Synny vm 88 ja käsijarrun kahva nousee kovin pystyyn. Miten saa säädettyä?
Käsijarrun säätö?
6
5964
Vastaukset
- ruuvi..
Otas nyt ihan ekana silmä käteen ja katso. Käsijarrukahvan juuressa on kumitapin suojaama ruuvi, ruuvaappa siitä nyt ihan aluksi vähän kireämmälle.
- Sunny
Kiitos. Minä huomenna etsin sen ja säädän.
- Datsunisti
Säätö kyllä pitää tehdä jarrurummun sisällä olevaa tankoa säätämällä, onnistuu jarrukilvessä olevasta kumitulpalla tukitusta aukosta käsin.
- Sunny -87
Datsunisti kirjoitti:
Säätö kyllä pitää tehdä jarrurummun sisällä olevaa tankoa säätämällä, onnistuu jarrukilvessä olevasta kumitulpalla tukitusta aukosta käsin.
Jarrurummun sisällä oleva säätö on automaattinen. Eli kun hihnat kuluvat ja jarrukenkien liike kasvaa, säätyy kenkiä erilläänpitävän tangon pituus aavistuksen pidemmäksi.
Tämä automaattisäätö ei kuitenkaan vaikuta käsijarrun vapaaliikeeseen, vaan se on todellakin säädettävä vaijeria kiristämällä. Toisin sanoen sieltä kahvan alta/sivulta löytyvää ruuvia kiristämällä. - Nissan asentaja
Sunny -87 kirjoitti:
Jarrurummun sisällä oleva säätö on automaattinen. Eli kun hihnat kuluvat ja jarrukenkien liike kasvaa, säätyy kenkiä erilläänpitävän tangon pituus aavistuksen pidemmäksi.
Tämä automaattisäätö ei kuitenkaan vaikuta käsijarrun vapaaliikeeseen, vaan se on todellakin säädettävä vaijeria kiristämällä. Toisin sanoen sieltä kahvan alta/sivulta löytyvää ruuvia kiristämällä.Automaattisäädin on jumiutunut jos kahva alkaa nousta pystympään, kahvan juuresta säätäminen aiheuttaa saman kuin vetäisit tieten tahtoen vähän käsijarrua päälle.
Avaa rummut ja herkistä säätösysteemit että palautuu perille asti, säädä kenkien välitangosta sopiva kireys ja sen jälkeen vaijerin löysät pois kahvasta. Nissan asentaja kirjoitti:
Automaattisäädin on jumiutunut jos kahva alkaa nousta pystympään, kahvan juuresta säätäminen aiheuttaa saman kuin vetäisit tieten tahtoen vähän käsijarrua päälle.
Avaa rummut ja herkistä säätösysteemit että palautuu perille asti, säädä kenkien välitangosta sopiva kireys ja sen jälkeen vaijerin löysät pois kahvasta.Tulihan se oikeakin neuvo sieltä, kun vähä potkii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3237075Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss714258- 2083155
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242937- 741952
- 1491781
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2121746Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1651560Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201548- 891438