Puuttuu miljardeilta,rummuttaa uutiset,lapiot käteen ja kaivamaan,ei ne Suomeenkaan tyhjästä ole tullut.
Vessat ja puhdas vesi
Anonyymi
1357
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Olen syntynyt 1943. Pääsin juoksevan veden, viemäröinnin ja vesivessan nauttijaksi 1964 koska seurakunta pakkolunasti vanhempieni talon hautausmaata varten.
Ilman pakkolunastusta olisimme jatkaneet entisellään ties miten pitkään.
En tajunnutkaan miten hirveää ne vuodet olivatkaan!
On se vaan perkeleenmoista kitinää.
Salli nauraa. Ei lapio auta kuivimmilla seuduilla, mm. Afrikassa , mm. Etiopiassa.
Vettä ei lapiolla kaivamalla saa tulemaan.
Ylessä juttu Somaliasta jossa lähes 2 miljoonaa ilmastopakolalaista ja samanverran konfliktien takia paossa,
Maailmassa 70 miljoonaa pakolaista ja päälle ilmastopakolaiset joille pitäisi saada sisävessat suihkut.
Elintasopakolaisia ne on, älä levitä valheita! Minun pöydästäni ne syövät, eivät omien kättensä työstä. Miten voi aikaihminen tuollaista soopaa edes kuvitella? Dementiako se jo jyllää vai mikä?
Eiköhän vesivesstkin ole aikamoisia vesien pilaajia, Jossain päin maailmaa varmaan voidaan ihmetellä kuinka voidan pas kantaa juomakelpoiseen veteen..
Suomessa pestään autot ja pihat juomakelpoisella vedellä.
Naapuritalon huoltoyhtiön heppuli lotootti keväällä puoli päivää vettä pihaa pestessään. Oli kyllä vähän "Ivanin" näköinen huoltomies.
Normaalisti sen kokoisen pihan olisi voinut olisi lakaista luudallakin tai jotakin muuta mutta ei tuhansia vesilitroja laskea ihan haaskoon.
Vettä oli vähän satanut juuri, että hiekkakaan pöllynnyt.
Talven hiekkoja oli jäänyt ym.
Kun on käynyt maissa jossa puhdas juomavesi ei ole itsestäänselvyys
eikä hanavettäkään kaikissa maissa voi juoda varmuudella,
tuntuu vedenhaasko karmealta
ja joku Suomessa veden maksaakin, asukkaat talon pihanpesun vesilaskussaan.
Tuo paskasta mainitseminen joka on yltynyt taas palstapuheenvuoroissa jollakin, on oire!
Siinä dementia ilmenee taantuneena oraalivaiheeseen, jolloin vanhuksen mielenkiinto kohdistuu p*****'n!
Wesi wessa vie kerralla jonkun viikon juomaveden
Sade tuo takasi, emätoobe!
Monttu ja riuku on hyvä.
Vain Suomessa!!!
Kyykky sontiminen on ihan luonnollista aikojen alusta, ja on hyvää lihasjumppaa reisille että pyllylle.
Tekis hyvää monelle palstalaiselle, vaan voisi moni seitenkymppinen olla vaikeuksisssa.
Nyt kesällä hyvää harjotusta puskapissit ja helmat ylös.
Puhtaan juoma- ja ruokaveden puuttuminen on paha asia. Ilman keittämistä liian bakteeripitoiseen veteen kuolee satojatuhansia ihmisiä joka vuosi.
Suomalaiset ovat rakentaneet ainakin afrikkaan kaivoja kehitysapuprojekteina.