Auttakaa!!! Monta kysymystä!!!

Anonyymi

Hamsterini on Syyrialainen albiino uros nimeltään Wili, ja se on vähän yli 2 vuotta.
Ensimmäinen kysymykseni on se, että onko hamsterillani karvanlähtö koska olen kuullut että vanhoilla hamstereilla alkaa karvanlähtö, ja Wilillä on karvaton läiskä oikeassa kyljessä, joka on ilmestynyt siihen pari kuukautta sitten.
Toinen kysymykseni on se, että onko normaalia että nurkkaan, jota Wili käytti ennen pissanurkkana, on nyt siinä käytössä että Wili varastoi sinne herkkujaan kuten herkkunappuloita ja kuivattuja banaaneita.
Ja vielä kolmas kysymys on se, että onko Wilillä tullut vanhuus, koska se ei enään juokse sylissäni ja lattialla niinkuin ennen. Ihmettelee vain ja joskus nukahtaa käteni alle. Se myös nukkuu paljon enemmän.
Kiitos jos jaksoitte lukea koko kyselyni ja pliis vastatkaa🙏

3

258

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarkennus vielä, että silloin kun Wilillä alkoi karvanlähtö (ehkä) hän oli vielä ihan normaali energinen pallero.

    • Todennäköisesti kyllä. Vanhat hamsterit heräävät usein myöhemmin, nukkuvat enemmän, eivätkä yleisesti ole yhä aktiivisia kuin ennen.

      Herkkujen varastoiminen pissanurkaan on ollut ainakin minun syyrialaisellanikin outo, mutta normaali (satunnainen) tapa. Syyrialaiseni aloitti tämän, kun otin siltä toisen pesämökin tilapäisesti pois käytöstä, jotta tämä lopettaisi siihen pissaamisen. Tarkoituksena oli siirtää sen pissaustottumus siihen tarkoitukseen olevaan astiaan puumökin sijaan. Sieltä on löytynyt aina silloin tällöin herkkuja, joita se ei ole huolinut omaan pesämökkiinsä mukaan. Roskiinhan ne ovat sieltä pissan keskeltä menneet.

      Karvanlähdöstä en osaa tarkemmin sanoa. Jos hamsterisi on muutoin terve (eli painaa n. 150-200 grammaa) ja syö sekä juo kuten aina kaiken pitäisi olla hyvin. En ole kuitenkaan eläinlääkäri, joten neuvoisin käymään siellä jos hamsteri käyttäytyy normaalista poikkeavasti.

      • Kiitos vastauksestasi MitäsTässä!
        Wili on juonut ja syönyt ihan normaalisti, ja on normaalipainoinen. Wili on ilmeisesti vaihtanut pissanurkkana joten siitä ei enään ole huolta :) puhdistin tietenkin vanhan pissanurkan ettei Wilin herkut joudu roskikseen, vaikka kyllä Wili niitä varmaan söisikin mutta en tahdo hänen syövän pissaisia herkkuja :'D (olen siis sama henkilö joka laittoi tuon kysymys viestin, rekisteröidyin vaan vasta)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      33
      1512
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      73
      944
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      290
      829
    4. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      74
      754
    5. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      259
      715
    6. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      69
      684
    7. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      43
      660
    8. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      33
      583
    9. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      73
      576
    10. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      52
      566
    Aihe