Minkä takia kivitalojen sisäänkäynnit, terassit yms tehdään siitä vihreän yököttävästä painepuusta?
Jos ei ole varaa graniittiin ja takorautaisiin kaiteisiin niin kannattaisiko tyytyä puutaloon ?
Kivitalot ja painekyllästetty terassi yms
12
229
Vastaukset
- Anonyymi
Heh LOL!
Täytyy kyllä myöntää ettei tullut mieleenikään tehdä kivestä sisääntulon terassia/verantaa.
Sisäportaat kyllä tein siporexista ettei natise.
Kyllästetystä tehtynä on edullinen huollettava, ei rapaudu pakkasessa, eikä tarvitse lämmitysvastuksia asennella.
Kangasmattokin siinä pysyy ihan ruuveilla, ilman "hiltiä".
Puolisolle kelpasi vain se vihreä, eikä edes terassiöljyt ole olleet värillisiä.
(samaisesta on tehtynä myös parveke)
-raksaaja(sh)- Anonyymi
moneen rakennuskohtaan on järkevin vaihtoehto. Terasseissa se on puu, rungossa kivi ja katossa pelti.. niistä siis kannattaa tehdä.
- Anonyymi
Itsekin alkuperäisen aloittajan kannoilla ja ihmettelee miks vit...ssa tehdään puol miltsii maksava kivitalo nätillä rapatulla pinnalla ja sisäänkäyntiin jostain lahoavasta puusta taso ja portaat. Heh vaikkakin yleensä niissä ensimmäiset pari vuotta kuormalavoista tehtynä ne portaat....
- Anonyymi
Eikö ne vain tuolla etelän aavikoilla ja aroilla tee kaikki kivestä kun siellä ei puu kasva.
"lahoavasta puusta"
Miksi se lahoaisi?
Etenkin jos se on painekyllästettyä?
No tietenkin jos se rakennetaan virheellisesti, siten että se on aina märkä.
Ensimmäisen 10v jälkeen ei vielä mitään lahoamisen merkkejä havittavissa.
- Anonyymi
Itse valoin etuoven eteen 1,2x3m tasanteen ja siihen betonista portaat alas kolmen askeleen verran. Päälle laattaa sekä tasanteelle, että portaisiin. Valurautaiaset kaiteet.
Terassin alla kylmävarasto ja tuon varaston kattona ja samalla terrassin lattiana ontelot. Ontelon päällee valu jonka päällystin bitumilla, niin ei vesi pääse läpi. Päälle tein ruskeasta kestopuusta pinnan, niin on lämpimämpi kesällä tallustella sukkasillaan, tai paljain jaloin. Kaiteet ja portti valurautaa ja väliin mahongin korviketta, niin tulee umpinaisempaa, eikä tuuli tuiverra.
Sisällä sipoportaissa tiikkinen pinta ja keskitasanne laattaa. Valurautaiset kaiteet, jossa käsijohde tiikkiä.
Parvekkeen kaide valurautaa.
Tulipa noita aikansa hitsailtua ja väkerrettyä.
OnnellinenSipokki- Anonyymi
No joo. Valurauta luonnollisesti pitäisi olla takorauta.
OnnellinenSipokki
- Anonyymi
Pääoven eteen valoin betonitasanteen. Ostin "kurun harmaata" 30mm graniittilaattaa millä vuorasin näkyvät pinnat. Maksoi 800€. Kiinnitin remppalaastilla. Hyvin on pysynyt
Tuli hyvin tyylikäs ja ajaton. Ei oo liukas kun pinta on karhea. - Anonyymi
Painekyllästetyä saa ruskeanakin ja Lammitalossani ulko-ovien portaat ja parveke on siitä. On helppo ja nopea rakentaa ja kestää vuosikymmeniä. Betonia menisi meitin talon ulkoportaisiin toista m3, muotti pitäisi kuitenkin puusta rakentaa niin saman tien puusta koko portaat.
- Anonyymi
Eikös noissa Lammitaloissa muutenkin ole puuta yläpohjat, väliseinät, portaat ja joskus välipohjakin... Melkoinen "kivitalo" =)))))
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös noissa Lammitaloissa muutenkin ole puuta yläpohjat, väliseinät, portaat ja joskus välipohjakin... Melkoinen "kivitalo" =)))))
Perus-setissä taitaa edelleen olla puurakenteinen yläpohja, mutta ontelolaatta taitaa olla toiseksi yleisin kantava yläpohjarakenne Lammeissa.
Jos olisin uudestaan rakentamassa, harkitsisin siporex -lankkuja yläpohjassa, mutta tiedä sitten olisiko kuitenkaan lisähintansa väärti.
Muutoinhan Lammi on siitä mukeva että rinnetalossakin voi samalla palikalla rakentaa saumattomasti anturasta harjaan asti.
-raksaaja-sh - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Perus-setissä taitaa edelleen olla puurakenteinen yläpohja, mutta ontelolaatta taitaa olla toiseksi yleisin kantava yläpohjarakenne Lammeissa.
Jos olisin uudestaan rakentamassa, harkitsisin siporex -lankkuja yläpohjassa, mutta tiedä sitten olisiko kuitenkaan lisähintansa väärti.
Muutoinhan Lammi on siitä mukeva että rinnetalossakin voi samalla palikalla rakentaa saumattomasti anturasta harjaan asti.
-raksaaja-shMinäkin tekisin valuharkosta jos se ei olisi nuin kallis ja työläs. Muilla harkoilla kun rakentaa kolmanneksen edullisemmin ja paljon nopeammin. Mielestäni nuo Lammitalot rinteissä, joissa ei ole kunnollista pykällystä ns. sokkelin ja seinärungon taitteessa, ovat typerän näköisiä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä531449- 1231334
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1231208- 1401034
- 101897
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten337831Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82724Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54646Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50643Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64602