Miksiköhän noita shellejä on useampaa sorttia? Tänään meni vähän aikaa painiessa tyhmän ongelman parissa, jonka syyksi selvisi ettei sh tukenut skriptissä ollutta bash komennon toimintoa. Yleensähän skrpitit ajetaan sh-komennolla, jos x-lippua ei jaksa nostaa ylös. Tuo piti sitten ajaa bash-komennolla.
Vastaukset 18
- Anonyymi
Linuks on kovin vaikeaselkoinen.
- Anonyymi
Osaamattomalle kaikki on vaikeaa.
- Anonyymi
Sulle kaikki on vaikeaselkoista! Muille linuxit on helppokäyttöisiä.
- Anonyymi
Ja kyse oli read-komennon s-toiminnosta, joka ei tulosta merkkejä niitä kirjoittaessa.
read -sp "Syötä salasana: " salasana
Tuo ei toimi siis sh:ssa. - Anonyymi
Historialliset syyt. Itse altistuin jo 80 - luvulla csh ja tcsh shellillä toimiville koneille ja totuin niihin. Tämä siis oli unix ja bsd aikaa ennen linuxin tuloa.
https://en.wikipedia.org/wiki/Unix_shell
Kaikesta huolimatta sh on säilynyt skriptien oletusshellinä. Se on tavallaan pienin yhteinen tekijä jota on ollut syytä käyttää kun halutaan varmistaa että skriptin toimivuus ei riipu kyseisen koneen jostakin erityspiirteestä.- Anonyymi
No johan on shellejä! Olen vähän kuutamolla näistä Linux-jutuista, mutta vähitellen sitä oppii epäonnistumisten kauttakin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No johan on shellejä! Olen vähän kuutamolla näistä Linux-jutuista, mutta vähitellen sitä oppii epäonnistumisten kauttakin.
Ainakin joissakin jakeluissa /usr/bin/sh on linkki bash:iin.
/usr/bin/sh -> bash - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ainakin joissakin jakeluissa /usr/bin/sh on linkki bash:iin.
/usr/bin/sh -> bashUbuntussa versiosta 6.10 lähtien on /bin/sh ollut symlinkattu dashiin. Useimmissa muissa jakeluissa /bin/sh on symlinkattu bashiin. Kannattaa huomata että dash on paljon suppeampi kuin bash.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ubuntussa versiosta 6.10 lähtien on /bin/sh ollut symlinkattu dashiin. Useimmissa muissa jakeluissa /bin/sh on symlinkattu bashiin. Kannattaa huomata että dash on paljon suppeampi kuin bash.
Näin ne Ubuntun heikkoudet paljastuu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin ne Ubuntun heikkoudet paljastuu.
Mitkä ihmeen heikkoudet? Windowsissahan niitä heikkouksia on eikä Ubuntussa!
Koska se SH on se standardi.
Sitten ihmiset haluavat lisäominaisuuksia ja niitä varten on sitten shellejä missä on ne lisäominaisuudet. Ne vaan ei toimi joka paikassa.- Anonyymi
Mistään mitään ymmärtämätön, sekoittaa taas asioita, tyhmyyttään, kuten tavallista.
- Anonyymi
Väärin kirjoitettu skripti. Sen alussa olisi pitänyt olla ensimmäinen rivi
#!/bin/bash- Anonyymi
Ei tuo auta mitään jos ajaa sh:llä. Skripiti pitää ajaa bashilla, tai sitten nostaa lippu x.
- Anonyymi
("Väärin kirjoitettu skripti.")
KYLLÄ, näin on. Käsittelyohje ytimelle täytyy olla aina, itse tulkki, ei käsittele rivejä jotka alkaa ( #! ). Ja erittäin tärkeäksi se muodostuu kun skriptille annetaan suoritusoikeudet (x).
- Anonyymi
Melkoisia sellistejä olette. Kyseessä on siis komentotulkki eikä vankilakoppi tai soitin.
- Anonyymi
Selli != shell.
- Anonyymi
Linux on erittäin joustava noiden shell:ien kanssa. Useassa skriptauskielessä on itse asiassa helppo toteuttaa toiminnallisuus, jolla mahdollistetaan kielen ajaminen komentoriviltä "käyttöliittymänä" koneelle. Alunperin se on kai mennyt niin, että terminaali-emulaation päällä on haluttu ajaa jotain vähän helpompikäyttöistä. Terminaali taas on konsolilla ajettava ohjelma, jolla ollaan yhteydessä mainframe:een eli keskustietokoneeseen. Eli yhdellä koneella voinut olla useampi sata käyttäjää yhtäaikaa, esim. telnetin tai myöhemmin ssh:n avulla.
Seuraavat ainakin tiedän, mitä ei vielä ole mainittu: tclsh, dash, fish. Se, mikä tulee loginissa käyttöön, asetetaan ympäristömuuttujan esim. SHELL="/bin/bash" avulla. Sitten on muuttuja "SHLVL=1", joka kertoo, että kyseessä on login shell. Jos tuo arvo on suurempi kuin yksi, on kyseessä shellistä käynnistetty shelli, eli joku toinen skripti vaikkapa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.301169- 66809
Miten yksi ihminen
Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,37676- 91599
P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys
Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓139596Työttömiä suomalaisia ei saa töihin
Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss266593- 52516
Et siis halua
enää nähdä minua? Lupaan sitten pysyä pois. Ja jos vahingossa satutaan samaan paikkaan voit uskoa että en sitä tahallani47500Olet lihonut kuin pullataikina
Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?33465Ammoniakkivuoto
Oliko tämä Kiantaman tehtaalla? Ei heitä huonot uutiset Kiantamaa kiertämästä. Pitäsikkö jo laittaa lappu luukulle ja mu15462