Revin sotilaspassini ja heitin silput roskiin

Anonyymi

Tuskin näin iäkästä miestä (51 v) minnekään rintamalle edes rahtaavat. En kyllä välitä paskaakaan mistään Suomen puolustamisesta. Suomihan on USA:n vasallivaltio.

24

151

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sotilaspassilla ei ole yhtään mitään merkitystä vaikka kertausharjoitusten, tai sodan sattuessa rintamalle kutsumisten kanssa. Oman sotilaspassinsa voi heittääkin roskiin varusmiesajan jälkeen, ei sillä koskaan enää mitään tekoa ole.

      Noin 30 vuotta vanhan Sotilaspassin tiedot ovat joka tapauksessa vanhentuneet.
      Passista tai ajokortista ne jätkät tunnistetaan, kun rintamalle lähetetään ammuttavaksi.

      • Anonyymi

        Jos Suomi joutuu sotaan, niin mitään rintamia ei synny. Voittaja ratkeaa muutassa tunnissa pommituksilla ja ohjuksilla.


    • Anonyymi

      Minun asellinen puolustushalu on kärsinyt kun ei ole enää mitä puolustaa. Olen käynyt intin, mutta en halua tällaista suvakkilandiaa mädännäisyyksineen puolustaa, joka vieläpä kuuluu liittovaltioon. Toisinsanoen tällaisen punikkilandian puolustaminen on erittäin vastenmielistä. Liittovaltio on jo, vaikka sitä muka puuhataan. En ole minkään kommunistisen liittovaltion vuoksi armeijaa käynyt, vaan itsenäisen Suomen jota ei enää ole.

    • Anonyymi

      Heti revit pelihousut ja passit, kun mmärsit jotain maastamme ja se historiasta?

    • Anonyymi

      Tällaista Suomea ei edes pitäisi puolustaa. Repikää sotilaspassinne ja erotkaa reservistä te jotka ehditte varusmiespalveluksen suorittaa.

    • Anonyymi

      Puolustus ei kiinnosta mutta edut kelpaa?

      Daijut taas piipittää muttei tee oikeasti mitään.

      Minä lähdin vuosia sitten maasta pois kun ei meno kiinnostanut. Viimeksi kävin vuosikymmen sitten kylässä, mutta en jäänyt kaipaamaan.

      Jalat sinne missä suu on?

      • Anonyymi

        Niinpä. Hullua valittaa, jos veronmaksajien raha kuitenkin kelpaa.
        Tyhmä haukkuu jopa ruokkivaa kättä. Ajatella, että tuollaisia pitäisi sitten tosipaikan tullen puolustaa.


    • Anonyymi

      Toista oli ennen Ystävyyden,yhteistyön ja avunannon aikana.

      YYA- sopimuksen voimassaolon aikana jokainen suomalainen tiesi puolustavansa maata estääksen Saksan tai sen liittolaisten hyökkäämästä Sosialististen federatiivisten neuvostotasavaltojen liiton kimppuun.

      • Anonyymi

        Näin on. YYA-sopimuksen aikana oli muutenkin hyvinvointiyhteiskunta, kun nykyään on pahoinvointi- ja holhousyhteiskunta.

        Keväällä revin muut koulutustodistukseni paitsi korkea-asteen todistukset sekä hävitin kaikki työtodistukseni. Täällä robottiyhteiskunnassa ei tarvita enää kantasuomalaista työvoimaa.


      • Anonyymi

        YYA-aikana Suomi nimenomaan varautui Neuvostoliiton hyökkäykseen. Miksi muuten meillä oli valtava sodan ajan armeija suhteessa väkilukuun, kannattaisi ottaa historiasta selvää ettei aivan typeryyksiä kirjoita.

        Itänaapuri yritti pakottaa suomalaiset yhteisiin sotaharjoituksiin vuonna 1978 mutta niistä päättäväisesti kieltäydyttiin.


    • Anonyymi

      Nostoväestä ennenkään ketään sotaan haettu,ei edes ww2:en aikoihin. Voit jatkaa levyttämistä kaikessa rauhassa kuolemaasi asti.

    • Anonyymi

      Hassua, että eniten isänmaallisuudestaan vouhkaavat ovat todellisuudessa niitä vähiten isänmaallisia.

    • Anonyymi

      Taas kerran nämä meidän "isämmaaliset ja Suomen ainoat pulustajat" ovat repimässä sotilaspassejaan ja kertomassa etteivät aio isänmaataan puolustaa. Tuo on jo niin tuttua vanhaa tarinaa. Seuraavaksi tulee sitten varmaan taas ne "muutan ainakin ulkomaille asti asumaan" ja "kierrän kaikki verot ja vien rahani ulkomaille" höpinät. Että sellaista isänmaallisuutta se on.

      • Anonyymi

        Ja sitten ne jotka luulevat lähtevänsä kriisin tullen pois maasta.
        Oikeasti joutuvat töihin maansa puolesta viimeistään siinä vaiheessa.


      • Anonyymi

        Onko sosialistit, vihreät ja muut kommunistit edes armeijaa käyneet? Kruununraakkeja ja sivareita ovat joten parasta jättää maanpuolustusasiat niille jotka niitä ymmärtää.


    • Sotilaspassin repiminen on varsin turhaa, perusteluja on esitetty jo riittävästi tässä ketjussa. Ei taida nykyisin kelvata yli viisikymppiset sotaan mutta muita tehtäviä saattaaisi tulla. Kun olin viimeksi kertausharjoituksessa vuonna 1993 niin siellä oli vanhimmat jotain 45-vuotiaita, itse olin tuolloin 36.
      Minulla tuo yhä tallessa oleva sotilaspassi täytti toukokuussa 41 vuotta ja saa olla muistoesineenä, muuta käyttöä ei sille ole. Kolmella eri vuosikymmenellä tuli tuolla intissäkin käytä ja yhteensä 341 päivää, 330 5 6. Nuo viikon telttarektket oli ihan mukavia, viimeksi oli metsä täynnä puolukoita ja sitten myös maha.
      Ukkini oli noin viisikymppinen kun jatkosota päättyi. Kerkesi olla mukana kolmessa sodassa, voittajien puolella vain yhdessä eli vuonna 1918.

    • Anonyymi

      Asevelvollisuutta ei kannata maassa joka ei edes halua puolustaa rajojaan Torniosta suuntautuvaa matkailua vastaan.

    • Anonyymi

      Minun sotilaspassi hukkunut muuttojen yhteydessä, en edes muista milloin. Tässä kuussa tulee mittariin 52 vuotta, nostoväkeen kuuluu muistaakseni 55 vuotiaaksi saakka joten mikäli sota ei kolmen vuoden sisällä ala niin samantekevää, en joudu rintamalle. Eikös etulinjaan joudu alle 35 vuotiaat, vanhat ukot on selustassa "siltoja vartioimassa"?

    • Anonyymi

      Minulla ja tuhansilla muilla on puoliautomaattiset reserviläiskiväärit. Ainakin minä aion ikämiehenäkin ampua vihollisia jos ne pääsevät etelä-Suomeen. Silmienvälliin, silmienvälliin!

    • Anonyymi

      Mulla on pinska kanssa kaapissa kotona.

    • Anonyymi

      Vinkki sinne trollitehtaalle: tää "revin sotilaspassini" alkaa olla jo aika kulunut aihe.

      • Anonyymi

        Leipä on kallistunut Pietarissa, perheellisen on yritettävä.


    • Anonyymi

      Täällä meuhkataan, ok.

      Joo, on tää maailma muuttunut niin paljon.

      Oma maan perustaminen oli haaveissa, ei siitä mitään tullut tietenkään.

      On täällä onneksi vielä huippu ihmisiä.

      Kaikenlaista kulkijaa sitten ristiin rastiin.

      Kävin minäkin intin, ihan naurettavia sulkeisia sun muita. Enimmäkseen jyrsi koko homma.

      Sivarina ois ollu ok Valamon luostarissa.

      Mol.

    • Anonyymi

      Ei nuo matutkaan Suomea puolustaisi sodan syttyessä vaan haihtuisivat taas joidenkin muiden elätettäväksi. Itse toimisin samoin ja liukenisin tästä suvakkilandiasta muille maille.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      315
      5585
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      74
      5119
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4196
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3861
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      43
      3524
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      107
      3189
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      85
      3072
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      42
      2217
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2148
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2108
    Aihe