lohkolämmitin

ossi

Onko tuossa uudessa Corollassa ihan perinteinen lohkolämmitin vai tää uus säteilylämmitin. Onko kokemuksi jälkimmäisestä? Lisäks haluaisin tietää, et miten on noi ilmastointilaitteet pelittänyt, vikoja?

5

1646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiinnitetty melko alas, taakse lohkon kylkeen. Teho on selvästi pienempi kuin vesitilaa lämmittävän mallin, joten vaatii pitemmän lämmitysajan. Mutta toimii kuitenkin mielestäni melko hyvin.

      • ..Sama havainto mullakin.Ilmastointi on toiminu hyvin!Jäähtyy tosi nopeesti(tai siis rupeaa puhaltamaan tosi nopeesti kylmää) ja tehoa riittää kuumemmallekkin kelille.Huoltoväliksi on ilmoitettu 2 vuotta.Toi on tietenkin ehdollinen huolto,mut jokainen,joka haluaa vehkeitten toimivan,niin kannattaa huollattaa aikanaan :) Ei moitittavaa!


    • VAG

      Defa tarjoaa säteilijää ja Calix letkulämmitintä. Ks. www.defa.com ja www.calix.se. Tiedä sitten kumpi on tehokkaampi, koska watteja ei vissiin kerrota missään.

    • Wilburi

      Omaan uuteen Corollaani asennettiin jälkitoimituksena ilmeisesti tämä säteilylämmittäjä, koska lämmittää mielestäni huomattavasti huonommin kuin edellisessä autossani, joka oli Peugeot. Vaikka olisi 4 tuntia johdon päässä, niin moottori on mielestäni aivan "kylmä". Lämpömittari ei edes värähdä käynnistettäessä, kun taas Peugeotissa alkoi heti alusta asti puhaltamaan haaleaa. Sisätila lämmitin kyllä lämmittää sisätilat tehokkaasti jo tunnissa.

      • AE111

        Minulla on nyt Avessa ja myös edelllisessä autossani oli säteilylämmitin. Tosiaan se on aika tehoton ja vaatii nollakeleilläkin yli tunnin lämmityksen. Kovemmilla pakkasilla ei taloyhtiön tolpan ajastettava kaksituntinen millään meinaa riittää. Ero oli selvä esim. vuoden -97 Corollaani, jossa oli aito lohkolämmitin. Puolen tunnin lämmityksellä nollakelissä mittari oli jo asteikolla, sama juttu tunnin lämmityksellä pikkupakkasilla. Ainoa hyvä puoli tässä säteilijässä on, että sen voi huoletta jättää työpaikan jatkuvasti syöttävään tolpaan koko päiväksi, eikä arvitse pelätä, että mitään ylikuumenee.

        Miksiköhän näihin säteilijöihin on siirrytty? Onkohan tämä joku yleinen varustejuttu Keski-Euroopassa? En usko, että tässä on mitään tekemistä alumiinilohkojen kanssa, kun niihin näkee asennetun myös tavallisia lohkiksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      376
      8283
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      167
      2627
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      948
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      873
    5. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      860
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      836
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      833
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      786
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      69
      725
    Aihe