Uudenvuoden ilotulitteet paukkuvat pian taas, syytäen ilmaan saasteita ja pienhiukkasia. Eläimet pakenevat kauhuissaan eivätkä edes lääkkeet auta koirien paniikkiin. Tuskinpa vaihtoehtoiset hoitomuodotkaan voivat lievittää luontokappaleiden kauhua. Valoisana puolena on, päivien pitenemisen lisäksi, turismin kasvu Lapissa. Turistit tuovat rahaa, joskin myös kuormittavat luontoa ja ilmastoa. Muuan asia, joka ansaitsee tulla huomioiduksi, ovat eräät poronsarvivalmisteet, joilla väitetään olevan mieskuntoa lisääviä ominaisuuksia. Sellaisten tarjoaminen turisteille vaarantaa myös tiikereiden ja sarvikuonojen säilymisen, sillä pitämällä yllä tällaista harhaluuloa edistetään myös mainittujen uhanalaisten eläinten osien kysyntää ja laitonta kauppaa. Puhumattakaan kulttuurillisesta omimisesta: olkoon se kaukana puhtaasta suomalaisesta turistivieraanvaraisuudesta. Paukutellaan uutena vuotena vain henkseleitä.
Teron pommi.
10
458
Vastaukset
- Anonyymi
Tero pommitti koko illan ja yön!
Taitaa olla noita isis-teroristeja!
Huolestunut kansalainen - Anonyymi
Tään vuoren pommitukset on nyt ohi ja uusi ja rauhallinen pommittamaton vuosi on alkanut!
Tero pommeineen voi suksia Kurkku-Ollin takalistoon. - Anonyymi
Nuorisojoukot pommityi raketeilla toisia ihmisiä, taloja ja autoja.
Olisko näistä tilanteista värikuvia saatavilla?- Anonyymi
Kyllä Kurkku-Olli sulle kuvat värilliset lähettää!
Tee tilaus vain minulle Kurkku-Ollille, niin lähetän sulle kuvat ensi-illassa.
- Anonyymi
Todennäköisemmin ne on hesan turistikaupat kun noita poronsarvi-uutteita myy eikä lappilaiset itse.....
- Anonyymi
Ei ilman runoa tämäkään ketju!
- Anonyymi
Rumpupalikat jatkuvasti hukassa.
- Anonyymi
Ei liity aiheeseen mutta lähiössämme uuden vuodenyönä neuvostoliittolaisnuori paukutteli jonkinlaista pistoolia kerrostalon pihalla. eikö sellaiset ole kiellettyjä.
Ketjusta on poistettu 25 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723103
- 602814
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322385- 792208
- 602033
- 952016
- 121606
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171567Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301410Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?351398