Ylen uutisissa puhuttiin kansalaisjärjestöjen ja salakuljettajien pakolaiskuljetuksista italian rannikoille kielloista piittaamattomasti. Kuljettajat tienaavat huomattavia summia salakuljetuksista, eiväthän he ilman varoja tuota voi tehdä.
Vihaista Salvinia haastateltiin jutun tiimoilta pariinkin otteeseen mutta kas, kas, suomenkielinen teksti jäi yleltä kokonaan pois.
Katsotaampa ilmaantuuko suomen kielinen teksti illan muihin lähetyksiin vai jätetäänkö Salvinin osuus kokonaan pois.
Pahoittelemme tekstin puuttumista?
11
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Rassuilla on jäänyt nuo koulujen penkit kuluttamatta ja eivät täytä vähäisintäkään kielitaitovaatimusta. Mamuilla kielitaitoa on kyllä ja monessakin mielessä. Ooih! :-p
- Anonyymi
Aika harva lukee Suomessa peruskoulussa tai lukiossa italian kieltä.
- Anonyymi
Juu, moni ei osaa nimeään kirjoittaa omalla äidinkielellään, kielitaito riittää. :P
- Anonyymi
Ei ole ensimmäinen eikä viimeinen kerta kun pahoitellaan
tekstin puuttumista.
Niiden pitäisi ilmoittaa jo ennen lähetystä että seuraavaa juttua ei sitten ole tekstitetty kun YLEnantovero on liian pieni eikä tulkkiin ole varaa. - Anonyymi
Te Yleä yli kaiken vihaavat taidatte olle Ylen ohjelmistoa eniten seuraavia, ainakin jos avautumisten määrästä jotain voi päätellä. Ja mikäs siinä, katseltavaksihan Yle ohjelmistoa tuottaa.
- Anonyymi
Junes kääntää tämänkin meille kunhan saa edelliset käännös-sakot maksettua.On tää hieno maa kun täällä joutuu oikeuteen puheiden kääntämisestäkin.
- Anonyymi
"On tää hieno maa, kun täällä joutuu oikeuteen puheiden kääntämisestäkin."
Siksi tulkeista ja kielenkääntäjistä on huutavaa pulaa (siniset alueet):
https://www.ammattibarometri.fi/kartta2.asp?vuosi=19i&ammattikoodi=2643&kieli=fi
Kuka haluaa sakon tai vankilareissun työstään?
Klo 18 uutisissa on myös teksti, aihe alkaa n. kohdasta 4:30
https://areena.yle.fi/1-4558614- Anonyymi
Miksi palstalla on mädättäjiä eli suomalaisia haukkuvia alpakkalorttoja/cuckmiesoletettuja?
- Anonyymi
Tämä ei voi olla sattumaa, ei voi olla.
- Anonyymi
Tai voi olla sattumaa, mutta suuresti epäilen. Salvini on vihatuimpia poliitikkoja ylen piirissä, sekä suvakkien keskuudessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 693114
- 453003
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle512331Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3411980- 1401749
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161565Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan111408Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101237- 421156
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661106