Sh vs. ash vs. bash

Anonyymi

Miksiköhän noita shellejä on useampaa sorttia? Tänään meni vähän aikaa painiessa tyhmän ongelman parissa, jonka syyksi selvisi ettei sh tukenut skriptissä ollutta bash komennon toimintoa. Yleensähän skrpitit ajetaan sh-komennolla, jos x-lippua ei jaksa nostaa ylös. Tuo piti sitten ajaa bash-komennolla.

18

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Linuks on kovin vaikeaselkoinen.

      • Anonyymi

        Osaamattomalle kaikki on vaikeaa.


      • Anonyymi

        Sulle kaikki on vaikeaselkoista! Muille linuxit on helppokäyttöisiä.


    • Anonyymi

      Ja kyse oli read-komennon s-toiminnosta, joka ei tulosta merkkejä niitä kirjoittaessa.

      read -sp "Syötä salasana: " salasana

      Tuo ei toimi siis sh:ssa.

    • Anonyymi

      Historialliset syyt. Itse altistuin jo 80 - luvulla csh ja tcsh shellillä toimiville koneille ja totuin niihin. Tämä siis oli unix ja bsd aikaa ennen linuxin tuloa.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Unix_shell

      Kaikesta huolimatta sh on säilynyt skriptien oletusshellinä. Se on tavallaan pienin yhteinen tekijä jota on ollut syytä käyttää kun halutaan varmistaa että skriptin toimivuus ei riipu kyseisen koneen jostakin erityspiirteestä.

      • Anonyymi

        No johan on shellejä! Olen vähän kuutamolla näistä Linux-jutuista, mutta vähitellen sitä oppii epäonnistumisten kauttakin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No johan on shellejä! Olen vähän kuutamolla näistä Linux-jutuista, mutta vähitellen sitä oppii epäonnistumisten kauttakin.

        Ainakin joissakin jakeluissa /usr/bin/sh on linkki bash:iin.
        /usr/bin/sh -> bash


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ainakin joissakin jakeluissa /usr/bin/sh on linkki bash:iin.
        /usr/bin/sh -> bash

        Ubuntussa versiosta 6.10 lähtien on /bin/sh ollut symlinkattu dashiin. Useimmissa muissa jakeluissa /bin/sh on symlinkattu bashiin. Kannattaa huomata että dash on paljon suppeampi kuin bash.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ubuntussa versiosta 6.10 lähtien on /bin/sh ollut symlinkattu dashiin. Useimmissa muissa jakeluissa /bin/sh on symlinkattu bashiin. Kannattaa huomata että dash on paljon suppeampi kuin bash.

        Näin ne Ubuntun heikkoudet paljastuu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näin ne Ubuntun heikkoudet paljastuu.

        Mitkä ihmeen heikkoudet? Windowsissahan niitä heikkouksia on eikä Ubuntussa!


    • Koska se SH on se standardi.

      Sitten ihmiset haluavat lisäominaisuuksia ja niitä varten on sitten shellejä missä on ne lisäominaisuudet. Ne vaan ei toimi joka paikassa.

      • Anonyymi

        Mistään mitään ymmärtämätön, sekoittaa taas asioita, tyhmyyttään, kuten tavallista.


    • Anonyymi

      Väärin kirjoitettu skripti. Sen alussa olisi pitänyt olla ensimmäinen rivi

      #!/bin/bash

      • Anonyymi

        Ei tuo auta mitään jos ajaa sh:llä. Skripiti pitää ajaa bashilla, tai sitten nostaa lippu x.


      • Anonyymi

        ("Väärin kirjoitettu skripti.")

        KYLLÄ, näin on. Käsittelyohje ytimelle täytyy olla aina, itse tulkki, ei käsittele rivejä jotka alkaa ( #! ). Ja erittäin tärkeäksi se muodostuu kun skriptille annetaan suoritusoikeudet (x).


    • Anonyymi

      Melkoisia sellistejä olette. Kyseessä on siis komentotulkki eikä vankilakoppi tai soitin.

      • Anonyymi

        Selli != shell.


    • Anonyymi

      Linux on erittäin joustava noiden shell:ien kanssa. Useassa skriptauskielessä on itse asiassa helppo toteuttaa toiminnallisuus, jolla mahdollistetaan kielen ajaminen komentoriviltä "käyttöliittymänä" koneelle. Alunperin se on kai mennyt niin, että terminaali-emulaation päällä on haluttu ajaa jotain vähän helpompikäyttöistä. Terminaali taas on konsolilla ajettava ohjelma, jolla ollaan yhteydessä mainframe:een eli keskustietokoneeseen. Eli yhdellä koneella voinut olla useampi sata käyttäjää yhtäaikaa, esim. telnetin tai myöhemmin ssh:n avulla.
      Seuraavat ainakin tiedän, mitä ei vielä ole mainittu: tclsh, dash, fish. Se, mikä tulee loginissa käyttöön, asetetaan ympäristömuuttujan esim. SHELL="/bin/bash" avulla. Sitten on muuttuja "SHLVL=1", joka kertoo, että kyseessä on login shell. Jos tuo arvo on suurempi kuin yksi, on kyseessä shellistä käynnistetty shelli, eli joku toinen skripti vaikkapa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      225
      3996
    2. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      38
      2403
    3. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      44
      1950
    4. Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?

      Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop
      Maailman menoa
      452
      1783
    5. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      43
      1760
    6. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      91
      1618
    7. Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!

      Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh
      Kotimainen elokuva
      21
      1262
    8. Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!

      Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A
      Suomalaiset julkkikset
      32
      1024
    9. Mitä metsaman tuottaa

      Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit
      Tuusniemi
      120
      1003
    10. Korvasiko kaupunki Morkon talon?

      Tän missä oli joku vesivuoto talon ulkopuolella? Vai miten saaga päättyi?
      Kuhmo
      9
      954
    Aihe