puskista vaan huudellaan tyhmyyksiä ja tälläisillä netti palstoilla...muualla ei sanota mitään....mjääh mjööh mjuuh.
Suomalainen on vaan hiljainen lammas
4
55
Vastaukset
- Anonyymi
No me suomalaisethan ollaan semmosta puskakansaa!
- Anonyymi
Joskus aikain alussa, kun luotiin maailmaa,
Niin tarvittiin myös kansaa kauas susirajan taa.
Vahingossa Luoja oudon prototyypin loi
Ja tuumi, että: "Pakkasessa tuokin elää voi."
Niin syntyi kaurahattu, rehupuntti, punaniska, perusjuntti:
Oikea härmäläinen.
Kaurahattu, rehupuntti, punaniska, perusjuntti:
Häijy ja itsepäinen.
Outo kansa korvessansa rällästi ja joi
Ja lämpimikseen muijiansa turpiin mukiloi.
Selvin päin ei turhaa sanaa kuultu niillä main
Ja juovuksissa kiroiltiin ja puukoteltiin vain.
Alta kulmain kyräilivät juntit toisiaan
Ja mökki nousi joka niemeen sekä notkelmaan.
Korpimaata riitti, mutta silti riideltiin
Ja turvauduttiin kirveeseen tai vaikka vesuriin.
Täällä on jo meitä yli neljä miljoonaa,
Vaan vieläkään ei löydy mistään kansaa vastaavaa.
Pari, kolme puukotetaan joka perjantai
Ja sitten vielä mukiloidaan muijat, tottakai.
Kun syntyi kaurahattu, rehupuntti, punaniska, perusjuntti:
Oikea härmäläinen.
Kaurahattu, rehupuntti, punaniska, perusjuntti:
Häijy ja itsepäinen. - Anonyymi
Mitä ne huutelutkaan mihinkää vaikuttaa. Jos joku on niin tyhmä ettei osaa pitää puoliaan asioissa se on voi voi.
Nimenomaan puoliaan pitää pitää. Moni luulee että virkamies on kansan palvelija ja toteuttaa ne lait kirjaimelleisesti kuten eduskunta on säätänyt. Ei ole vaan aina kun on mahdollista niin lakeja tulkitaan asiakasvastaisesti, valehdellaan ja vääristellään tosiasioita asiakkaan vahingoksi, lisäselvitykisä ei pyydetä jos on mahdollista että asiakas siitä hyötyy yms (=YnnaMuutaSontaa)
Tuota virkanilkkien syöttämää sontaa on puitu hallinto-oikeudessa minun kohdalla 7 kertaa ja 6 kertaa on virkanilkki saanut "pataan". Tuossa ainoassa jutussa jonka hävisin käytti Kela noita yms-keinoja ja toimi muutenkin varsin "epäurheilijamaisesti" valehtelemalla myös hallinto-oikeudelle, samaa asiaa käsittelevä juttu on nyt hallinto-oikeudessa ja tulee kyllä kerran vuodssa tulevalle alle kympin laskulle hintaa. Veronmaksajat maksaa ja hölmöimmät jopa taputtaa tuolle teatterille vaikka eivät näe koko esitystä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi475684Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3225504Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934701Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos702525Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y92196Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva181978Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt541965Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu361894Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont371846Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi841762