Valmet 702. Neuvoa tarvitaan.

Anonyymi

Löysin nettikoneesta Valmet 702 ja olen kiinnostunut kovasti tästä traktorista! laitan linkin lopuksi Valmetista!
Elikkäs nettikoneessa on myynnissä Valmet 702, Punainen, 3890h, lohkolämmitin, ohjaustehostin, lämmintä puhaltaa hyttiin. Mukaan tulisi iso takalana ja hyvät ketjut. Myyjä kertoo että kone on ollut hänellä käytössä vain kun on tarvinut lykkiä lumet pois pihalta. Valmettiin on tehty v.2013 iso remontti, silloin siihen on vaihdettu kun myyjä luetteli kuitistaan nämä seuraavat asiat.
Huohotin, Painelaakeri, Vetopyörästön öljy, Paininhela kytkimeen, Vaihteen siirtäjä, Kytkinlevy, Hydrauliikkaöljy, Lämpömittari, Jotain öljyä 15w40, 1x akseli, Suodatin, Laakeri, Suodatin, Siirtäjä, Suodatin, Hydrauliikkaöljy, Sähköinen polttoaineen siirtopumppu, Suodatin. Korjaus maksanut yhteensä=2251€. Sen jälkeen sillä ei ole muuta tehty kuin aurattu lumet pois kotipihalta kun on tarvinnut ja ajettu n.70h, jonka jälkeen siihen oli tehty kaikki perushuollot aina. Nyt siihen on hiljain vaihdettu kaikki öljyt ja suodattimet. Onko tämä Valmetti hyvä ja onko se hintansa väärtti?
https://www.nettikone.com/valmet/702/1892211

12

728

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan hyvältävaikuttaa,koeaja kumminkin,jos moottori lähtee hyvin käyntiin,eikä lämpimänä huohota,kokeile että vaihteiston synkrot toimii,eikä sieltä kuulu ylimääräisiä ääniä,jarrut näissä on monesti vähän niin ja näin johtuen huollon puutteesta,renkaat tuossa näyttää olevan pienet kummassakin päässä,mutta se ei haittaa,jos se ei sinulla tule mihinkään peltohommiin.

    • Anonyymi

      Sähköinen polttoaineen siirtopumppu ei ainakaan kuulu kuvioon.

      Millä ruiskutuspumpulla moottori on. ?

      • Anonyymi

        Jos ruiskutuspumppuna on Simms/Minimec, asia ok. Pal-pumpulla olevaa en huolisi, huonompi käynnistymään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos ruiskutuspumppuna on Simms/Minimec, asia ok. Pal-pumpulla olevaa en huolisi, huonompi käynnistymään.

        Ei pal kunnossa ollessaan ole niin paljon huonompi että se olisi kynnyskysymys valmettia ostettaessa.


      • Anonyymi

        import muistaakseni hän sanoi


    • Senioridieselasentaja

      Hei
      Alkoi kiinnostamaan.

      Kysyppä myyjältä oikeesti millä ruiskutuspumpulla laite on.
      Ja varsinkin se miksi sähköinen polttoaineen siirtopumppu on asennettu. ????

      • Anonyymi

        import hän muistaakseni sanoi puhelimessa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        import hän muistaakseni sanoi puhelimessa

        Miksi sähköinen polttoaineen siirtopumppu


    • Anonyymi

      Ennen ostoa kannattaa tarkistaa pakoputken painelaakerin kunto.
      Voi tulla kallis remontti muuten.

    • Anonyymi

      Ennen ostoa kannattaa tarkistaa pakoputken painelaakerin kunto.
      Voi tulla kallis remontti muuten.

      • Anonyymi

        Oletpa fiksu tyyppi, suorastaan nero!
        Onnea ja menestystä valitsemallasi uralla, ääliö.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletpa fiksu tyyppi, suorastaan nero!
        Onnea ja menestystä valitsemallasi uralla, ääliö.

        Jospa tää etevä tarkoitti pakoputken tai äänenvaimentimen kannatinta. Tosin tuokin on heikko veto rattorin kohdalla, mutta leikkuupuimurissa jo eri asia. Jospa ääliö sai lystinsä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      218
      4992
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      190
      2698
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1572
    4. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      52
      1440
    5. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1272
    6. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      99
      1268
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      132
      1247
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      151
      1176
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1174
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      82
      1163
    Aihe