Sepelvaltimotauti ja beetasalpaaja.

Anonyymi

Minulle tehtiin kahden suonen pallolaajennus vuosi ja yhdeksän kuukautta sitten. Ei infarktia. Lääkkeenä mm. Bisoprolol 2,5mg. Syke ei tahdo millään nousta edes sataan reilussakaan liikunnassa ja lenkille lähdöt ovat tukkoisia kun nostaa painetta rintakehään. Sitten kun on polkupyöräillyt ahtaalla rinnalla viisi kilometriä, voi alkaa käskyttää konetta kunnolla, eikä rintatuntemuksia ole. Mutta pulssi silti matala.

Olisiko liian rohkeaa laittaa beetasalpaaja tauolle ja kokeilla helpottuvatko lenkin aloitukset? Voiko noin pienen annoksen lopettaa kerralla ja miten pian vaikutuksen huomaa. Olen 61-vuotias, ikäni urheilua harrastanut mieshenkilö.

Onko sepelvaltimotaudissa tyypillistä, että pitää lähteä varovasti liikkeelle, jotta sydän kerkiää mukaan? Vai johtuuko nihkeät alut lääkityksestä?
Saadaanko nykyään ultralla tietoa sepelvaltimoista, mm. onko tauti uusiutunut, yms.? Vai vaatiiko aina varjoainekuvauksen?

6

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Beetasalpaaja hillitsee sykkeen nousua tehokkaasti ja panee sille rajan. Beetasalpaaja on kaikkien sepelvaltimotautisten käytössä oleva lääke, sillä se hillitsee myös rytmihäiriöitä ja verenpainetta.

      Ehkä sinun nyt 61-vuotiaana on jo uskottava, ettet ole enää parikymmppinen ja sinulla on sepelvaltimotauti. Tauti on ja pysyy pallolaajennuksista ja ohitusleikkauksista huolimatta. On aika hellittää ja hidastaa tahtia kaikessa! Voit silti elää ehkä entistä parempaakin elämää.

      • Anonyymi

        Lisään vielä, että matkan pituus ei tapa vaan vauhti. Oikeasti, siis vauhti. Tämän ovat kuulleet ja tietävät melkein kaikki sepelvaltimotautiset.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lisään vielä, että matkan pituus ei tapa vaan vauhti. Oikeasti, siis vauhti. Tämän ovat kuulleet ja tietävät melkein kaikki sepelvaltimotautiset.

        Entäs jos lepopulssi laskee beetasalpaajan takia alle viidenkymmenen? Mikä neuvoksi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entäs jos lepopulssi laskee beetasalpaajan takia alle viidenkymmenen? Mikä neuvoksi?

        Lääkäriin! Joku muu lääke voi silloin olla sopivampi.


    • Anonyymi

      Minulle määrättiin infarktin jälkeen bisoprololia 5 mg/pv, puolikas aamulla ja puolikas illalla. Koin sen aiheuttavan väsymystä jonka vuoksi ensin jätettiin ilta-annos pois, ja lopuksi puolitettiin se aamuannoskin. Nyt siis annos on n. 1,25 mg/pv. Kun kävin kuntosalilla ei pulssi noussut kävelymatolla yli 120. Lenkillä täytyy kävellä lähes puoli tuntia ennen kuin veri alkaa kiertää kunnolla. Kylmä ilma tuntuu hengityksessä pahalta koska se supistaa jo muutenkin ahtaita verisuonia.
      Omin päin en beetasalpaajaa laittaisi tauolle, mutta oman kokemukseni perusteella annoksen voi (lääkärin luvalla) puolittaa.

      • Anonyymi

        Puhut asiaa. Olen joskus ollut pienen jakson puolikkaalla eli 1,25 ja se tuntui olevan yhtä tehokas kuin kokonainenkin. Minä en saa sykettä nousemaan, vaikka kuinka poljen kuntopyörää, joskus oikein kovasti polkien olen saanut nipin napin satasen puhkeamaan.

        Kyllä tuo arvio puolesta tunnista täsmää minullakin ja sen jälkeen kestää ajaa tai kävellä vaikka kuinka, mutta matalan sykkeen vallitessa. Minulla on karkeasti se tilanne, että ennen operaatiota lenkillelähtösyke oli sama kuin nyt maxsyke.

        Nyt olen syönyt kokeilumielessä pitkävaikutteista nitroa, Ormoxia, aamulla ja iltapäivällä 10mg. Lääkäri kirjoitti sitä, kun valitin lenkillelähtöahtautta, Se saattaa avata jonkin verran, mutta kokemukseni on vasta muutaman päivän ajalta.

        Onko kokemuksia tuosta rohdosta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      63
      8788
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      307
      6611
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      99
      5917
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3820
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      29
      3221
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      62
      3129
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      154
      1954
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1776
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1458
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1226
    Aihe