Työttömät töihin mars! :-)

Anonyymi

Töihin siitä, tämä on käsky!

Minä puolestani saan olla ihan rauhassa, koska olen eläkkeellä. Ei paina työvoimatoimisto niskaan eikä mikään muukaan. Huolet ja stressi ei ole myöskään minua varten ollenkaan. Mukavata on.

Hohhoijjaa. Mitäs sitä huomenna tekisi? Onko ideoita? Tänään olin pelaamassa tennistä, jonka jälkeen otin vielä kuntosalin siihen perään. Musiikki miehenä Pianoa soittelin myös pari tuntia tuossa taas . Kaikenlaista kivvaa. Saa ihan itee päättää kato. Ei määräile hikiset työvoima akat mua ei. Mites teillä?

Hohhoijjaa. Joo o. Juu kohta vaimokkeen viereen, muistan taas yöllä pieraista ja kääntää kylkeä kun mietin varsinkin niitä, jotka heräävät aamupakkaseen klo 5. Se on suuri nautintoni. Aina tulee sellaisia naurun pyrähdyksiä kun sitä mietin. Erittäin kaunis vaimoni tietää kyllä, että olen huumorimies ja luulee ilmeisesti vain, että näen jotain hauskaa unta. Mutta kyllä se nauru tulee aina tuosta mitä edellä mainitsin :-)

Mut kyl mua vähän ehkä naurattaa nää 500€ kuukaudessa saavat työttömätkii, ku oma eläke on n 2000€ kk. Okei no ei päätä huimaava, mut kyllä tolla ihan pärjää, asumiskulut pienet kun talo 4h keittiö on maksettu ajat sitten ja urhea vaimokkeeni on Kemisti. Ets sillee.

Ps, onneksi vaimoni ei reagoi juuri piereskelyyni, on niin tottunut kai siihen jo? Tai sitten ei Kemistinä niin pienestä kaasusta vielä hetkauta?



Mut ei mittään, töihin mars!

T : Vapaaherra 32v.

14

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vapaaherra voi vetää vitun päähänsä ja olla puuttumatta sellaisiin asioihin jotka ei hänelle kuulu.
      Jäin eläketuelle lokakuun alusta eikä minulla ole ollut mitään tarvetta patistella ketään töihin.

    • Anonyymi

      Orpo pääministeriksi laittaisi työttömyysturvan leikkuriin ja pakkotyöhön sohvanlta pieraisemasta. Rinne sai lähteä oli oikea päätös ei ollut pääministeri ainesta valtion velkaa lisätää työttömyysturvaa korotetaa ja aktiivimalli poistuu tuetaa työttömien laiskuutta

      • Onneksi urpo-orpo ei ole pääministeri eikä ihan heti ja toivottavasti koskaan tulekkaan, kokoomus on oppositiossa ja varmaan pysyykin siellä vaikka eilen yritti A-Studiossa Kulmunia vikitellä samaan hallitukseen mutta sai rukkaset. Pääministeri eikä yksikään hallituspuolue päätä noistakaan asioista ja tuon kaltaista aktiivimalliperseilyä ei muut suvaitse joten turha on toiveesi.


      • Anonyymi

        Laittais jonku kovan suunsoittajan Niinistön kehvelin tilalle soittamaan suuta Puuttinille ja Trumpille, niin ne vois posauttaa Suomen ilmaan jollai voimakkaalla ydinkärjellä. Suomen velat menis siinä samalla.


    • Anonyymi

      Mä oon ollu eläkkeellä siitä lähtien kun lopetin oravanpyöräilyt. Eläkelappua laitan silloin tällöin ihan huvikseen jos se vaiks virallisesti myönnettäis, sitä ennen pimeitä duuneja.

      • Anonyymi

        Miten noita pimeitä duuneja sais? Oon niin kyllästyny noihin aivottomiin Suomen kommunisti päättäjiin, ettei tekis mieli maksaa veroa centtiäkään.


    • Anonyymi

      En oo koskaa ollu töis enkä ainakaan niistä maksa pärkele

    • Anonyymi

      Luit ajatukseni "Anonyymi 22:48" Joo ei niitä oikeen löydäkään,
      mustikasta vois tienata hyvin, mut pitää olla auto ja hyvät paikat tietää ja kunnon noukintakamat, ei millään pilipali marjurinvarrella. Sit voi tietty sienestää ja kalastaa,
      mut ei tässä oikeen muuta auta kuin rukoilla, ja taistella vastaan saatanan joukkoja, jotka onkin tuolla hallituksessa ja virkamiesarmeijassa.. Jeesus pelastaa.

    • Anonyymi

      Ei muuta kun massia tiskiin ja kunnon palkkaakin mistä niitä eläkkeitäkin makseltaisiin, mutta siihen taitaa tyssätä joten jää vain loisiminen.

    • Anonyymi

      Turha on muitakaan mihinkään käskeä tai aloittaja voi kaivaa ne menemisen hinnat jostain.

    • Anonyymi

      Pitkäaikaistyötön ei työllisty joten se siitäkin.

    • Anonyymi

      Hyvä idea, ryöstetään aloittaja niin hynät löytyy töihin menemiseen oitis.

    • Laiskat tytöttömät pinnarit kaasutettava. Endlösung.

    • Anonyymi

      Sinut ensimmäiseksi.

    Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      9
      1862
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      118
      1176
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1175
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      973
    5. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      235
      942
    6. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      63
      884
    7. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      763
    8. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      756
    9. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      699
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      663
    Aihe