Mopo booaa

Mun yamaha dt alkoi booaamaan yhtäkkiä. Aikasemmin booasi vain täyskaasulla 5-6 vaihteella. Nyt booaa tosi paljon 3-4 vaihteella. Mikä vikana? Ostin vasta 4 päivää sitten sillon ei booannu muutaku täyskaasulla 5-6 vaihteella. Oli käynyt kaasarin säädössä ennen ostoa. Tällä hetkellä kurit poissa ja 104 suutin. Kiitos jos joku osaa auttaa!!
181440
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Laita pari kokoa isompi suutin. Mitä kylmempi ilma, sitä laihemmalla käy.

Äänestä
  • Varmaan viikonloppuna vaihan. Olisikohan 108 suutin hyvä?

    Äänestä

Imuilman esinahka lämmitys talvi asentoon niin ei jäädy kaasuttaja!

Äänestä
  • Ei löydy tollasia järjestelmiä nykymopoista. Niiden kaasarit lämmitetään jäähdytysnesteellä tai sähköisesti.

    Äänestä

Tänää oli aika lämmin päivä nii silti booaa ja vielä paljon enemmän mitä ennen, että olisko kyse jostain muusta? Kaikki neuvot otetaan vastaan! Eipä tolla nyt pysty yhtään ajamaan.

Äänestä
  • Ota sylinterin kansi pois ja kattele minkälaisessa kunnossa mäntä on.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ota sylinterin kansi pois ja kattele minkälaisessa kunnossa mäntä on.

    Okei. Sylinteri ja mäntä kyllä vaihettu 1000 km sitten.

    Äänestä

Hauskan kuulonen tuo "Booaaminen" mitä sitten mahtanee tarkoittakkaan?
Muistelen ettei Pappa-Tunturin käyntiäänestä löytynyt minkäänlaista joka olisi "Booaamiseen" viittaavaa?

Taitaa olla noista kiinalaisista vekottimista tullutta.

Äänestä
  • Booaaminen on sitä miltä se kuulostaa. Eli kaasua vääntäessä kierrokset ei nousekkaan ja kone sanoo "boo". Johtuu yleensä liian laihasta seoksesta.

    Äänestä

Polttoaineen saanti vaikeuksia toimikos hana ja kohon neulaventtiili?

Äänestä

Huomasin tänään että sylinteri vuotaa. Miten sais korjattua ja nyt ei lähe enää käyntiin koko mopo.

Äänestä
  • Se tais olla sit sen koko booas jutun takana

    Äänestä

Uusi tiiviste satsi niin palautuu paineet pyttyyn!🤩🤩

Äänestä

Pakoputki tukossa

Äänestä

Noniin elikkäs apikassa on sellainen ongelma että tuntuu kun tyhjäkäynnillä kävisi liian rikkaalla ja kun ajaa kaasupohjassa tuntuu liian laihalle kun booaa. Välillä kierrokset leijaa mutta ei ole imuvuotoa. Ajon jälkeen kun pyörittää tyhjäkäynnillä ja antaa kaasua niin mopo booaa mutta kylmällä koneella ei. Eri suuttimia on kokeiltu ja ilmaruuvia säätää. Mikä voisi olla vikana? Mopo on aprilia sr 50 vm. 2011

Äänestä
  • Ootko koittanu näyttää jollai ammattilaisella?

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Ootko koittanu näyttää jollai ammattilaisella?

    En oo

    1Äänestä

Ite tässä kuristukset poistin riejusta alkuviikosta ja kulkee aika hyvin. Kiinnostaisi saada vinkkejä, että mistä tietää, jos käy laihalla. Pelko on vähän kun en ole vielä isompaa suutinta vaihtanut. Muut pelotteli vähän, että vois leikata kiinni mopo jos ei vakio suutinta vaihda alkukäyränkurien poiston jälkeen. Omasta mielestä mopo käy niinku pitää ja ei tule tarvetta isommalle suuttimella ellei imukaulaa viilaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mun yamaha dt alkoi booaamaan yhtäkkiä. Aikasemmin booasi vain täyskaasulla 5-6 vaihteella. Nyt booaa tosi paljon 3-4 vaihteella. Mikä vikana? Ostin vasta 4 päivää sitten sillon ei booannu muutaku täyskaasulla 5-6 vaihteella. Oli käynyt kaasarin säädössä ennen ostoa. Tällä hetkellä kurit poissa ja 104 suutin. Kiitos jos joku osaa auttaa!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu