Voisin vielä tarkentaa että näettekö unta jos nukutte vaan ihan lyhyen ajan?
Unesta puhuttaessa aina sanotaan että unen näkeminen tulee vasta syvän unen vaiheen jälkeen.
Oon ihmetellyt kun itse näen unta vaikka nukahdan vain 15-20 minuutiksi, kerkeekö siinä muka käydä kaikki vaiheet läpi. Luulisi ettei näin lyhyessä ajassa tule edes sitä syvää unta.
Toinen juttu mulla on kun saatan olla sellaisessa horroksessa, unen ja valveen rajamailla, kuulen ympärillä olevat äänet, radion tms. ja silti näen unta.
Tätäkin oon ihmetellyt että miten on mahdollista.
Ja jos näette unia niin minkälaisia? Tuleeko uniin esim. edellisen päivän tapahtumia?
Usein näkee niin outoja unia että ihmetyttää mistä ne tulevat tuonne aivokoppaan.
Joillain lääkkeillä saattaa olla sivuvaikutuksena esim. painajaisunet, niin olen kuullut.
Itse en paljoa painajaisia näe ja jos näen pahempaa unta en silti pidä niitä painajaisina koska ajattelen että on kuitenkin vain unta.
Myöskään enneuniin en itse niin perusta mutta uskon että jotkut ihmiset niitä näkevät. Sitä en tiedä kuinka yleistä se on.
Mä oon myös koko ikäni puhunut unissani. En tiedä puhunko enää kun nukun yksin niin ei ole ketään kertomassa.
Lapsuudessa mulla oli yksi kaveri joka välillä käveli unissaan.
"Nukkumatti"
Näättekö unia ku nukutte?
Anonyymi
1
142
Vastaukset
Olen kuullut että ihminen näkee unta 5-25 minuuttia, mutta en tiedä voiko kevyesti nukkuessa nähdä unta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 275434
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333603Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533512Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu263397Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1242996Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod322727Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint212409Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1202380MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142205- 412142