ole mitään pahaa, jos peräänkuuluttaa tasapuolisuutta maan uutisissa tai ajankohtaisasioissa. Joskus voisi niitä hyviäkin asioita olla.
    Seuraan myös välillä muiden alueiden uutisia kiinnostuneena, mutten säännöllisesti.
    Voisiko uutiset alueeltasi olla (noiden uusintojen asemesta) pidempiä.
    Ehkä se olisi reilua.
    Maissii: mitään vahinkoa ei ole tapahtunut. Lepo.

    Beng

    Äänestä

  • maissii kirjoitti:

    Voi, että kerrankin aamupäissäni tein aloituksen ja rämpätykseksi meni.
    Ei sovi tämä laji.
    Eikä tämän tarkoitus ollut missään mielessä asettaa mitenkään vastakkain maaseutua ja pääkaupunkiseutua, rämpikööt rauhassa, mutta joskus pistää silmään yksipuolisuus.
    ja onneksi osaan käyttää on/off kytkintä.

    Ei voi olettaa, että yle taka Hikiän uutisia kertoisi ja kuullaanhan sitä paikallisuutisia kymmenen minuuttia pari kertaa illassa ja sitten seuraavana päivänä voi katsella koko muun suomen maakunnallisia uutisia, vanhoina juttuina. Niistäkin parhaat palat kerrottu jo ykkösuutisissa.

    Luen mielelläni oman paikkakuntani jopa entisen asuinpaikkani Hiton Hikiän sanomia,
    paikallisuus on parasta, niin näkyy olevan kultaisella pääkallon paikallakin.

    Aloituksessa mainitsit helsinkikeskeisyyden mutta nyt sanot ettet halunnutkaan asettaa vastakkain maaseutua ja pääkaupunkiseutua.

    Oliko aloituksesi pointti sitten ne Helsingin sähköpotkulaudat? Niistäkö olet kateellinen? Älä huoli, kyllä niitä voivat hankkia muutkin paikkakunnat käyttöönsä. Tee aloite kuntasi virkamiehille. Ompahan sitten Mansikeilla pellolla ihmettelemistä kun huristelet "urbaanivempeleellä."

    Äänestä

  • Aloittaja

    Anonyymi kirjoitti:

    Aloituksessa mainitsit helsinkikeskeisyyden mutta nyt sanot ettet halunnutkaan asettaa vastakkain maaseutua ja pääkaupunkiseutua.

    Oliko aloituksesi pointti sitten ne Helsingin sähköpotkulaudat? Niistäkö olet kateellinen? Älä huoli, kyllä niitä voivat hankkia muutkin paikkakunnat käyttöönsä. Tee aloite kuntasi virkamiehille. Ompahan sitten Mansikeilla pellolla ihmettelemistä kun huristelet "urbaanivempeleellä."

    Niin mainitsin helsinkikeskeisyyden ja senkin luit aivan oikein etten halunnut asettaa vastakkain ko seutuja,
    kompastuit lillukanvarsiin koska pointtini oli Yle suuressa viisaudessaan, voisin tehdä siitä mammutista useampiakin aloituksia mutta sinulta näkyi menevän tämän yhdenkin pointti ohi silmien.

    Minulla ei ole syytä kadehtia mitään, varsinkaan niitä potkulautoja, en edes tiedä mimmoisia värkkejä ovat, ne kaksi asiaa vaan liittyivät pe aamuteeveessä somasti yhteen.
    Aloitteita teen mielelläni ja varsinkin oma kuntani ottaa aloitteet jopa vakavasti, mutta tämä vinkkisi potkulauta-aloitteeksi ei ole hintansa väärtti.

    1Äänestä

Tuolla Juhana Vartiaisella näyttää olevan jokin hermovika, käytös senlaista.

Äänestä

Silloin, kun meillä täällä maalla (ei Helsingin nurkilla) 15-20 vuotta sitten ei ollut asfaltoitua lähitietä, niin naapurin kolmekymppinen kolli kävi rullaluistimilla pörräämässä lähimmällä asfalttitiellä. Nyt meillä on asfaltoitu lähitie ja kaveri
lähinnä rakentelee keskikehoa. Leikkivälineitä ja liikuntavälineitä ne uudet vempaimet monelle ovat. Ihan kivoja varmaan, mutta saattavat olla kalliita. Kyllä minuakin vähän kiinnostaus semmoinen tasapainoa vaativa vehje. Tekis hyvää kylkipuolen lihaksille ja olis varmaan kivakin, mutta innostaisko se niin paljon, että kannattais ostaa. Tuskinpa.

1Äänestä

Rakastan Helsinkiä❤️

1Äänestä

Inhoan Helsinkiä, kolkko, harmaa, koliseva betonihirvitys koko paikka.

Äänestä
  • Harmaa vanha venäjän betoni tulee vastaan jo Turussa.....

    Itään mennessä venäjänkieli radiossa.

    Äänestä

  • Ma olen ihan maalainen, mutta kivikylä-Hesassa on kiva käydä. Varsinkin kesällä, koska se on meren rannalla ja siellä on monta ihanaa ja kaunista paikkaa kivien ja asfalttien keskellä. - Nm. Ma maalaistyttö oon

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ma olen ihan maalainen, mutta kivikylä-Hesassa on kiva käydä. Varsinkin kesällä, koska se on meren rannalla ja siellä on monta ihanaa ja kaunista paikkaa kivien ja asfalttien keskellä. - Nm. Ma maalaistyttö oon

    Muistathan myös metroajelut, Helsingin metroasemat ja niiden lähitienootkin ovat kyllä NIIIIN kauniita paikkoja. Ajelet vaikka Vuosaareen asti, ihanan kauniita ne Vuosaaren talotkin, onneksi niitä koko ajan tehdään lisää niin ihanuus, kauneus ja viihtyisyys sen kun kasvaa...

    Äänestä

  • En ole tainnut mennä metroon vielä ikinä. Vai olinko yhren kerran silloin kun jälkeläinen opiskeli pääkaupungissa. Ei lempipaikka, maan päällä on mukavempi matkustaa. Ja ne kauniit ja ihanat ovat todellakin jossain muualla. - Nm. Et liene löytänyt

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    En ole tainnut mennä metroon vielä ikinä. Vai olinko yhren kerran silloin kun jälkeläinen opiskeli pääkaupungissa. Ei lempipaikka, maan päällä on mukavempi matkustaa. Ja ne kauniit ja ihanat ovat todellakin jossain muualla. - Nm. Et liene löytänyt

    Helsingissä on monenlaisia maisemia, sekä ankeita betonikolosseja että komeita kivitaloja, lisäksi on aivan ihastuttavia kauniin luonnon ääreen rakennettuja omakoti-, rivi- ja kerrostaloja. Jotkut asuvat jopa omalle rantatontille rakennetussa talossa.

    Ulkoilualueita on monenlaisia ja liikkua voi myös vesillä, joko julkista liikennettä, omia tai vuokraveneitä käyttäen. Kesällä voi lähteä vaikka melomalla käymään torilla, luontoreittejä on myös monenlaisia. Polkupyöriäkin voi vuokrata käyttöön todella halvalla. Kuntoilijat juoksevat, pyöräilevät ja hiihtävätkin usein kaupunkialueella. Uimaan pääsee merenrannalla, avantoon tai uimalaan. Ratsastaa voi monenlaisissa maisemissa ym. mukavaa.

    Oletteko käyneet Seurasaaressa? Suomenlinnaan pääsee vesibussilla bussilipun hinnalla.
    Metro kuljettaa nopeasti Espooseen, lähijuna myös Vantaalle, Tikkurilaan ja lähikaupunkeihin, joissa on monenlaista kiinnostavaa tarjolla: kulttuuria, taidetta, liikuntaa, huveja jne.

    Äänestä

  • sa4ru5 kirjoitti:

    Helsingissä on monenlaisia maisemia, sekä ankeita betonikolosseja että komeita kivitaloja, lisäksi on aivan ihastuttavia kauniin luonnon ääreen rakennettuja omakoti-, rivi- ja kerrostaloja. Jotkut asuvat jopa omalle rantatontille rakennetussa talossa.

    Ulkoilualueita on monenlaisia ja liikkua voi myös vesillä, joko julkista liikennettä, omia tai vuokraveneitä käyttäen. Kesällä voi lähteä vaikka melomalla käymään torilla, luontoreittejä on myös monenlaisia. Polkupyöriäkin voi vuokrata käyttöön todella halvalla. Kuntoilijat juoksevat, pyöräilevät ja hiihtävätkin usein kaupunkialueella. Uimaan pääsee merenrannalla, avantoon tai uimalaan. Ratsastaa voi monenlaisissa maisemissa ym. mukavaa.

    Oletteko käyneet Seurasaaressa? Suomenlinnaan pääsee vesibussilla bussilipun hinnalla.
    Metro kuljettaa nopeasti Espooseen, lähijuna myös Vantaalle, Tikkurilaan ja lähikaupunkeihin, joissa on monenlaista kiinnostavaa tarjolla: kulttuuria, taidetta, liikuntaa, huveja jne.

    Joo, muistan kauniit mäntymetsät nykyisen ns. Aurinkolahden kohdalla ja myös nykyisen sataman alueella Vuosaaressa! Vuosaaressa muuten et enää noilla paikoilla pääse lähellekään rantaa, että sellaista "kehitystä" ihanassa Helsingissä.
    Odottelemme viimeistenkin luontotilkkujen esim. juuri Vuosaaren rannoilta pian häviävän slummirakentamisen tieltä.
    Kun johonkin kauniiseen luontoon tiheään rakennetaan, tuppaa se luonto olemaan se joka joutuu väistymään ja sitten sitä on vain täplä siellä ja täällä.
    Menepä seuraavaksi ulkoilemaan niille omille rantatonteille rakennettujen omakotitalojen rannoille, siitä saattaa syntyä uudenlaista taidetta...

    Äänestä

Pesän aivot joiden ääni kuuluu.

Äänestä
  • Aloittaja

    Joskus siellä pesässä kuuluu ja pöllähtelee myös se aivopierukin, vai mitä.

    Äänestä

Kyllä sama on havaittavissa myös alueuutisissa.
Silloin, kun Pirkanmaalla ei ollut alueuutisia, vaan ne kuuluivat Hämeen uutisiin. Suurin aika meni Lahden uutisiin.
Sitten, kun omat alueuutiset tuli, niin keskiössä on Tampere.
Pikkukaupunkilaisena olen ajatellut joskus, että nyt varmaan tuosta kerrotaan alueuutisissa, niin ei, vaan paljon mitättömämpiä uutisia kerrotaan Tampereelta, kun maakunnista löytyisi.
Ajattelisin, että eikö paikallislehtien toimitukset ja yle tiedä toisistaan mittän, eikö mitään yhteistyötä ole.

1Äänestä

Pitää oppia elämään telkkarittomasti. Saaman se lötkö olla mutta vain uutisia varten. Täten elämä hahmottuu tärkeänpiin totuuksiin.

Äänestä
  • Kirjainvirhe mutta olkoon paska.

    Äänestä

Metsämökin mummo hiekkatien varresta järjestää nyt vain uutisoimista, niin kyllä Yle tulee ja uutisoi. Miksi kenenkään pitäisi tehdä juttuja paikoista ja ihmisistä, joista ei ole jutun juureksi? - Nm. Pane töpinäksi

1Äänestä

Uutisointi on eräänlaista siltarumputouhua.

1Äänestä

Huvilaa ja Hyyssiä uusitaan 5 - 6 kertaa samaa jaksoa lyhyessä ajassa.

Hyvällä syyllä veronmaksaja voi kysyä, voisiko tehdä muita töitäkin 4 - 5 tuntia.

Kuinka lahopäisiksi tv-ohjelmien tuottajat katsojia luulevat?

Beng

Äänestä
  • Aloittaja

    Uusinnoilla saattaa olla jokin rytmi,
    tosin en ole sitä seurannut, on hihasta vedetty oletus vain,
    ainakin tulevat eri kanavilta ja eriaikaan,
    eli näin yrittävät palvella mahdollisimman monia ihmisiä,
    nykyään on niin moninaisia nuo ihmisten työajatkin.

    Nyt siihen ohjelmaan on tullut uusi osio,
    jossa palataan aikaisemmin tehtyihin huvila ja huussi toteutuksiin,

    eli jälkiseurantaa on kiva katsoa muutaman vuoden päästä miltä piha tai remontti näyttää, miten asukkaat ovat viihtyneet muutoksissa.

    1Äänestä

  • maissii kirjoitti:

    Uusinnoilla saattaa olla jokin rytmi,
    tosin en ole sitä seurannut, on hihasta vedetty oletus vain,
    ainakin tulevat eri kanavilta ja eriaikaan,
    eli näin yrittävät palvella mahdollisimman monia ihmisiä,
    nykyään on niin moninaisia nuo ihmisten työajatkin.

    Nyt siihen ohjelmaan on tullut uusi osio,
    jossa palataan aikaisemmin tehtyihin huvila ja huussi toteutuksiin,

    eli jälkiseurantaa on kiva katsoa muutaman vuoden päästä miltä piha tai remontti näyttää, miten asukkaat ovat viihtyneet muutoksissa.

    Joskus kaksi- kolme vuosikymmentä sitten YLE:n ohjelmistossa mainittiin jos jokin ohjelma oli uusinta, mainittiin jopa milloin se oli aiemmin esitetty. Tuota ei vahingossakaan tehdä enää ja hupaisaahan siitä seuraisikin: Esim. lapsellinen kohellussarja Kummelit on uusittu vissiin kymmeniä kertoja, eli pitäisi mainita suunnilleen että nyt seuraa Kummeli- jakso numero 127 uusintana vuosilta 1986, 1989, 1993, 1997, 2001, 2004, 2008, 2011, 2014 ja 2017!
    Vastaavia on YLE:n tarjonta pullollaan, ne muodostavat ylivertaisen enemmistön kaikista lähetyksistä.
    Esim. em. Kummelin suhteen on hassua sekin, että nuo samaiset jutut on kaikkien milloin tahansa Youtubesta katsottavissa.
    Ellei satu olemaan intohimoinen urheiluihminen, jää vähästä tarjonnasta pois lähes täysin kanava 2, se on täytetty urheilulla. Ja ellei satu osaamaan toista kotimaista, jää toiseltakin kanavalta enin osa katsomatta. Mitä jää keskimäärin jäljelle, mistä minäkin kohtuuhyvästä eläkkeestäni maksan noin 170 Euroa vuosittain?
    YLE:n tv- toiminnot voitaisiin yksinkertaisesti lopettaa tai supistaa sellaiseen, että olisi yksi kanava jolla tarvittaessa luettaisiin mahdolliset vaaratilanneilmoitukset tms.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joskus kaksi- kolme vuosikymmentä sitten YLE:n ohjelmistossa mainittiin jos jokin ohjelma oli uusinta, mainittiin jopa milloin se oli aiemmin esitetty. Tuota ei vahingossakaan tehdä enää ja hupaisaahan siitä seuraisikin: Esim. lapsellinen kohellussarja Kummelit on uusittu vissiin kymmeniä kertoja, eli pitäisi mainita suunnilleen että nyt seuraa Kummeli- jakso numero 127 uusintana vuosilta 1986, 1989, 1993, 1997, 2001, 2004, 2008, 2011, 2014 ja 2017!
    Vastaavia on YLE:n tarjonta pullollaan, ne muodostavat ylivertaisen enemmistön kaikista lähetyksistä.
    Esim. em. Kummelin suhteen on hassua sekin, että nuo samaiset jutut on kaikkien milloin tahansa Youtubesta katsottavissa.
    Ellei satu olemaan intohimoinen urheiluihminen, jää vähästä tarjonnasta pois lähes täysin kanava 2, se on täytetty urheilulla. Ja ellei satu osaamaan toista kotimaista, jää toiseltakin kanavalta enin osa katsomatta. Mitä jää keskimäärin jäljelle, mistä minäkin kohtuuhyvästä eläkkeestäni maksan noin 170 Euroa vuosittain?
    YLE:n tv- toiminnot voitaisiin yksinkertaisesti lopettaa tai supistaa sellaiseen, että olisi yksi kanava jolla tarvittaessa luettaisiin mahdolliset vaaratilanneilmoitukset tms.

    ''Esim. em. Kummelin suhteen on hassua sekin, että nuo samaiset jutut on kaikkien milloin tahansa Youtubesta katsottavissa. ''

    Niin on, laittomasti juutuubin ladattuna.

    Äänestä

  • Yötupesta löytyy, mutta areena ja eläväarkisto käy, itse harvoin katson ohjelmia suorana, myös radiota voit kuunnella areenasta silloin kuin sopii.

    1eero

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    ''Esim. em. Kummelin suhteen on hassua sekin, että nuo samaiset jutut on kaikkien milloin tahansa Youtubesta katsottavissa. ''

    Niin on, laittomasti juutuubin ladattuna.

    Eipäs vaan taida olla laitonta, selvitäpäs mikä on se aika, joka kattaa esim. musiikin suojan?
    Jopa kalliit patentit vanhenevat kymmenessä vuodessa!
    Tuolla Youtubessahan on kasapäin näitä 50- 90- lukujen plätinöitä, on Turhapurot sun muut, on mitä vaan. Jos ne olisivat laittomia, olisivatkohan ne siellä vuodesta toiseen?

    Uusinta klo 10.34:n kommentista!

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    ''Esim. em. Kummelin suhteen on hassua sekin, että nuo samaiset jutut on kaikkien milloin tahansa Youtubesta katsottavissa. ''

    Niin on, laittomasti juutuubin ladattuna.

    Tuo vanhenemispykälä on "tiukka", laki tekijänoikeudesta sanelee sen. Mutta Youtuben tapauksessa esim. Teosto ja useat muutkin tekijänoikeuksia valvovat järjestöt ovat sopineet Youtuben kanssa niin, että julkaiseminen on luvallista. Ko. sopiminen on myös lain mukaan mahdollista. Siis esim. Kummelien löytymisessä Youtubesta ei ole mitään rikollista!

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joskus kaksi- kolme vuosikymmentä sitten YLE:n ohjelmistossa mainittiin jos jokin ohjelma oli uusinta, mainittiin jopa milloin se oli aiemmin esitetty. Tuota ei vahingossakaan tehdä enää ja hupaisaahan siitä seuraisikin: Esim. lapsellinen kohellussarja Kummelit on uusittu vissiin kymmeniä kertoja, eli pitäisi mainita suunnilleen että nyt seuraa Kummeli- jakso numero 127 uusintana vuosilta 1986, 1989, 1993, 1997, 2001, 2004, 2008, 2011, 2014 ja 2017!
    Vastaavia on YLE:n tarjonta pullollaan, ne muodostavat ylivertaisen enemmistön kaikista lähetyksistä.
    Esim. em. Kummelin suhteen on hassua sekin, että nuo samaiset jutut on kaikkien milloin tahansa Youtubesta katsottavissa.
    Ellei satu olemaan intohimoinen urheiluihminen, jää vähästä tarjonnasta pois lähes täysin kanava 2, se on täytetty urheilulla. Ja ellei satu osaamaan toista kotimaista, jää toiseltakin kanavalta enin osa katsomatta. Mitä jää keskimäärin jäljelle, mistä minäkin kohtuuhyvästä eläkkeestäni maksan noin 170 Euroa vuosittain?
    YLE:n tv- toiminnot voitaisiin yksinkertaisesti lopettaa tai supistaa sellaiseen, että olisi yksi kanava jolla tarvittaessa luettaisiin mahdolliset vaaratilanneilmoitukset tms.

    Minä tallennan suosikkiohjelmia, jos en kerkeä katsomaan suorana lähetyksenä. Tästäkin syystä myös ihmettelen noita uusintoja.
    Eikö ylellä tai muilla kanavilla v i e l ä tiedetä, että ihmiset taltioivat sitä, mitä haluavat.

    Tuo Kummeliesimerkki on hyvä. Jotenkin niin köyhää.

    Beng

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eipäs vaan taida olla laitonta, selvitäpäs mikä on se aika, joka kattaa esim. musiikin suojan?
    Jopa kalliit patentit vanhenevat kymmenessä vuodessa!
    Tuolla Youtubessahan on kasapäin näitä 50- 90- lukujen plätinöitä, on Turhapurot sun muut, on mitä vaan. Jos ne olisivat laittomia, olisivatkohan ne siellä vuodesta toiseen?

    Uusinta klo 10.34:n kommentista!

    ''Eipäs vaan taida olla laitonta, selvitäpäs...''

    No,piti selvittää.....

    ''Tekijänoikeus on voimassa teoksen tekijän elinajan ja 70 vuotta hänen kuolinvuotensa päättymisestä. Jos kyseessä on kahden tai useamman tekijän yhteisesti luoma teos, lasketaan suoja-ajan voimassaolo viimeksi kuolleen tekijän kuolinvuoden päättymisestä.

    Lähioikeuksien suoja-ajat ovat lyhyempiä. Yleisin, 50 vuoden suoja-aika, lasketaan sen vuoden päättymisestä, jolloin valokuva on otettu, esittävän taiteilijan esitys on esitetty, ääni- tai kuvatallenne on tallennettu, radio- tai televisiolähetys on lähetetty, tai esitys tai tallenne on julkaistu tai muuten saatettu yleisön saataviin (äänitallenteiden kohdalla suoja-aika on 70 vuotta ensijulkaisusta). ''

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    ''Eipäs vaan taida olla laitonta, selvitäpäs...''

    No,piti selvittää.....

    ''Tekijänoikeus on voimassa teoksen tekijän elinajan ja 70 vuotta hänen kuolinvuotensa päättymisestä. Jos kyseessä on kahden tai useamman tekijän yhteisesti luoma teos, lasketaan suoja-ajan voimassaolo viimeksi kuolleen tekijän kuolinvuoden päättymisestä.

    Lähioikeuksien suoja-ajat ovat lyhyempiä. Yleisin, 50 vuoden suoja-aika, lasketaan sen vuoden päättymisestä, jolloin valokuva on otettu, esittävän taiteilijan esitys on esitetty, ääni- tai kuvatallenne on tallennettu, radio- tai televisiolähetys on lähetetty, tai esitys tai tallenne on julkaistu tai muuten saatettu yleisön saataviin (äänitallenteiden kohdalla suoja-aika on 70 vuotta ensijulkaisusta). ''

    Kyllä, olin väärässä mitä noihin suoja- aikoihin tulee, piti itsekin tarkistaa!
    Mutta kuten yllä joku jo kertoikin, esim. Teosto voi sopia edustamiensa artistien suhteen aivan muuta, siksi voimme Youtubesta katsoa ja kuunnella paljon ihan luvallista tavaraa. Tekijöiden edunvalvontajärjestöt ( Teosto yms. ) ovat tietysti sopineet pelisäännöt ensin artistien kanssa, sitten Youtuben kanssa ja ainakin pyrkivät saamaan jonkun lantin kilahtamaan tämän esittämisluvan antamisesta myös itse artisteille.
    Summa summarum: Nimenomaan juutuupisssa on paljon luvallista materiaalia!

    Äänestä

Ja paljonko Helsingissä on asukkaita?
Entä valtakunnallisia toimipisteitä, laitoksia ym?

Montako ihmistä asuu teidän kylällä ympäri vuoden?

O-Orvokki

1Äänestä
  • Aloittaja

    Ja Helsingissä on asukkaita noin 620 tuhatta.
    Ainakin siellä on tämä arvostelemani YLE.

    Meidän kylässä asuu noin 140 tuhatta asukasta,
    ja eiköhän ne suurin osa ympärivuotisesti asu kylässä.

    1Äänestä

  • Taiat olla niiku keskellä Suomee osapuin Jyväskylässä.

    1Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


maissii kirjoitti:

Ei ole tähän linkkiä ei laulua,
mutta toi Yle on aika helsinkikeskeinen propakandalaitos

tänään katselin aamuteeveen jälkiviisaita, ohjelma jonka aina katson,
juontaja tokaisi, jotain että ollaan niin helsinkikeskeisiä, sehän pitää paikkansa, tai ainakin heitä siitä muka syytetään, ja seuraava puheen aihe oli

sähköpotkulaudat,
juupajuu, eikös juuri helsinkiläiset ajele moisilla laudoilla.
Ei täällä hiekkateillä pahemmin näy sähköpotkulautoja.

pikku juttu,
mutta Yle antaa yhä useammin ylen kun sen ohjelmia katselee.
verovaroin, melkein joka mökin mummo ja pappa joutuu pakosta osallistumaan talkoisiin,,
että saadaan joku ylen toimittaja lähetettyä jonnekin polynesian pikkusaaren vaaleja selostamaan.
Olenkohan vain paatunut juntti, joka ei ymmärrä globaalista tiedonvälityksestä edes pilkun vertaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu