Lainsäädäntö muuttui jokin aika sitten henkilöasiakkaiden suhteen, että tiskillä pankkiasiointi edellyttää tunnistautumista joko henkilökortilla tai passilla.
Voiko yritysasiakas avata tilin ja asioida kassalla (esimerkiksi tallettaa käteiskaupasta tulleet rahat firmansa tilille) ilman passia tai henkilökorttia, kun yrityksellä on voimassaoleva Y-tunnus ja yritys on kaupparekisterissä?
Passi tietenkin olisi muutoinkin hyvä hankkia, kun edellinen on mennyt vanhaksi, että pääsee käymään Virossa Superalkossa, vaikka Viroonkaan passia tarvitse, mutta vähintään henkilökortti käsittääkseni, se kun taitaa olla Schengen-sopimuspiirissä oleva valtio, niin passi voisi olla ihan kätevä, kun se on tasavertainen henkilökortin kanssa henkilöllisyyden varmentamiseen ja se käy sen lisäksi matkustusasiakirjana.
Pankissa asiointi ilman passia
2
445
Vastaukset
- Anonyymi
Ajokortti kelpaa edelleen tunnistautumisvälineenä pankkikonttoreissa, laki ei siis ole tältä osin muuttunut. Saattaa kuitenkin olla pankkikohtaisia eroavaisuuksia, mitkä hyväksytään ja mitkä ei.
- Anonyymi
Passia ja henkilökorttia tarvitaan lain mukaan vain verkkopankkitunnuksiin liittyen. Ainakin Nordea ja OP antavat tunnistautua kassalla ajokortilla myös.
Sen sijaan sellaisen pankin löytäminen, joka suostuisi vastaanottamaan yrityksen käteistalletuksen tiskillä voi olla astetta haastavampaa. Talletusautomaatit ja yösäilöt on enempi nykypäivää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026748
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t324058törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303485Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3881861- 331428
- 321389
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi491179Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv111016Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11960Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen156920