Sh vs. ash vs. bash

Anonyymi

Miksiköhän noita shellejä on useampaa sorttia? Tänään meni vähän aikaa painiessa tyhmän ongelman parissa, jonka syyksi selvisi ettei sh tukenut skriptissä ollutta bash komennon toimintoa. Yleensähän skrpitit ajetaan sh-komennolla, jos x-lippua ei jaksa nostaa ylös. Tuo piti sitten ajaa bash-komennolla.

18

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Linuks on kovin vaikeaselkoinen.

      • Anonyymi

        Osaamattomalle kaikki on vaikeaa.


      • Anonyymi

        Sulle kaikki on vaikeaselkoista! Muille linuxit on helppokäyttöisiä.


    • Anonyymi

      Ja kyse oli read-komennon s-toiminnosta, joka ei tulosta merkkejä niitä kirjoittaessa.

      read -sp "Syötä salasana: " salasana

      Tuo ei toimi siis sh:ssa.

    • Anonyymi

      Historialliset syyt. Itse altistuin jo 80 - luvulla csh ja tcsh shellillä toimiville koneille ja totuin niihin. Tämä siis oli unix ja bsd aikaa ennen linuxin tuloa.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Unix_shell

      Kaikesta huolimatta sh on säilynyt skriptien oletusshellinä. Se on tavallaan pienin yhteinen tekijä jota on ollut syytä käyttää kun halutaan varmistaa että skriptin toimivuus ei riipu kyseisen koneen jostakin erityspiirteestä.

      • Anonyymi

        No johan on shellejä! Olen vähän kuutamolla näistä Linux-jutuista, mutta vähitellen sitä oppii epäonnistumisten kauttakin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No johan on shellejä! Olen vähän kuutamolla näistä Linux-jutuista, mutta vähitellen sitä oppii epäonnistumisten kauttakin.

        Ainakin joissakin jakeluissa /usr/bin/sh on linkki bash:iin.
        /usr/bin/sh -> bash


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ainakin joissakin jakeluissa /usr/bin/sh on linkki bash:iin.
        /usr/bin/sh -> bash

        Ubuntussa versiosta 6.10 lähtien on /bin/sh ollut symlinkattu dashiin. Useimmissa muissa jakeluissa /bin/sh on symlinkattu bashiin. Kannattaa huomata että dash on paljon suppeampi kuin bash.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ubuntussa versiosta 6.10 lähtien on /bin/sh ollut symlinkattu dashiin. Useimmissa muissa jakeluissa /bin/sh on symlinkattu bashiin. Kannattaa huomata että dash on paljon suppeampi kuin bash.

        Näin ne Ubuntun heikkoudet paljastuu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näin ne Ubuntun heikkoudet paljastuu.

        Mitkä ihmeen heikkoudet? Windowsissahan niitä heikkouksia on eikä Ubuntussa!


    • Koska se SH on se standardi.

      Sitten ihmiset haluavat lisäominaisuuksia ja niitä varten on sitten shellejä missä on ne lisäominaisuudet. Ne vaan ei toimi joka paikassa.

      • Anonyymi

        Mistään mitään ymmärtämätön, sekoittaa taas asioita, tyhmyyttään, kuten tavallista.


    • Anonyymi

      Väärin kirjoitettu skripti. Sen alussa olisi pitänyt olla ensimmäinen rivi

      #!/bin/bash

      • Anonyymi

        Ei tuo auta mitään jos ajaa sh:llä. Skripiti pitää ajaa bashilla, tai sitten nostaa lippu x.


      • Anonyymi

        ("Väärin kirjoitettu skripti.")

        KYLLÄ, näin on. Käsittelyohje ytimelle täytyy olla aina, itse tulkki, ei käsittele rivejä jotka alkaa ( #! ). Ja erittäin tärkeäksi se muodostuu kun skriptille annetaan suoritusoikeudet (x).


    • Anonyymi

      Melkoisia sellistejä olette. Kyseessä on siis komentotulkki eikä vankilakoppi tai soitin.

      • Anonyymi

        Selli != shell.


    • Anonyymi

      Linux on erittäin joustava noiden shell:ien kanssa. Useassa skriptauskielessä on itse asiassa helppo toteuttaa toiminnallisuus, jolla mahdollistetaan kielen ajaminen komentoriviltä "käyttöliittymänä" koneelle. Alunperin se on kai mennyt niin, että terminaali-emulaation päällä on haluttu ajaa jotain vähän helpompikäyttöistä. Terminaali taas on konsolilla ajettava ohjelma, jolla ollaan yhteydessä mainframe:een eli keskustietokoneeseen. Eli yhdellä koneella voinut olla useampi sata käyttäjää yhtäaikaa, esim. telnetin tai myöhemmin ssh:n avulla.
      Seuraavat ainakin tiedän, mitä ei vielä ole mainittu: tclsh, dash, fish. Se, mikä tulee loginissa käyttöön, asetetaan ympäristömuuttujan esim. SHELL="/bin/bash" avulla. Sitten on muuttuja "SHLVL=1", joka kertoo, että kyseessä on login shell. Jos tuo arvo on suurempi kuin yksi, on kyseessä shellistä käynnistetty shelli, eli joku toinen skripti vaikkapa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      395
      5923
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      80
      5298
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4326
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3921
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      52
      3709
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      162
      3400
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      100
      3164
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      51
      3158
    9. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2269
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2195
    Aihe