Miten saaan Excelin laskemaan yksinkertaisesti summan kellonajoista
8:00
7:45
8:00
8:00
7:30
8:00
7:45
7:30
--------
4478:30
solut ovat muotoa 23.1.1900 8:00:00 -> Ei onnistu summalasku
solut ovat muotoa 8:00:00 - > Laskee summan
Molempien solumuotoilu on muotoa t:mm
Manuaalinen pvm ja vuoden poistaminen kellonajan edestä on turhan työläs.
Kellonaikojen yhtenlasku summa
16
1322
Vastaukset
- Anonyymi
Pistä muodoksi [t]:mm.
- Anonyymi
ei se ymmärrä mitä pitää tehdä jos samassa solussa on sekä päiväys että aika...
tyhmää hommaa sellainen...- Anonyymi
Kannattaa vaihtaa harrastusta. Vaikutat vajaaälyiseltä yksilöltä, koska et osaa edes virkettä aloittaa suuraakkosella. Todennäköisesti olet joku linuksvajakki.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaa vaihtaa harrastusta. Vaikutat vajaaälyiseltä yksilöltä, koska et osaa edes virkettä aloittaa suuraakkosella. Todennäköisesti olet joku linuksvajakki.
Luulotautinen mäntti esiintyy taas.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luulotautinen mäntti esiintyy taas.
Osui ja upposi jälleen kerran. Pitää olla pääkopassa vikaa jos saa kiksejä trollaamisesta.
- Anonyymi
Muuttaa ajat sekunneiksi, laskee niillä ja tulostaa muotoiltuna.
- Anonyymi
Selitä mitä tarkoitat kellonaikojen yhteenlaskulla. Siinä kun ei ole mitään järkeä kun nollakohta voidaan valita mielivaltaisesti jolloin lopputuloskin voi olla ihan mitä tahansa.
Tarkoitatko ehkäpä ajanjaksojen yhteenlaskua niin että 8:45 tarkoittaa 8 tunnin 45 minuutin pituista ajanjaksoa? Jos tarkoitat jotakin muuta niin kerro tarkemmin.
Minä muuttaisin ajanjaksot sekunneiksi ja laskisin ne sitten yhteen. - Anonyymi
Tässä yksi versio LibreOffice Calc toteutuksena. tulos desimaalilukuna: https://s3.gifyu.com/images/Aika.gif oletan että erot tässä suhteessa on niin vähäiset että pystyt soveltamaan Excelin kanssa.
- Anonyymi
Kiitos! aivan huippua!
Oma funktio
koodi tavalliseen moduuliin...
laita soluun, mihin haluat tuloksen kaava
laskee nyt tunnit päiväyksistä alueelta E1:E10
=LaskeTunnitPäiväyksestä(E1:E10)
Function LaskeTunnitPäiväyksestä(Alue As Range) As Double
Dim Tunnit
Dim Summa As Double
For Each Solu In Alue
LaskeTunnitPäiväyksestä = LaskeTunnitPäiväyksestä CDate(Solu) - Int(CDate(Solu))
Next
LaskeTunnitPäiväyksestä = LaskeTunnitPäiväyksestä * 24
End Function
keep EXCELing
@Kunde- Anonyymi
Osaisitteko auttaa seuraavassa.
Solussa A1tuloaika 16:00
Solussa A2 lähtöaika 06:00
Soluun A3 Kokonaistunnit = 14h
Soluun A4 iltalisä ajalta 18.00 - 21.00 eli 3h
Soluun A5 yölisä ajalta 21.00 - 06.00 eli 8h
vielä jos mahdollista niin sunnuntaipäiviltä vastaavat tunnit erikseen (sunnuntaityö, sunnuntai-ilta ja sunnuntaiyö).
- Anonyymi
Sisäisesti taulukkolaskenta käsittelee aikaa päivinä viime vuosisadan alusta. Kun poistat kokonaisosan ja jätät desimaalit jäljelle niin voit laskea tunnit yhteen. Tulos on desimaaliluku mutta sen voi näyttää tunteina, minuutteina ja sekunteina muuttamalla solun muotoilua.
- Anonyymi
Tämä päivä näyttää olevan muodossa [TT]:HH 1048560:00. Kun tuon jakaa kahdella ja muuttaa muotoon PP.KK.VVVV saadaan 22.10.1959.
- Anonyymi
Osaisitteko auttaa seuraavassa.
Solussa A1tuloaika 16:00
Solussa A2 lähtöaika 06:00
Soluun A3 Kokonaistunnit = 14h
Soluun A4 iltalisä ajalta 18.00 - 21.00 eli 3h
Soluun A5 yölisä ajalta 21.00 - 06.00 eli 8h
30 min ruokatunti pitää vähentää myös jolloin tavalla paitsi alle 6 h työpäivistä.
vielä jos mahdollista niin sunnuntaipäiviltä vastaavat tunnit erikseen (sunnuntaityö, sunnuntai-ilta ja sunnuntaiyö).
Kommentoi- Anonyymi
Eihän tuohon mitään poikkeuksellista sisälly, paljon jossittelua joutuu sisällyttämään. Turhan pitkä tulisi ohjeesta, jos jokaisen kaavan aikoo selitellen kertoa. Tuli tunne että sinulla on jo tuo laskentalomake käytössä, ja halusit vain tietää löytyykö kaveria joka hupina lähtee kaavat kirjoittelemaan.
- Anonyymi
löytyskö tosta jeesiä https://answers.microsoft.com/fi-fi/msoffice/forum/all/palkkataulukon-funktiot/165d8f67-515f-4a8c-8640-9b4e2fa2496a
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1865116SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p784189Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.732915SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2342327Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1202138Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur411458Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2431285Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49905- 62846
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall24835