Puuttuu miljardeilta,rummuttaa uutiset,lapiot käteen ja kaivamaan,ei ne Suomeenkaan tyhjästä ole tullut.
Vessat ja puhdas vesi
13
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Olen syntynyt 1943. Pääsin juoksevan veden, viemäröinnin ja vesivessan nauttijaksi 1964 koska seurakunta pakkolunasti vanhempieni talon hautausmaata varten.
Ilman pakkolunastusta olisimme jatkaneet entisellään ties miten pitkään.
En tajunnutkaan miten hirveää ne vuodet olivatkaan!
On se vaan perkeleenmoista kitinää. - Anonyymi
Salli nauraa. Ei lapio auta kuivimmilla seuduilla, mm. Afrikassa , mm. Etiopiassa.
Vettä ei lapiolla kaivamalla saa tulemaan. - Anonyymi
Ylessä juttu Somaliasta jossa lähes 2 miljoonaa ilmastopakolalaista ja samanverran konfliktien takia paossa,
Maailmassa 70 miljoonaa pakolaista ja päälle ilmastopakolaiset joille pitäisi saada sisävessat suihkut.- Anonyymi
Elintasopakolaisia ne on, älä levitä valheita! Minun pöydästäni ne syövät, eivät omien kättensä työstä. Miten voi aikaihminen tuollaista soopaa edes kuvitella? Dementiako se jo jyllää vai mikä?
Eiköhän vesivesstkin ole aikamoisia vesien pilaajia, Jossain päin maailmaa varmaan voidaan ihmetellä kuinka voidan pas kantaa juomakelpoiseen veteen..
- Anonyymi
Suomessa pestään autot ja pihat juomakelpoisella vedellä.
Naapuritalon huoltoyhtiön heppuli lotootti keväällä puoli päivää vettä pihaa pestessään. Oli kyllä vähän "Ivanin" näköinen huoltomies.
Normaalisti sen kokoisen pihan olisi voinut olisi lakaista luudallakin tai jotakin muuta mutta ei tuhansia vesilitroja laskea ihan haaskoon.
Vettä oli vähän satanut juuri, että hiekkakaan pöllynnyt.
Talven hiekkoja oli jäänyt ym.
Kun on käynyt maissa jossa puhdas juomavesi ei ole itsestäänselvyys
eikä hanavettäkään kaikissa maissa voi juoda varmuudella,
tuntuu vedenhaasko karmealta
ja joku Suomessa veden maksaakin, asukkaat talon pihanpesun vesilaskussaan.
- Anonyymi
Tuo paskasta mainitseminen joka on yltynyt taas palstapuheenvuoroissa jollakin, on oire!
Siinä dementia ilmenee taantuneena oraalivaiheeseen, jolloin vanhuksen mielenkiinto kohdistuu p*****'n! - Anonyymi
Wesi wessa vie kerralla jonkun viikon juomaveden
- Anonyymi
Sade tuo takasi, emätoobe!
- Anonyymi
Monttu ja riuku on hyvä.
- Anonyymi
Vain Suomessa!!!
- Anonyymi
Kyykky sontiminen on ihan luonnollista aikojen alusta, ja on hyvää lihasjumppaa reisille että pyllylle.
Tekis hyvää monelle palstalaiselle, vaan voisi moni seitenkymppinen olla vaikeuksisssa.
Nyt kesällä hyvää harjotusta puskapissit ja helmat ylös. - Anonyymi
Puhtaan juoma- ja ruokaveden puuttuminen on paha asia. Ilman keittämistä liian bakteeripitoiseen veteen kuolee satojatuhansia ihmisiä joka vuosi.
Suomalaiset ovat rakentaneet ainakin afrikkaan kaivoja kehitysapuprojekteina.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475365Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "612086Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181760Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1381723- 161473
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol301417Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v4130081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171097Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771058Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?
Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se205905