en jaksa tätä enään. oon 13 vuotta ja riitelen äidin kanssa päivittäin. enkä edes liioittele. se lähtee yleensä ihan perus jutuista esim. siitä että meillä ei ole ruokaa kotona ja kun kaupassa ollaan nii ei sitten suostuta mitään ostamaankaan. meillä ei siis ole kotona edes leipää, tai mitään syötävää kun vaan jotain kuivaa kaurapuuroa pelkältään. (ja isän kanssa tulen ihan hyvin toimeen hän kannustaa yleensä ja ostaa meille ruokaa) tän takia en enää mene kauppaan äidin kanssa. haluisin kylläkin uusia vaatteita, mutta ei 13 vuotiaalla ole niin paljoa rahaa, että itse voisi vaatteensa ostaa :( en siis halua mennä edes vaatekauppaan kun siitäkin tulee riita.
mua ärsyttää tää, haluisin vaan muuttaa jo pois. muutenkin aina huutaa ja huutaa ja vika on aina muissa kuin itsessä eikä ole tehnyt ite mitään väärää.
terveystarkastuksissakaan en voi mitään sanoa kun ei niissä uskalla ku aina on joku pakko että vanhempien täytyy tulla mukaan, miksi??!! en voi sanoa mitään.
tääkin oli ihan turhaa, ei ketään kiinnosta. :(
riitelen päivittäin äidin kanssa
4
160
Vastaukset
- Anonyymi
nyt on kyllä asiat hyvin, ei tarvi edes huomioida tätä :)
- Anonyymi
aloittaja*
Hei,
tilanteesi vaikuttaa kertomasi perusteella kovin kurjalta.
Tekstistäsi tulee vaikutelma, että vanhempiesi toimet ovat ristiriidassa toistensa kanssa. Tekstistäsi ei selvinnyt asuvatko vanhempasi samassa taloudessa vai erikseen. Tätä jäimme pohtimaan syystä, että voisiko kaupassa käynneistä sopia yhdessä. Muun muassa siitä, mitä sieltä milloinkin ostetaan, niin ristiriidat ostoksien eroavaisuuksista vanhempien tekemien ostosten välillä voisivat ainakin vähentyä.
Terveystarkastuksissa ei ymmärtääksemme ole pakollista olla vanhemman mukana. Tämä sinun kannattaa tarkistaa omalta kouluterveydenhoitajaltasi.
Voisitko miettiä sopivasi esim. terveydenhoitajan tai jonkun muun tahon kanssa tapaamisen missä voisit keskustella näistä ajatuksistasi ja kokemistasi tunteistasi?
Toivottavasti saisitte asioita selvitettyä ja pääsisitte jakamaan myös hyviä hetkiä yhdessä
Terveisin,
Netti Saapas Helsinki
Jonna & Annikki- Anonyymi
Aika hoitaa. Luota muhun. Sulla on suu käytä sitä. Itellä oli/on melkeen sama ongelma mutta käytä piilo vittuilua. Sanat on vaan sanoja ja heikot ei pärjää. Näemmä olet heikko. Viisas keksii keinot ja tyhmä luovuttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t543450- 171782
- 361771
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin171661Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251412Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401342- 611319
Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901095Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221033- 1281015