riitelen päivittäin äidin kanssa

Anonyymi

en jaksa tätä enään. oon 13 vuotta ja riitelen äidin kanssa päivittäin. enkä edes liioittele. se lähtee yleensä ihan perus jutuista esim. siitä että meillä ei ole ruokaa kotona ja kun kaupassa ollaan nii ei sitten suostuta mitään ostamaankaan. meillä ei siis ole kotona edes leipää, tai mitään syötävää kun vaan jotain kuivaa kaurapuuroa pelkältään. (ja isän kanssa tulen ihan hyvin toimeen hän kannustaa yleensä ja ostaa meille ruokaa) tän takia en enää mene kauppaan äidin kanssa. haluisin kylläkin uusia vaatteita, mutta ei 13 vuotiaalla ole niin paljoa rahaa, että itse voisi vaatteensa ostaa :( en siis halua mennä edes vaatekauppaan kun siitäkin tulee riita.

mua ärsyttää tää, haluisin vaan muuttaa jo pois. muutenkin aina huutaa ja huutaa ja vika on aina muissa kuin itsessä eikä ole tehnyt ite mitään väärää.

terveystarkastuksissakaan en voi mitään sanoa kun ei niissä uskalla ku aina on joku pakko että vanhempien täytyy tulla mukaan, miksi??!! en voi sanoa mitään.

tääkin oli ihan turhaa, ei ketään kiinnosta. :(

4

208

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      nyt on kyllä asiat hyvin, ei tarvi edes huomioida tätä :)

      • Anonyymi

        aloittaja*


    • Hei,
      tilanteesi vaikuttaa kertomasi perusteella kovin kurjalta.

      Tekstistäsi tulee vaikutelma, että vanhempiesi toimet ovat ristiriidassa toistensa kanssa. Tekstistäsi ei selvinnyt asuvatko vanhempasi samassa taloudessa vai erikseen. Tätä jäimme pohtimaan syystä, että voisiko kaupassa käynneistä sopia yhdessä. Muun muassa siitä, mitä sieltä milloinkin ostetaan, niin ristiriidat ostoksien eroavaisuuksista vanhempien tekemien ostosten välillä voisivat ainakin vähentyä.

      Terveystarkastuksissa ei ymmärtääksemme ole pakollista olla vanhemman mukana. Tämä sinun kannattaa tarkistaa omalta kouluterveydenhoitajaltasi.
      Voisitko miettiä sopivasi esim. terveydenhoitajan tai jonkun muun tahon kanssa tapaamisen missä voisit keskustella näistä ajatuksistasi ja kokemistasi tunteistasi?

      Toivottavasti saisitte asioita selvitettyä ja pääsisitte jakamaan myös hyviä hetkiä yhdessä

      Terveisin,
      Netti Saapas Helsinki
      Jonna & Annikki

    • Anonyymi

      Aika hoitaa. Luota muhun. Sulla on suu käytä sitä. Itellä oli/on melkeen sama ongelma mutta käytä piilo vittuilua. Sanat on vaan sanoja ja heikot ei pärjää. Näemmä olet heikko. Viisas keksii keinot ja tyhmä luovuttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      66
      2101
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      33
      1676
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      99
      1122
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      45
      860
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      793
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      25
      746
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      650
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      38
      626
    9. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      126
      562
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      558
    Aihe