Moi,
olisin mielenkiinnosta halunnut kysyä teiltä mielipidettä "varjoihmisistä". Terminä se voi olla hieman eriskummallinen, mutta mahdollinen lisätieto olisi aina plussaa.
Lyhyesti sanottuna, minun lähipiirissä on henkilö, joka oli jo pienenä nähnyt ihmisen, jolla oli tumma pitkä kaapumainen takki, ja hattu päässä. Tarkemmin se taisi olla jonkinlainen lierihattu.
Tapaus tapahtui jo kauan aikaa sitten. Muistan hänen kertoneen asiasta minulle. Muistaakseni hän kuvaili pitkää laihaa miestä, joka käveli auki olevan ulko-oven ohitse, kun olimme itse sisällä. Ulko-ovelle oli kuitenkin hyvä näkyvyys. Minä itse istuin ulko-ovea kohti, joten näkyvyys oli ulko-ovea kohti täysin suora. Tuttuni istui selkä kohti ulko-ovea, mutta hän kääntyili penkillä, ja juuri sillä hetkellä kun hän kääntyi, niin mies käveli oven ohitse. Kun menimme katsomaan ulos, niin siellä ei ollut ketään. Kukaan ei olisi voinut lähteä meidän pihastammekaan, johtuen aidasta. Hän ei myöskään palannut takaisin, joten hän oli vain kadonnut.
Ja mainittakoon vielä, että tämä tuttuni on kokenut aistiharhoja vielä vanhemmalla iällä, mutta ei koskaan niin nuorena kuin hän silloin oli.
Tämän jälkeen asiasta ei ole kuulunut mitään. Mutta toivoisin saavani lisää tietoa tästä asiasta, koska olen kuullut vain spekulaatiota, että nämä hahmot liittyisivät unihalvauksiin tai jopa kuolleiden ihmisten sieluihin. Unihalvauksista en ole kuitenkaan vakuuttunut, koska tämä kyseinen tuttuni ei ole ikinä saanut unihalvausta. Hän oli nimittäin tämän ajan hereillä, ja olin pöydässä ääressä hänen kanssaan.
Toivoisin teidän lisäinfoa ja mielipiteitä!
"varjoihmiset" (oudot kokemukset)
2
189
Vastaukset
- Anonyymi
Ennen vanhaan (olen syntynyt -58) puhuttiin "etiiäisistä ".
He olivat vainajia jotka palasivat kertomaan itsellemme
jotakin kuolleitten takamailta?
Olin 6v ku mun isä kuoli 1964.
Eräämänä yönä kun olin nukkumassa selvistä päin
(keskellä päivää),
Isäni ilmestyi keskellä päiväunieni
opiskelijaasuntoni asuntoni ovenpuoleisen
nurkkaan ja keskusteli kanssani?
En tiedä tänäkääm päivänä mitä hän halusi sanoa tai sanoi.
Ainoa muisto tästä tapaamisesta oli se että olisin halunnut
koskettaa häntä mutta Hän katosi. - Anonyymi
Itsellä kokemus lapsuusvuosilta, leikittiin sisarusten kanssa jotain leikkiä ja näin keskellä kirkasta päivää kun ison kiven takaa ilmestyi suuri hahmo, en pelästynyt koska ei ollut uhkaava. Suuri mies ja kun yritin juosta kohti katosi. Kerroin muille ja pitivät sitä minun mielikuvituksena. Sitten kerroinkin kaikille kummitusjuttuja :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.15910165- 522750
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan762465- 842298
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1452056Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2351878- 411342
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131275Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1151187Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei34863