Sh vs. ash vs. bash

Anonyymi

Miksiköhän noita shellejä on useampaa sorttia? Tänään meni vähän aikaa painiessa tyhmän ongelman parissa, jonka syyksi selvisi ettei sh tukenut skriptissä ollutta bash komennon toimintoa. Yleensähän skrpitit ajetaan sh-komennolla, jos x-lippua ei jaksa nostaa ylös. Tuo piti sitten ajaa bash-komennolla.

18

424

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Linuks on kovin vaikeaselkoinen.

      • Anonyymi

        Osaamattomalle kaikki on vaikeaa.


      • Anonyymi

        Sulle kaikki on vaikeaselkoista! Muille linuxit on helppokäyttöisiä.


    • Anonyymi

      Ja kyse oli read-komennon s-toiminnosta, joka ei tulosta merkkejä niitä kirjoittaessa.

      read -sp "Syötä salasana: " salasana

      Tuo ei toimi siis sh:ssa.

    • Anonyymi

      Historialliset syyt. Itse altistuin jo 80 - luvulla csh ja tcsh shellillä toimiville koneille ja totuin niihin. Tämä siis oli unix ja bsd aikaa ennen linuxin tuloa.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Unix_shell

      Kaikesta huolimatta sh on säilynyt skriptien oletusshellinä. Se on tavallaan pienin yhteinen tekijä jota on ollut syytä käyttää kun halutaan varmistaa että skriptin toimivuus ei riipu kyseisen koneen jostakin erityspiirteestä.

      • Anonyymi

        No johan on shellejä! Olen vähän kuutamolla näistä Linux-jutuista, mutta vähitellen sitä oppii epäonnistumisten kauttakin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No johan on shellejä! Olen vähän kuutamolla näistä Linux-jutuista, mutta vähitellen sitä oppii epäonnistumisten kauttakin.

        Ainakin joissakin jakeluissa /usr/bin/sh on linkki bash:iin.
        /usr/bin/sh -> bash


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ainakin joissakin jakeluissa /usr/bin/sh on linkki bash:iin.
        /usr/bin/sh -> bash

        Ubuntussa versiosta 6.10 lähtien on /bin/sh ollut symlinkattu dashiin. Useimmissa muissa jakeluissa /bin/sh on symlinkattu bashiin. Kannattaa huomata että dash on paljon suppeampi kuin bash.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ubuntussa versiosta 6.10 lähtien on /bin/sh ollut symlinkattu dashiin. Useimmissa muissa jakeluissa /bin/sh on symlinkattu bashiin. Kannattaa huomata että dash on paljon suppeampi kuin bash.

        Näin ne Ubuntun heikkoudet paljastuu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näin ne Ubuntun heikkoudet paljastuu.

        Mitkä ihmeen heikkoudet? Windowsissahan niitä heikkouksia on eikä Ubuntussa!


    • Koska se SH on se standardi.

      Sitten ihmiset haluavat lisäominaisuuksia ja niitä varten on sitten shellejä missä on ne lisäominaisuudet. Ne vaan ei toimi joka paikassa.

      • Anonyymi

        Mistään mitään ymmärtämätön, sekoittaa taas asioita, tyhmyyttään, kuten tavallista.


    • Anonyymi

      Väärin kirjoitettu skripti. Sen alussa olisi pitänyt olla ensimmäinen rivi

      #!/bin/bash

      • Anonyymi

        Ei tuo auta mitään jos ajaa sh:llä. Skripiti pitää ajaa bashilla, tai sitten nostaa lippu x.


      • Anonyymi

        ("Väärin kirjoitettu skripti.")

        KYLLÄ, näin on. Käsittelyohje ytimelle täytyy olla aina, itse tulkki, ei käsittele rivejä jotka alkaa ( #! ). Ja erittäin tärkeäksi se muodostuu kun skriptille annetaan suoritusoikeudet (x).


    • Anonyymi

      Melkoisia sellistejä olette. Kyseessä on siis komentotulkki eikä vankilakoppi tai soitin.

      • Anonyymi

        Selli != shell.


    • Anonyymi

      Linux on erittäin joustava noiden shell:ien kanssa. Useassa skriptauskielessä on itse asiassa helppo toteuttaa toiminnallisuus, jolla mahdollistetaan kielen ajaminen komentoriviltä "käyttöliittymänä" koneelle. Alunperin se on kai mennyt niin, että terminaali-emulaation päällä on haluttu ajaa jotain vähän helpompikäyttöistä. Terminaali taas on konsolilla ajettava ohjelma, jolla ollaan yhteydessä mainframe:een eli keskustietokoneeseen. Eli yhdellä koneella voinut olla useampi sata käyttäjää yhtäaikaa, esim. telnetin tai myöhemmin ssh:n avulla.
      Seuraavat ainakin tiedän, mitä ei vielä ole mainittu: tclsh, dash, fish. Se, mikä tulee loginissa käyttöön, asetetaan ympäristömuuttujan esim. SHELL="/bin/bash" avulla. Sitten on muuttuja "SHLVL=1", joka kertoo, että kyseessä on login shell. Jos tuo arvo on suurempi kuin yksi, on kyseessä shellistä käynnistetty shelli, eli joku toinen skripti vaikkapa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      531
      1062
    2. Mikä on kaivattusi toinen nimi?

      😊
      Ikävä
      60
      691
    3. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      53
      594
    4. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      160
      593
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      166
      568
    6. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      244
      562
    7. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      84
      542
    8. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      20
      476
    9. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      188
      472
    10. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      98
      469
    Aihe