Rakkaus väärään

Anonyymi

Ortodoksisuuden suurin ongelma on se, että se syrjäyttää Jumalan. Itse aikoinaan kiinnostuin ortodoksisesta kirkosta. Suorastaan hurahdin kirkon liturgiikkaan ja palvelusten kauneuteen. Ihastuin kirkon historiaan ja kaikkeen siihen mitä ulkoista kirkossa on. Rakastuin tapoihin . Ongelma oli vain, että puolen vuoden kulutta havahduin tilanteeseen. Rakkauteni ei kohdistunut Jeesukseen. Tajuttuani sen, erosin kirkosta välittömästi. En koskaan tottunut Marian rukoiluun ja pyhille esitettyihin anomuksiin.

17

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itsellä samoja ajatuksia. Yritin tosissani totutella tavaroiden suukotteluun ja käsien suukotteluun, mutta en pidä siitä. Ortodoksisuudessa on paljon hienoja ajatuksia ja hienoa traditiota, mutta en saa kiinni siitä kuorrutuksesta. Mystiikka ärsyttää ja tökkii. Nyt olen kahden vaiheilla, että yritänkö vuelä, josko tämä olisi alun arastelua vai jättäydynkö vain pois. En ole koskaan uskonut mihinkään ainoaan oikeaan kirkkoon, kristinusko on mulle vain tapa ilmaista uskoa johonkin tuolla ylhäällä, josta en tiedä, kuka Hän lopunperin on. Näin on mennyt 20 vuotta ja hyväksyn keski-ikäisenä nyt, että näun tämän maailman ja uskon näen. Pappien ja uskovaisten kanssa tästä on turha puhua, koska kokevat ajatukseni hlökohtaiseksi loukkaukseksi.

      Jos yritän väkisin pakottaa itseni uskomaan "oikein" päädyn lataamoon. Joten olen hiljaa ajatuksistani ja elän omannäköistä uskoani. En myöskään halua vaivata oikeita uskovaisia, koska pelkäävät tartuntaa tällaisesta ajattelusta ja näyttävät selvästi, että olen karteltava hlö ajatuksineni.

      • Anonyymi

        Lisäyksenä vielä edelliseen, että tämä ei ollut provo eikä tahallista tökkimistä. Nämä ovat ajatuksiani, joiden kanssa taistelin lukioikäisestä lähtien ja nyt hyväksyn, ettei minulla oikeasti ole kirkon uskoa. Minkään kirkon. Ja se o n pakko hyväksyä, jos aikoo pysyä järjissään.


    • Anonyymi

      Luulen myös että vanhojen pappien kanssa on turha puhua, ovat jähmettyneet ja eivät ajattele että eletään nykyaikaa.

      Mutta pappisseminaarissa voisi käsitellä näitä asioita, kun on nuoret ihmiset siellä. Saattaapi löytyä joku pappikin, voisi selvittää kansantajuisesti, että miksi mitäkin ja että miksi pitäisi suudella papin kättä. Minä en myöskään suutele papin kättä.

      Voisivat järjestää seurakunnissa "teemailtoja", missä seurakuntalaiset voisivat kysellä mitä ihmettelevät ja papit sitten vastaavat. Ihan nykyajan kysymyksiä.
      Voivat myös nimettöminä laittaa laatikkoon kysymyksensä, että papille jää aikaa valmistella ja miettiä asiaa ja sitten kertoa.

      Kyllä on aika pappienkin uudistua.
      Voisihan järjestää papeille jatkokurssin ja että katsellaan tilannetta nykyajassa.
      Ja ei oo pakko pyytää kurssin vetäjäksi just piispoja, vaan ihan joku tavallinen nykyajan ihminen joka vetää kurssin.

    • Anonyymi

      Ei semmosta uskontoa olekkaan joka vastaa täysin jokaisen ihmisen mielipiteitä.
      Entäs jos seuraavaksi käsittelet, helluntailaiset, luterilaiset, katolilaiset ja lestadiolaiset. Ei tarvitse luetella mikä niissä mielestäsi ei ole kohdallaan.

      • Anonyymi

        Aivan oikein! Vapaat suuntaukset eivät vedä minua sitäkään vähää puoleensa, koska henkkoht pidän sitä puppuna. Koska en saa itseäni uskomaan edes "oikeiden" kirkkojen" opetukseen, tyydyn siihen, että uskon Jumalaan ja that's it. En tiedä kuka Hän on, mutta sillä ei ole enää merkitystä. Enää en piinaa itseäni kyselemällä muilta, miten minun on uskottava. Ei muilla ole siihen vastauksia ja olisi hullua ottaa toisten ajatuksia ja yrittää väkisin tehdä niistä omiaan.


    • Anonyymi

      Ymmärrän mitä koet, mutta tuon oman näkemykseni synnynnäisenä ortodoksina.

      Itselläni oli sama kriisi, mutta päädyin siihen että henkeni on sitä mieltä, että Jumalaa kuuluu ylistää kauniisti jolloin palvelusten kauneus alkoi tuntua oikealta.
      Lisäksi ortodokseilla on yleensä erilainen tapa puhua uskosta, vaikka asiat olisivat pohjimmiltaan samoja kuin protestanteilla.
      Itse asiassa olin mukana jonkin aikaa vapaiden suuntien mukana ja mielenterveys järkkyi. Mistään muusta ei saanut puhua kuin sanasta Jeesus (kaikella kunnioituksella) ja tuntui et aina pitäis olla superuskova jne.
      Se oli minun mielestäni sellaista "eteisessä pyörimistä". Jeesus kyllä tunnettiin, mutta syvemmälle ei päästy.
      Tulin siihen tulokseen, että ort kirkossa esim lukeminen on aivan erilaista. Meillä mennään pintaa syvemmälle uskossa.. Näin itse koen.
      En enää koe, että kauneus olisi pois Jumalan kustannuksella, vaan tapa ylistää. Ei se tarkoita ettei ole uskossa jos joka toinen sana on Jeesus.
      Kyllä minua jotkut maneerit oikeasti ärsyttää, mutta kun täydellistä kirkkoa ei ole.

      • Anonyymi

        Siis ei se tarkoita ettei ole uskossa jos ei hoe Jeesusta koko ajan, tarkoitin


      • Anonyymi

        Kiitos asiallisesta vastauksesta. Tässä oli ajateltavaa ja sinulla on kaunis tapa lähestyä asiaa.


    • Anonyymi

      Alla on erään athoslaisen munkin ajatelma johon kiteytyy oikeastaan koko usko. Usko ei vaadi mitään puitteita ympärilleen mutta ne saattavat siihen ilmaantua. Ihmisellä on kaipuu ja tottumus " kaunistaa " ympäristöään.


      "Hän on keskuudessamme, emmekä näe Häntä. Hän näkee minut, mutta minä en näe Häntä niinkuin enkelit näkevät. Kristus ei ole piilossa, Hän on esillä, mutta minun silmäni eivät ole vielä kykenevät näkemään. Minulla on ongelmia omien erilaisten himojeni kanssa ja heikkouksieni kanssa, ja nämä usvaverhon tavoin peittävät minulta Kristuksen. Ja hengellisen elämän päämäärä on se, että eläisimme todemmin Kristuksen läsnäolon ja ehkä tulisimme joskus kykeniviksi jopa näkemään Hänet."

      - Arkkimandriitta Efraim, Pyhän Andreaan skiitta

      • Anonyymi

        Kiitos tästä!


    • Anonyymi

      Kohtuullisuuden nimessä: - olisi aiheellista seurata nykyaikaa, ja ei aina vedota johonkin 200-tai 500- luvulla eläneen munkin mielipiteisiin.

      Itseäni kiinnostaa mitä esim ort kirkko on mieltä vaikkapa IS-toiminnasta, pakolaisista, että ydinpommeja räjäytellään siellä sun täällä, ynnä muusta.

      Miksi vältellään?

      • Anonyymi

        Eiköhän tuo Arkkimandriitta Efraim ole vielä elossa, eli ei tuo 200-500 vuoden haarukka pidä hänen kohdallaan paikkaansa.


    • Anonyymi

      Olkoonpa elossa tai ei mutta
      '"Itseäni kiinnostaa mitä esim ort kirkko on mieltä vaikkapa IS-toiminnasta, pakolaisista, että ydinpommeja räjäytellään siellä sun täällä, ynnä muusta.

      Miksi vältellään? "

      • Anonyymi

        Parempi ilmeisesti pysyä erossa saatanan toimista jos suinkin mahdollista. Nielee se perkele mukanaan aivan fiksujakin ihmisiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Parempi ilmeisesti pysyä erossa saatanan toimista jos suinkin mahdollista. Nielee se perkele mukanaan aivan fiksujakin ihmisiä.

        Ongelma on vain siinä, että uskovat eivät tunnista sellaista toimintaa kunnolla. Kysymys on siinä mm. mitä itse voi tehdä. Istutko sisällä ja luet raamattua vai autatko niitä köyhiä, jotka avun ansaitsevat. Uskomatonta on , että kirkko kerää rahaa kirkon kaunistamiseksi. Minä antaisin enemmän sanan valtaa seurakuntalaisille ja puolen vuoden välein jakaisin saaduista varoista jumalanpalveluksen jälkeen vähävaraisille.
        Se, että mm. jehovat vaeltavat ovelta ovelle ja koittavat saada ihmisiä liittymään heihin on väärin. He kieltävät ristin "koska roomalaiset eivät tunteneet ristiä", ja valitsevat raamatusta omien totuus näkemystensä mukaiset kohdat joita yksi on mm. että "kuolleet eivät tiedä mitään". Toisenlaisia mielipiteitä he eivät hyväksy.
        Raamatun yksityiskohdista kiistelemistä täytyisi saada vähemmälle ja hyviin tekoihin panostaa enemmän. On sama jos kiisteltäisi veneen rakennetuista yksityiskohdista, ovatko ne "oikeaoppisesti tehty" joilla ei ole tekemistä eteenpäin pääsyn kannalta, kun myrsky on jo alkanut.


    • Anonyymi

      Usko on jokaisen oma asia, näin ortodoksit näkevät asian.

      • Anonyymi

        Joskus olen miettinyt näin:

        Jumala on totuus (ja kaikki tieto).
        Usko on uskollisuus Jumalalle.
        Mutta kuinka usko voisi olla uskollinen tiedolle.
        Usko on luopunut tiedosta.
        Usko kun ei ole tiedon väärti.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      120
      3503
    2. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      220
      2507
    3. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      214
      1945
    4. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      49
      1782
    5. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      52
      1167
    6. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      67
      977
    7. Miltä tuntuu kun

      On asioita joita ei rahalla voi ostaa?
      Ikävä
      109
      879
    8. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      18
      845
    9. Koulussa puukotus

      Tapuli kaupungissa, ollaanhan me maailman onnellisin kansa. Voi puhäjysäys.. millä mittarilla onnellisuus on mitattu,, p
      Helsinki
      26
      791
    10. Ensimmäinen kuukausi palkatatta

      Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty
      Kansallinen Kokoomus
      68
      733
    Aihe