immeiset tekkee jos toinen toistaan isompaa terrassia

Anonyymi

ja sisustaa kuin olohuonhet, kaikkea samaa mitä sisällä, mitä kun siitepölyt ja muut pölyt tulee, kuinka ne putsataan joka välissä?
pihalla tulee joka päivä pölyja paljon.

11

61

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eilen oli todella siitepölyinen päivä ja samaa lajia tänään.
      H & H ohjelmassa rakennetaan kahden kolmen tanssilavan kokoisia terasseja.
      En tykkää yhtään.

      Beng

    • Anonyymi

      Meidänkin taloyhtiössä on yksi, jolla on terassi kuin olohuone. Hän tepastelee päivittäin, ravistelee pölyjä, vie tyynyjä isommilta sateilta suojaan, pienemmillä säilyvät varjon alla ja kastelee kukkia, niitä on tuhottomasti sävy sävyyn pisimmät penkissä takana. On siinä kyllä mukava istuskella kahvivieraana, mutta en itse joutaisi. Terassi sattuu vielä sijaitsemaan niin että näkyy osin tielle. Toivon että se ihmisten silmissä parantaa asuntoyhtiömme ilmettä ja ehkä vaikuttaa myyntiin.

    • Tänään oli kyllä oikein siitepölyn leviämispäivä.
      Lasipöydän pinta oli ihan keltaisena. Terasseja lakaisin, ihan keltaisena.
      Juuri eilen siivosin ulkopaikkoja ja tänään ne olivat kaikki siitepölyn peitossa.
      Kun esim. laskin ulkona terassipöydälle kännyn, hetken päästä se oli siitepölyn peitossa.
      Itse en ole allerginen, mutta porukassammekin on allergiaa.
      Terasseilla kyllä sade huuhtelee sitten aika hyvin.
      Tuolla isolla terassilla sitten on pumppu järvessä, josta vettä nostetaan, on helppo huuhtoa mitä vaan.
      Eihän mitkään pölyt ole kamala ongelma, ongelmaa syntyy silloin, jos on allergiaa.
      Nekin asiat ovat hallittavissa.

      • Anonyymi

        kyll vain ne pölyt noilla nykyisillä tv ssäkin väsäävät noita toinen toistaan hienopmpia terrasseja kuka ne pöly koko aika siivoo, kysyn vaan?


    • Anonyymi

      Vettä

      On jonkinlainen terassi, petonilaattaa, alumiini ja muovikalusteita. Ei ehkä muodikkain mahdollinen, mutta kestävä ja helppohoitoinen. Vaan lippa ja valokate, sinne ei sada, pitää ruiskutella aina joskus vedellä. Itellä lähinnä tupakointi- ja grillauskäytössä.

      Mutta monilla se on olkkarin lisätilana, ihan ymmärrettävää. Just seuraillut, naapurin loispummieläkeläinnen pyyhkii pölyjä, istuttelee kukkia, leikkaa nurtsia. Hö, eihän se oikein edes käytä sitä, mutta tottunut kai puuhaileen. Tokikin sillä erinäköinen terassi, kun mulla, mutta koittanut lopettaa kaikenlaiset tarpeettomat toiminnot. Tälle vuodelle en ole muuta tehnyt, kuin tyhjenttänyt tuhkakupin ja roundupilla myrkyttänyt nokkosia, voikukkaa ja raparperin.

      Ulkona nyt hiton kuuma, hyvä kun viittii tupakilla käydä.

      =DW=

    • Jos laittaa terassin kannattaa laittaa se lasitettuna. Liukulasit niin saapi laittaa laseja kiinni halutessaam ja sillä tavoin jatkuu terassin käytöaika alkukeväästä myöhään syksyyn. Ja siitepölyt pysyy aisoissa.

      • Anonyymi

        Tavallaan.

        Pidentäähän se tavallaan käyttökautta, jopa talveksikin. Mutta kesällä ei mukavin idea. Kuumuus helpolla nousee valtavasti, vaikka pitäis luukkuja aukikin. Kehnoja kokemuksia lasitetuista parvekkeista. Itellä valokate, muista syistä. Toimii tarkoituksessaan, mutta pelkästään se nostaa kuumuutta, eikä ilma kierrä. Lisäks, se kai pitäis joskus pestäkkin, pitäis roudata pöndeltä painepesuri. Taitaa jäädä suunnittelun asteelle.

        =DW=


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tavallaan.

        Pidentäähän se tavallaan käyttökautta, jopa talveksikin. Mutta kesällä ei mukavin idea. Kuumuus helpolla nousee valtavasti, vaikka pitäis luukkuja aukikin. Kehnoja kokemuksia lasitetuista parvekkeista. Itellä valokate, muista syistä. Toimii tarkoituksessaan, mutta pelkästään se nostaa kuumuutta, eikä ilma kierrä. Lisäks, se kai pitäis joskus pestäkkin, pitäis roudata pöndeltä painepesuri. Taitaa jäädä suunnittelun asteelle.

        =DW=

        Meillä edellisessä asunnossa valokate, ei moittimista. Nykyisessä avoterassi ja siitepölyjen kanssa on pärjätty, ja sääskien. Mietinnässä et laittaisko A. Pavoljongin seinillä ja sääskiverkolla B. Lasittais osan terassista, mikä tulee kalliimmaksi.


      • Anonyymi

        Joop

        Terassi etelään, suojaisa paikka, ei oikein koskaan tuule. Valokatteessa lisäks suunnitteluvika, liian rimpula. Oisin tehnyt tukevamman, mutta tollasia olivat tehneet yhtiössä ja luvatkin olemassa. Niin, pitää talvisin pudotella lumia, muutama romahtanut... Lisäks tehtiin naapurin kitupiikkiloispummin kans kimpassa ja tietenkin piti ostaa halvinta abs-muovia. No ei oikein kestävä matsku, helpolla tulee reikiä. Polykarbonaattia koitin ehdotella, mutta se maksaa. Noh, mulla kestänyt ok, naapurille ja parikin kertaa levyjä vaihdettu.

        Kyllä kimppakiva joskus toimiikin, mutta osakeyhtiössä omat huonotkin puolensa.

        =DW=


    • Kesämökilläni oli pieni rannan myöteinen laituri kun ostin mökin keväällä v.1996. Aikaisempi omistaja neuvoi, että en tekisi normaalia pitkää laituria koska keväällä  jäät veisivät sen mennessään. Annoin ajan kulua, seurailin kevätjäiden liikkeitä, mietin ja suunnittelin.

      Keväällä v.1998 rakennutin terassilaiturin, joka on osin maanpäällä ja osin vedessä. Laituriterassini on osoittautunut hyväksi ratkaisuksi. Se on käytössä läpi vuoden nyt jo 21-vuotta.
      Syksyisin huollamme laiturin  tukipuut.

      Viikonlopulla kokosin taas  kevyen harsokatoksen terassin ylle, lähinnä aurinkosuojaksi ja keräämään lepän hedenorkoista leviävää siitepölyä. On luonnollista, että terassi vaatii huoltoa, mutta ei sen käytön hyviä puolia kumoa sen ajottainen puhdistaminen.

      Kun lähden mökiltä kirkolle, tai on tulossa sateita nostan istuinosien pehmusteet saunamökkiin ja niille varattuun laatikkoon. Pressun heitän kalusteiden suojaksi.

      Grillipaikalla on pienempi terassi (oma tekemämme) ruokapöydän alla ja lisäksi pari vuotta sitten teetättämäni ilta-aurinkoterassi mökin sisääntulorappujen yhteydessä. Kaikilla pihapiirini terasseilla on tärkeä tehtävä, ne ovat hyötykäytössä.

    • Anonyymi

      Lisää työtä vaan, ja on ikävä nnäköisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      86
      3601
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      81
      3260
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3082
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      70
      2730
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2232
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      65
      1822
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      27
      1789
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1745
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1709
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1658
    Aihe