Barcelona on kiva kaupunki, jos sielä käy ensinmäisttä kertaa. Iso ja paljon nähtävää. Mutta kolmannella kertaa lähdin Salou:hin. Kiva paikka noin 100 km etelään. Kaunis, ihana ranta ja rantakatu. Riittävän iso mutta myös tarpeeksi pieni, että voi viettää myös lomaa, eli rentoutua ja olla vaan auringon alla. I´ll be back Salou.
Ja todella hurja vuoristorata Red Forse, Ferrari Land. Suosittelen.
Liian iso kaupunki
8
1500
Vastaukset
Täälläkin täysin kyllästytty turistikohteisiin ja jatkossa suuntautuu pikkukyliin reissut.
- Anonyymi
Sitten Salou ei ole oikea paikka
- Anonyymi
Toissa kesänä Valenciassa kävin katsomassa Valencia Skotlanti pelin. Huikea fiilis !!!
- Anonyymi
Salou on tunnettu homojen kohtaamispaikka.
barcelona ois kiva nähdä en oo ikinä käynyt luultavasti viihtyisin siellä kun hullu puurossa
- Anonyymi
Itsekin olen katsellut joitain videoita Salousta ja se kyllä kiinnostaisi,mutta kulkuyhteydet Barcelonan lentokentältä sinne vaikuttavat heppoisilta ja taksi on kallis
- Anonyymi
Onko nyt tänä vuonna matkustellut väliä barcelonan lentokenttä-salou,ilmeisesti paikallisbussit eivät sitä väliä paljon kuljeksi ja sellaine shuttlebus voisi olla paras ratkaisu?
- Anonyymi
Omalla autolla liikkuessa Barcelon on ongelma LEZ-alueena, jossa vanhemmat polttarit ovat kokonaan kiellettyjä.
Hyväksyttykin ulkolainen polttari tulee rekata systeemiin, jossa tulee todistaa mm. auton päästöluokka, sekä olevansa ko. auton omistaja. Varsin arkaluontoista dataa tulisi siis luovutta, eikä niiden käsittelystä ja tietoturvasta ole varmuutta.
Ilmeisesti sama härdeli tulisi toistaa kaikilla maan LEZ-alueilla erikseen (?).
Toki sama kakofoninen tilanne pitkin Eurooppaa, jossa samankin maan sisällä eri alueilla on erilaiset kriteerit sallituille autoluokille.
Automatkailusta EU:ssa on tullut nykyisin kovin haasteellista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3092788Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011433- 1081271
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831261Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991255Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581205- 471087
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi75996Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa23911- 33817