Terve. Mondeoni , 2.0 tdi vm -09 moottori on alkanut täristämään. tyhjäkäynnillä vähän , 1000 kierrosta eniten, 1500 niin silloin loppuu. korjaamon tietokone ei löytänyt vikadiaknoosia. oiskohan moottorin kiinnikekumityynyt väsähtäny ?korjaamolla ei ollut aikaa tutkia.
Auttakee tyttöä.
Auttakee tyttöä.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Suutin vikaa kaiketi jos rötköttää liikaa
testerin mukaan suuttimet kunnossa.
Onko se sellaista pientä vapinaa ?
laturin vapaakytkin rikki.
kiitos. mitähän tuo vapaakytkin tekee ?
Laturissa mitään kytkintä ole...Kylmäkoneen kompurassa voi olla, mutta tuskin se aiheuttaa tärinää...! Tuo jussin ehdotus...voisi olla yksi tärinän aiheuttaja.
Tdi moottori mondeossa! Oletko vaihtanut mondeoosi wolkkarin moottorin?
Massavauhtipyörä ainakin kun menee joustot täristää tyhjäkäynnillä, itsellä loppui kun vaihdoin,,,
merkki
Voisiko olla niin simppeli vika kuin moottorin kannatin tyynyjen kulahtaminen. Tuonkin ikäinen auto ja painava moottori. Yleensä ilmenee ärsyttävänä tärinänä ja tutisemisena kajuutassa tyhjäkäynnillä. Tosin tuo 1000 kierrokset ovat ainakin normaalilämpöiseksi korkeat. Ilmeneekö ylimääräistä auton tärähtelyä startatessa ja sammuttaessa moottoria?
terve.nyt täristävän lisäksi syttyi kojelautaan teksti : engine malfunktion. mitähän se nyt ? oisko joku kaksoismassapyörä vika ??
Moottorin toimintahäiriö. Nyt luulisi vikakoodin luku kertovan tarkemman vian.
ei vikakoodilaite löytänyt vikoja .
Mul yks kaveri löysi vikakoodin ja siinä luki, että vika on Fooooordisi.
Hihihhhiiiii
T. köffffff
ainiin ja vielä , mulla on Fiat ja se on paras ! Hihihhhiii , T köfffff
Mul on Toyota Avensis ja ei mittään tärinävikoja
Mut se kyl vähän harmittaa noi Foooordin omistajat, et kun ne pääsee taivaaseen, koska ovat kokeneet maanpäällisen helveton.
T. Köffffff