Kun mikään ei tunnu miltään. Vain pelko ja ahdistus on jäljellä. Hymyilen kaikille mutta en ole onnellinen. Sydämmessä iso möhkäle joka ei katoa. Ikuinen väsymys raastaa en tahtoisi herätä. Miksi vaivautua herämään? Miksi nousta sängystä mitä järkeä tässä on? Väkisin revin itseni ylös käyn vessassa ja kaadun itkemään lattialle. Nukahdan siihen ei ole voimia nousta ylös. Olen niin väsynyt..Välillä toivon että olisin kuollut. Sulkisin silmäni ja sydän vain lakkaisi lyömästä. Välillä huomaan että unohdan hengittää. Havahdun kun alkaa pyörryttää.
En uskalla kertoa muille mitä tunnen. Vain mieheni tietää jotain. Muille näyttelen että kaikki on hyvin. Olen aivan turta. Olen 24 minulla pitäisi olla elämä edessäpäin ja elää täysin siemauksin. En pysty minulle on tehty liikaa pahaa. Miksi? Olenko huono ihminen? Ansaitsinko tämän kaiken? Mitä minulle sitten tapahtui?...
En ole kertaakaan edes kirjoittanut tätä mutta minut on raiskattu 8 vuotiaana. Sitä kesti 3 pitkää vuotta... kun asia paljastui Äitillä ei ollut varaa viedä minua terapiaan. Aina ei ollut ruokaa pöydässä. Eikä siitä sitten enään puhuttu. Koetin hakea koulu kuraattorilta apua. Kerroin että mies teki minulle jtn pahaa. Kuraattori sanoi vain ettei osaa auttaa minua hänen koulutus ei riitä.
Olin yksin. Ilman turvallista aikuista. Äiti istui huoneessaan kaiket päivät. Olin vain ilmaa. Isä asuu kaukana muualla. Koetin selviytyä vuodesta toiseen. Ajattelin koko ajan Unohda se! Älä ajattele! Koeta unohtaa mitä tapahtui.
Ammattikoulussa ihmettelin miksi itken aivan yhtäkkiä. Välillä tuli niin paha olo että oli pakko poistua luokasta. Tottuneesti koetin tukahduttaa tunteet. Purin kaikki tunteet liikuntaan. Juoksin niin kauan että pökerryin tai oksensin. Pysyin liikkeessä etten tuntisi pahaa oloa.
Sitten viimeisenä opiskeluvuonna äiti kuoli. Menin täysin shokkiin. En osannut itkeä enään. Hautajaisista muistan vain sen kun kaikki tuli halaamaan minua silmät punaisina. Olin vain ilmeetön. En pystynyt halaamaan takaisin. Minussa ei ollut enään mitään jäljellä.
Töissä ollessani vedin väkisin hymyn huulille ja paiskin töitä hikihatussa. Olen tottunut selviytymään ja unohtamaan kaiken. Kun tuli palautteenanto aika. Minulle sanottiin että minun pitäisi olla huomattavasti tehokkaampi ja saada enemmän lavoja purettua. Tuon jälkeen en enään jaksanut olla vahva. Kävin jo ylikierroksilla.
Kun pääsin töistä kotiin romahdin lattialle ja itkin pitkästä aikaa.
Soitin silmät punasina työterveyslääkärille etten enään jaksa!!!! Ja vihdoin minua suostuttiin auttamaan. Minulla todettiin vaikea masennus, pitkäaikais masennus ja traumaperäinen stressi häiriö.
Tässä minä nyt olen. En tiedä selviänkö tai jaksanko enään selvitä... Mutta ainakin minua autetaan.
T. Masentunut
Minun tarinani
5
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Et ole kyllä yhtään kehittynyt tarinankertojana, päin vastoin, olet mennyt kehnompaan suuntaan...
Ja taas epäuskottavuuksia, kuten että alakoulun kuraattoriko sanoisi raiskatulle lapselle "en voi auttaa sinua, koulutus ei riitä"?? :D
Ja taas sorruit liioitteluun, kun piti tuo äidin kuolemakin vielä lisätä.
Miksi muuten kirjoittelet tänne terveyspalstalle näitä?- Anonyymi
Harmi että olet tuota mieltä... :/
Tarina on täysin totta. Kun silloin kuraattorille menin niin itse ajttalin että "jes nyt varmaan saan apua." Sain ainoastaan kuraattorin erittäin järkyttyneen ilmeen. Ja juurikin nuo sanat "Mun ammattitaito ei riitä auttamaan sua." Muistan tuon ikuisesti.
Mun äiti on oikeasti kuollut. Hän kuoli keuhkoveritulppaan jo 40 vuotiaana. Äiti sai mut jo nuorena.
Syy miksi kirjoitin tänne että halusin purkaa mun pahaa oloa jonnekkin.... että edes kerran joku kuuntelisi .... oikeasti - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Harmi että olet tuota mieltä... :/
Tarina on täysin totta. Kun silloin kuraattorille menin niin itse ajttalin että "jes nyt varmaan saan apua." Sain ainoastaan kuraattorin erittäin järkyttyneen ilmeen. Ja juurikin nuo sanat "Mun ammattitaito ei riitä auttamaan sua." Muistan tuon ikuisesti.
Mun äiti on oikeasti kuollut. Hän kuoli keuhkoveritulppaan jo 40 vuotiaana. Äiti sai mut jo nuorena.
Syy miksi kirjoitin tänne että halusin purkaa mun pahaa oloa jonnekkin.... että edes kerran joku kuuntelisi .... oikeastiOlisiko nyt sitten aika hakea aikuisena apua ensin vaikkapa terveyskeskuksen psykologilta. Ei maksa paljon. Hän kyllä kuuntelee.
- Anonyymi
Hmm. Suosittelen että käyt puhumassa asioista, käsittele menneisyyden möröt, niin pääset eteenpäin koska se tapahtuma ei määritä koko elämääsi vaikka masennuksen aiheuttikin, äidin kuolema, sure, muistele opi elämään surun kanssa, jokainen joutuu elämään sen kanssa, vanhemmat ei elä ikuisesti. Minulla auttaa hyvät muistot.
Ja masennuslääke turruttaa ja saa tunteettomaksi, mutta pystyy paremmin käsitellä asioita kun ei saa ahdistus kohtauksia. Mene päivä kerrallaan. Tsemppiä- Anonyymi
Kiitos.... yritetään...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",94043Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1423577Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/922243Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421883- 1321866
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee371789Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1141472- 1381415
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551216Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641155