Jäin työttömäksi, joudun selvitykseen, Selvityksen kesto arviolta 5 viikkoa. Mietin että jos haen nyt tälle kuulle toimeentulotukea niin PERITÄÄNKÖ se heti takaisin niistä työttömyyskorvauksista joita saan sitten kun niitä voin saada. Varmastikin se selvitys kyllä menee läpi, sen suhteen ei ole pelkoa. Mut mietin että jos se totu peritään takas niistä työmarkkinatuista, 5 viikon päästä (tai myöhemmin) niin eihän ne riitä sitten sen seuraavan kuun elämiseen ja laskuihin, joten joutuisin TAAS hakemaan totua, eli kierre on valmis.
Miten teiltä perivät takaisin?
Jos työttömyys oikeus selvityksessä, voiko saada toimeentulotukea?
6
123
Vastaukset
- Anonyymi
Jos saat joulukuulle toimeentulotukea niin todennäköisesti se peritään takaisin.
Siinä päätöksessä lukee onko se myönnetty odotettavissa olevaa etuutta vastaan vai ei.
Jos sattuisi tulemaan karenssi niin sitten sitä ei peritä vaikka siinä niin lukisikin.Maksupäivän mukaan menee, ei voi periä ellei työttömyyspäivärhoja makseta joulukuussa. Jos päätöksessä on maininta takaisinperinnästä niin siitä kannattaa tehdä oikaisuvaatimus ja hylyn tullessa valittaa hallinto-oikeuteen. Kela perseilee tahallisesti.
- Anonyymi
Kiitos vastauksesta! Vielä lisäkysymys : missä vaiheessa voin hakea Kelalata työttömyyskorvausta, siis vasta sen jlkeenkö kun tuo selvitys on tulllut myönteisenä TE toimistolta? Ja, voiko se siis olla takautuvasti haettavissa, eli tämän kuun alusta lukien, maksaahan ne sen niin?
Heti sen jälkeen kun TE-toimisto antaa sellaisen lausunnon ettei ole estettä työttömyysturvan maksamiselle. Tuossa lausunnossa on se päivämäärä josta alkaen maksetaan ja ainahan työttömyysturvaa haetaan jälkikäteen.
- Anonyymi
Jaha että todistus sellaisestakin toimimisesta.
- Anonyymi
No kyllä toimeentulotukeakin peritään takaisin, kun kyse on kuitenkin tiedossa olevista tuloista, mutta joita vain et ole vielä saanut.
Ota vaan tuki käyttöön saat ainakin jotain rahaa ajoissa jos kuitenkin oikeata tarvettakin rahalle on, kyllähän se kokonaissumma sitten kuitenkin lopulta on aivan sama. (ainakin jos ei tapahdu laskuvirheitä, muista tarkistaa laskelmat)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.916060Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3335745Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie544867Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3193721Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.22275Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1362192Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1011274- 91008
- 159892
- 56753